Grupy zorganizowane

Grupy zorganizowane

GRUPY ZORGANIZOWANE

 

Dla grup Schronisko nieodpłatnie oferuje pomoc w organizacji pobytu (planuje pobyt, zamawia bilety wstępu), organizuje pełne wyżywienie (catering), świadczy usługi przewodnickie. W placówce nieodpłatnie prowadzone są zajęcia edukacyjne na temat historii, kultury Łodzi i regionu, po uprzednim uzgodnieniu.

 

Serdecznie zapraszamy grupy na zwiedzanie z naszym przewodnikiem. Oferta jest bezpłatna pod warunkiem, że nocują państwo w naszym Schronisku. Jedyne koszty to bilety wstępu.


Przykładowy program zwiedzania:

 

 

Pałace i fabryki – śladem Ziemi Obiecanej

Trzydniowy program zwiedzania Łodzi (w razie potrzeby istnieje możliwość rozszerzenia go o dodatkowy dzień).

I dzień pierwszy - Ten wspaniały XIX wiek. Przemiany społeczno – cywilizacyjne w przemysłowej Łodzi

Wycieczki:

- Muzeum Miasta Łodzi – Pałac Izraela Poznańskiego

- Manufaktura – dawne zakłady przemysłowe Izraela Poznańskiego

- Spacer ul. Piotrkowską – Architektura przełomu wieków

Wieczór:

pokaz filmu:  Ziemia Obiecana, reż. A. Wajda, wersja z 2000 r. lub czas wolny

Opis:

Dzień ten poświęcony jest przemianom społecznym oraz ekonomicznym jakie dokonywały się w XIX w. Zwiedzając pałac Izraela Poznańskiego, najbogatszego żydowskiego fabrykanta w Łodzi, poznajemy atmosferę świata wielkiego biznesu wyrażoną w przebogatych wnętrzach, pełnych symboliki judaistycznej, ale także stricte przemysłowej. Wystawne wnętrza pokazują także życie ludzi z wyższych sfer jednocześnie obnażając ich kompleksy związane z niskim pochodzeniem.

Oprócz pałacowych wnętrz poznajemy „gabinety” poświęcone słynnym Łodzianom. Muzeum Miasta Łodzi posiada największą kolekcję pamiątek po Arturze Rubinsteinie (m.in. Oskar oraz nagroda Emmy) oraz po Janie Karskim (wszystkie najważniejsze odznaczenia, świadectwa, meble, książki).

Ostatnia wycieczka to przyjemna lekcja architektury podczas spaceru ulicą Piotrkowską. Bogactwo fabrykantów z przełomu XIX i XX w. pozwala na zaobserwowanie zarówno stylu historycznego (neobarok, neorenesans, neogotyk), jak i modernistycznego oraz secesyjnego.

 

II dzień drugi - Tygiel kulturowy i narodowościowy

Wycieczki:

- Księży Młyn - osiedle robotnicze oraz fabryki Karola Scheiblera

- Muzeum Kinematografii – pałac Karola Scheiblera

- Muzeum Włókiennictwa – dawna fabryka Ludwika Geyera

Wieczór:

Do dyspozycji grupy (wyjście do teatru, kina, Kręgielnia Grakula, ścianka wspinaczkowa, Arena Laser Games, Aquapark Fala, czas wolny)

Opis:

Drugi dzień jest w dużym stopniu kontynuacją wątku przemysłowego. Nacisk jednak położony jest na zmieniające się w XIX w. stosunki społeczne. Zwiedzanie dawnego osiedla robotniczego Księży Młyn jest pretekstem do rozmowy o warunkach życiowych i społecznych warstw najniższych w II połowie XIX i na początku XX w. Jest to też wyjaśnienie przyczyn rodzących się ruchów socjalistycznych, strajków oraz powstawania pierwszych związków zawodowych.

Muzeum Kinematografii jest obiektem podwójnie cennym. Z jednej strony zwiedzamy pałacowe wnętrza dawnej siedziby rodu Scheiblerów (drudzy na liście najbogatszych obywateli Królestwa Polskiego) z drugiej poznaje świat rozrywki przełomu XIX i XX w. To tutaj znajduje się największy w Polsce fotoplastikon (znany

z filmu Vabank) oraz wystawa poświęcona początkom kinematografii.

Dzięki interaktywnej wystawie w Muzeum Włókiennictwa można zrozumieć jak funkcjonowała fabryka oraz na jakiej zasadzie działała maszyna parowa. Nowoczesna, multimedialna symulacja pozwoli także na utrwalenie procesów jakie przechodzi bawełna by stać się kolorową tkaniną.

 

III dzień – Koniec wielonarodowej Łodzi – II wojna światowa, Holocaust

Wycieczki:

- Tych miejsc już nie ma – fotoprezentacja miejsc związanych z łódzkimi Żydami

- Cmentarz Żydowski

- Park Ocalałych –pomnik Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej oraz ławeczka Jana Karskiego

Opis:

Ten dzień poświęcony jest z jednej strony kulturze i historii polskich Żydów, z drugiej zaś podsumowuje całą wycieczkę. Na początku fotoprezentacja pokazuje wielokulturowy świat jaki przestał już istnieć, zarówno w sensie kulturowym jak i materialnym. Wszystkie synagogi zostały w Łodzi zniszczone przez Niemców już w pierwszych miesiącach wojny, co miało prowadzić nie tylko do likwidacji miejsc kultu, ale przede wszystkim obecności Żydów w mieście. Właściwie jedynym miejscem, które ocalało z tego pogromu jest Nowy Cmentarz Żydowski z 1891 r. Ten największy w Europie (obok berlińskiego) kirkut jest świadectwem kultury żydowskiej oraz tragedii holocaustu (pole gettowe). Uzupełnieniem tej wycieczki jest zwiedzanie Parku Ocalałych - miejsca pamięci poświęconemu Polakom odznaczonych medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz ocalałym z Holocaustu Żydom.

 

Serdecznie Państwa Zapraszamy,

Doskonała lokalizacja Schroniska, wysoki standard świadczonych usług, dostępna cena, otwartość na potrzeby gości hotelowych to nasze atuty.

Zapytaj o nocleg

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!