Angielskie zwyczaje w okresie Świąt Bożego Narodzenia

Angielskie zwyczaje w okresie Świąt Bożego Narodzenia

Nie w każdym kraju Wigilia czy Boże Narodzenie wygląda tak samo jak u nas. Inne nacje mają odmienne tradycje, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Dowiedzmy się, jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Anglii.

Czy w Anglii święta celebrowane są inaczej niż w Polsce? Na pewno w kręgach kultury anglosaskiej Boże Narodzenie obchodzone jest w odmienny sposób. Poznajmy tamtejsze zwyczaje i tradycje!


Zobacz także: Zwyczaje Bożonarodzeniowe w Niemczech

 

Wigilia i Boże Narodzenie

 

Zapewne każdy z nas słyszał kiedyś słowo Christmas. Wywodzi się ono z języka staroangielskiego i oznacza Mszę Chrystusa. Święta Bożego Narodzenia w Anglii rozpoczynają się 25 grudnia. Anglicy nie obchodzą Wigilii, ale za to celebrują Dzień Pudełek, czyli tak zwany Boxing Day, który przypada na 26 grudnia.

 

Zwyczaj ten pochodzi ze średniowiecza, kiedy to kościół rozdwał ludziom biednym pieniądze, pochodzące ze skarbonek. Tradycja przekazywania drobnych pieniędzy jest praktykowana do dzisiaj. Prezenty wkłada się do wcześnie przygotowanych dużych skarpet. Anglicy często zostawiają także kieliszek alkoholu dla św. Mikołaja i marchewkę dla renifera.

 

Świąteczne prezenty


fot.  Bob Dmyt, Pixabay.com CC0

 

W Anglii otwieranie prezentów trwa cały dzień, a każdy zostawiony przez św. Mikołaja prezent jest odpowiednio celebrowany przez obdarowanego. Każdy z podarków odpakowywany jest indywidualnie, a zgromadzeni wokół domownicy wydają tylko głośne „oh” i „ach”. Po rozpakowaniu kilku prezentów jest wyznaczona przerwa na herbatę, po czym rodzina wraca do swego rytuału. W Polsce każdy z domowników otwiera prezenty jednocześnie, zatem nie zajmuje to aż tak wiele czasu.

 

Potrawy na stole

 

W Boże Narodzenie Anglicy spożywają posiłek w koronach wykonanych z papieru. Jest to symbol nawiązujący do Trzech Króli. W przeciwieństwie do polskiej wieczerzy, domownicy zasiadają do stołu w okolicach godziny dwunastej.

 

Wśród potraw nie może zabraknąć indyka nadziewanego różnymi warzywami. Samo pieczenie indyka zajmuje gospodarzom około 4 godziny. Towarzyszą mu również kiełbasy zawijane w boczek. Na deser przygotowywany jest słynny pudding, który podawany jest w towarzystwie budyniu albo brandy. Według tradycji, jeśli ktoś chce zjeść pudding z odrobiną alkoholou, jest on podpalany po to, by ogień odstraszał wszelkie nieszczęścia. Taki deser powinno wykonać się z 13 składników, które kojarzą się z Chrystusem i jego dwunastoma apostołami. Oprócz puddingu, na stole goszczą także babeczki nadziewane bakaliami.

 

Wspólne kolędowanie


fot.  Free-Photos, Pixabay.com CC0

 

Warto wspomnieć, że na Wyspach Brytyjskich, dzieci bardziej angażują się w przygotowania do świąt. Występują one w różnego typu przedstawieniach i teatrzykach. Jakkolwiek śpiewanie kolęd w rodzinnym gronie jest tam mało spotykane, bardziej popularna jest tradycja zanikających w Polsce kolędników, którzy wędrują od domu do domu i zbierają datki na szczytne cele.

 

Śpiewanie kolęd na ulicach jest bardzo powszechne i przez cały grudzień w Anglii można natknąć się na kolędników – od maluchów do emerytów, którzy zbierają się w najrozmaitszych miejscach miast.

 

Dekoracje świąteczne

 

Na całym niemal świecie znajdą się wspólne elementy świąteczne w postaci udekorowanej choinki oraz kolorowych lampek. Na Wyspach Brytyjskich, dodatkowymi ozdobami są kartki wieszane na sznurach oraz łańcuchy choinkowe na ścianach. Domy angielskie w tym okresie są dosyć mocno ustrojone, a przyjaciele wysyłają sobie mnóstwo kartek z życzeniami.

 

Zamiast opłatka...



fot.  Al Lambe, Pixabay.com CC0

 

W Anglii niestety brakuje tradycji dzielenia się opłatkiem. Zamiast tego, domownicy rozrywają między sobą Christmas Crakers, czyli ozdobne papierowe 'cukierki'.

 

Zazwyczaj rozrywane są one przez dwie osoby, a rozdarcie charakteryzuje się głośnym wybuchem. Spowodowane jest to umieszczeniem delikatnego środka chemicznego, który uaktywnia się podczas niszczenia opakowania. Wnętrze cukierka wypełnione jest małymi niespodziankami w postaci maleńkiej kostki do gry, czy wróżby, które rozluźniają atmosferę przy stole.

Następny artykuł Idealne pomysły na krótkie...

Komentarze (14)

GOGOGOGOOOOOOOOOOOO

4 miesiące temu
Wypracowanie na religie XD

Amelionek {The Best Of HP}

Fajne, pomogło mi w przygtowaniu projektu na angielski.;)

Monika

Ja też właśnie przygotowuje projekt na anga:)

Wika

Ja tez przygotowuje projekt na angol😁

Kto

ja też robię projekt na ang

Ja Też Robię Projekt

Ja też robię projekt

Marmal Kowalski

dziękuje organizuje lekcje świąteczną na angielskim i bardzo mi to pomogło

Benito Mussolini

hmm no spk w miarę

Luiza Gocławska

Bardzo ciekawy i wzbogacający wiedzę artykuł

Cool

Bardzo fajna stronka dowiedziałem się dużo i dzięki temu na pewno dostane 5 z wypracowania o tradycjach świątecznyc w innych krajach z informatyki

Cool

A i jeszcze było strasznie dużo błędów w pisowni np. Angli a powinno być Anglii

Uio

wymień jakie jeszcze są te błędy skoro jest ich dużo

XYZ

Szkoda, że nie znalazły sie ciekawsze tradycje o ktorych raczej malo się mówi ake myśle ze jest to ciekawy artykuł ;)

Magda 102378153826639

Ja chce 3 tradycje świąteczne po Polsku i po Angielsku.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!