"Rozpoczęte dzieło trwa"

"Rozpoczęte dzieło trwa"

Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, wpisując się w obchody 750-lecia lokacji miasta organizuje wystawę pt.: "Rozpoczęte dzieło trwa. Z życia mieszkańców Krakowa w dobie autonomii galicyjskiej 1866-1918". To najwcześniejszy okres w życiu miasta, który został udokumentowany fotograficznie. To zarazem czas ważnych przemian w życiu kulturalnym, gospodarczym, które wprowadziły Kraków w wiek XX.


Fotografie przedstawiają portrety osób związanych z różnymi dziedzinami życia od gospodarki, przemysłu po naukę, kulturę i sztukę. Prezentują też początki działalności bądź rozwój instytucji użyteczności publicznej, elektrowni, gazowni, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego a także zakładów dobroczynnych oraz muzeów. Przypominają rozwój teatru i jego przemiany, które dały podstawy nowoczesnemu aktorstwu, reżyserii, scenografii. Przywołują początki działalności szkół średnich, które z dumą odwołują się dziś do swych dziewiętnastowiecznych korzeni. Dokumentują zmiany w podejściu do rekreacji i sportu, bowiem doceniając znaczenie wysiłku fizycznego zakładano parki z boiskami sportowymi, pierwsze kluby sportowe, popularność zdobywało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół.

Fotografie stają się pretekstem by przypomnieć rolę Krakowa jako celu pielgrzymek Polaków do pamiątek narodowych oraz miejsca gdzie swoboda polityczna umożliwiała podtrzymywanie uczuć patriotycznych. Tu tworzono nowe miejsca kultu polskości z ideą grobu zasłużonych na Skałce i stawianiem pomników Mickiewicza, Grunwaldzkim, których odsłonięcie łączono z wielkimi manifestacjami patriotycznymi, tu pojawił się obyczaj manifestowania uczuć patriotycznych przy okazji pogrzebów sławnych Polaków Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego czy sprowadzenia zwłok Adama Mickiewicza na Wawel.

Chciałoby się powiedzieć, że na szczęście fotograf przy tym był i dziś wzruszają nas wizerunki naszych poprzedników, których praca, pomysłowość i energia w realizacji zamierzeń dały podstawy dalszego rozwoju miasta w XX wieku.

Kurator wystawy i autorka tekstu:
Beata Józefczyk

źródło: www.mhf.krakow.pl
 

Następny artykuł Wystawa z cyklu "Skarby...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!