Jak zadbać o dobre relacje z gośćmi?

Jak zadbać o dobre relacje z gośćmi?

Jak zdobyć sprawdzonych, stałych gości? Ogromne znaczenie ma tu sposób, w jaki właściciele obiektów noclegowych podchodzą do turystów. Co jeszcze? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Dobre wrażenie drogą do sukcesu


W dzisiejszych czasach oferty usług są bardzo podobne. Tym co sprawia, że turysta chce wracać do danego ośrodka, jest między innymi sposób w jaki został obsłużony. Odpowiedni kontakt z turystą warto nawiązać już od momentu jego pierwszego zapytania, aż do czasu po jego wyjeździe. Wszystko to składa się na wrażenie, które pozostawiasz po sobie.

 

Pierwszy kontakt z turystą


Turysta wysyła zapytania niekoniecznie tylko do Twojego obiektu, dlatego nie zwlekaj z odpowiedzią. Może Cię wyprzedzić inny właściciel, a przecież zależy Ci, aby to Twoja oferta została wybrana. Odpisuj nawet wtedy, gdy nie masz wolnych miejsc – wyjaśnij, że obecnie nie dysponujesz wolnym pokojem i zaproś turystę do swojego ośrodka w innym terminie. Istnieje szansa, że zapamięta jak miło udzieliłeś mu odpowiedzi i przypomni sobie o Tobie podczas kolejnego wyjazdu. Turysta może mieć szereg pytań o ofertę. Ważne, by otrzymał od Ciebie konkretne i rzetelne odpowiedzi.

Ustal z turysta szczegóły oferty – najlepiej w formie pisemnej. Ustalenie wszystkich szczegółów przed wpłaceniem ewentualnej zaliczki jest ważne, ponieważ dzięki temu obie strony unikną późniejszych rozczarowań. To także komfort dla Ciebie, jeżeli będziesz mieć wszystko uzgodnione z wyprzedzeniem. Od samego początku bądź w porządku wobec turysty. Nie obiecuj więcej niż możesz zagwarantować, dzięki temu turysta uniknie ewentualnego rozczarowania.

Uwaga! Nie uzupełniłeś cennika w swojej ofercie? To duży błąd! Wielu klientów porzuca oglądanie ofert, w których brakuje cen, przechodząc tam, gdzie takie dane są widoczne. Turyści często szukają noclegu w pośpiechu, dlatego nawet jeśli wolisz ustalać tego typu szczegóły telefonicznie, powinieneś podać zakres cen swoich usług w cenniku.

 

Turysta wybrał Twój obiekt i zbliża się jego przyjazd. Co dalej?


• Sprawdź, czy w Twoich pokojach znajduje się wszystko, o czym napisałeś w swojej ofercie.

• Zadbaj o sprawność urządzeń znajdujących się w pokojach. Zobacz też, czy wszystkie dodatkowe sprzęty, które oferujesz swoim gościom, takie jak rowery czy leżaki, działają bez zarzutu.

• Turyści bardzo lubią słoneczne dni w trakcie swojego wypoczynku. Na pogodę niestety nie masz wpływu, ale możesz zastanowić się, jak zorganizować swoim gościom czas podczas deszczowych dni. Może w okolicy znajduje się ciekawe muzeum albo masz niedokończony pokój, w którym mógłbyś utworzyć kącik zabaw dla dzieci?

• Możesz przygotować spis odbywających się w danym czasie wydarzeń w Twojej miejscowości. Jeśli szukasz gotowych informacji o imprezach, to są one przygotowane specjalnie dla Ciebie w Twoim panelu – wystarczy je pobrać. Znajdziesz je w zakładce „Usługi dodatkowe”.

• Jeżeli oferujesz w swoim obiekcie możliwość przyjazdu ze zwierzętami, przygotuj dla nich miejsce na wodę do picia i kilka drobiazgów do zabawy.

 

Turysta przyjechał. Co teraz?

 


fot. Nocowanie.pl


Dotrzymuj obietnic, zadbaj o to, aby turysta otrzymał wszystko, co ustaliliście przed jego przyjazdem. Umówiliście się na odbiór ze stacji? Nie zapomnij o tym. Turysta prosił o pokój z widokiem na ogród? Postaraj się, aby właśnie taki dostał.

Oprowadź turystę po obiekcie, wskaż miejsca i rzeczy, które są do jego dyspozycji. Możesz też podsunąć pomysł na ciekawą wycieczkę po okolicy lub wskazać miejsce, jakie warto odwiedzić.

Jeśli dowiesz się, ze dany klient przyjechał ponieważ Twoja oferta została mu polecona, możesz poprosić, by przekazał pozdrowienia dla znajomego i zaprosił go do ponownego przyjazdu.

 

Gdy nastanie czas pożegnania…

 


fot. Unsplash (pixabay.com CC0)


• W momencie wyjazdu pożegnaj się z turystą w miły sposób i zapytaj jak minął jego pobyt.

• Jeśli podczas odbierania pokoju sprawdzasz jego stan, to postaraj się zrobić to dyskretnie. Możliwe, że w trakcie sprawdzania towarzyszy Ci turysta, więc zrób to tak żeby nie poczuł się urażony.

• Zaproś swojego gościa na kolejny przyjazd. Udziel mu informacji o tym jak ominąć korki, lub którą drogą najlepiej pojechać – w oczach Twoich gości może być to bardzo pozytywna wskazówka.

 

Turysta wyjechał – to koniec? Jeszcze nie!

 


fot. Hermann (pixabay.com CC0)


Dobre wrażenie buduje się nawet po wyjeździe klienta. Wydawać by się mogło, że wraz z momentem wyjazdu turysty kończy się relacja z klientem, ale to jeszcze nie koniec. Kontakt po wyjeździe jest równie ważny, ponieważ wpływa to na jego późniejszą lojalność i może spowodować, że odwiedzi Twój obiekt także następnym razem.

Co możesz zrobić po wyjeździe turysty:
• Odczekaj kilka dni, a następnie skontaktuj się z turysta i podziękuj mu za pobyt, zapytaj o jego wrażenia.

• Zachęć go do pozostawienia opinii w serwisie, jak i w wiadomości, którą wyślesz po zakończonym pobycie. Im więcej pozytywnych opinii, tym większa szansa na to, że inni turyści również Cię zauważą.

• Możesz co pewien czas wysyłać informacje o ofertach specjalnych w swoim obiekcie, lub np. życzenia z okazji świąt.

• Rabaty na kolejny pobyt to dobre rozwiązanie, by zachęcić turystów do ponownego przyjazdu do Twojego obiektu.

 

Jak być dobrym gospodarzem?

 


fot. viganhajdari (pixabay.com CC0)


• Pamiętaj, że każdemu zdarzają się błędy i potknięcia, ale zadowolony z obsługi turysta jest w stanie przymknąć oko na pewnie niedociągnięcia, które mogą się pojawić w trakcie jego pobytu.

• Postaraj się traktować każdego turystę w sposób indywidualny, a każda dodatkowa rzecz, którą dla niego zrobisz może sprawić, że lepiej Cię zapamięta.

• Bądź miły i pomocny, ale z umiarem – turysta jednak jest samodzielną osobą.

• Traktuj turystę w taki sposób, w jaki sam byś tego oczekiwał.

• Bądź cierpliwy i wyrozumiały – te cechy przydadzą Ci się zwłaszcza w problematycznych sytuacjach.

• Turyści Cię chwalą za pewne rzeczy, które dla nich robisz? Wykorzystuj to także przy pobycie kolejnych gości.

Twoje starania mogą przełożyć się na kolejne polecenia obiektu przez osoby, które już Cię odwiedziły. Pamiętaj, że zadowolony turysta, to powracający turysta.

 

Zobacz również:
Jak zainteresować turystów obiektem noclegowym?

8 wskazówek jak napisać dobrą ofertę obiektu noclegowego cz. 1
8 wskazówek jak napisać dobrą ofertę obiektu noclegowego cz. 2

 

fot. tytułowe Fotolia.com

Następny artykuł Pogoda na początek czerwca...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!