⚐..IV Biesiada historyczna.Kościół filialny p.w. Niepokalanego Serca NMP(✞).(⧖⌬)w Komorowie k/Polanow  (Polanów)

10
8 ocen
Oceń to [średnia : 10/10]
Oceń ten materiał
Zamknij

✍..wszedłem na chór w kościele(✞)... i oto co zobaczyłem ,.... ruinę organów(⨒♊) słynnej firmy organmistrzowskiej ,która wzięła swój początek na Pomorzu na południowy zachód w odległości około 7 kilometrów od Ustki .Prowadzi doń droga nr 203... ............................................................... ✍..Założycielem w 1859 r. firmy organmistrzowskiej był Christian Friedrich Voelkner, syn rolnika i naczelnika gminy w Duninowie (niem. Dünnow) na Pomorzu . ............................................................... ✍..W młodości pomagał swojemu ojcu, który zajmował się robotami stolarskimi, jak i strojeniem fortepianów.Chrystianowi podobały się prace przy strojeniu instrumentów, dlatego w niedługim czasie postanowił wybudować organy(⨒♊) dla miejscowego kościoła(✞)...,jednak ich wykonanie przysparzało mu wiele trudności.Odłożył prace przy instrumencie i wyjechał na praktykę do zakładu Buchholz w Berlinie. Jest rok 1859, Chrystian powraca do Dünnow. Pierwsze organy(⨒♊) dzieła Voelknera znalazły swe miejsce w kościele(✞)... w Charnowie (Arnshagen).Młody Voelkner otrzymywał nowe zlecenia na instrumenty, wykonywał je sam, lub z pomocą swego bliskiego krewniaka ,wszystkie prace wykonywane były ręcznie. Dzięki pilności i solidności, mógł zakupić sobie ziemię i wybudować własny dom, w którym to urządził swój zakład.Starannie wykonane, dobrze brzmiące instrumenty Voelknera przyniosły mu sławę nie tylko na Pomorzu, lecz także w pozostałych regionach ówczesnych Niemiec.

Miejsce

Komentarze (3)

dalszą część wiadomości dodaję tu w komentarzach :Dziennik Urzędowy rejencji koszalińskiej z 27 listopada 1873 r. odnotował ,iż zalecano usługi dla firmy organmistrza z Duninowa. Pierwsze maszyny Christian Voelkner zakupił w 1877 r.Zatrudniał wtedy kilku pracowników i już w 1888 r. wytworzono w firmie setne organy(⨒♊). W 1900 r. Christian Friedrich Voelkner prze kazał swą firmę synowi, Paulowi, który wcześniej poznał dobrze sztuke wytwarzania organów(⨒♊). Zakład pod kierownictwem Paula Voelknera ciągle się rozrastał. Aby sprostać napływającym zamówieniom, Voelkner zatrudniał już ok. 20 organmistrzów.Rocznie produkowano około 10 nowych organów(⨒♊). Instrumenty Voelknera "wędrowały" nawet do dalekich krajów. Pewien niemiecki podróżnik, który zatrzymał się w mieście Dar es-Salaam (wschodnia Afryka), podczas zwiedzania kościoła✞... odkrył na organach(⨒♊) szyld firmowy: "P.B. Voelkner-Dünnow" przez co został mile zaskoczony. (cdn. poniżej)
✍Założyciel firmy, Christian Friedrich Voelkner, umarł dnia 31 lipca 1905 r. Pochowany został na cmentarzu⊎せ⊎ w Duninowie, w powiecie słupskim. W nocy z dnia 17 na 18 stycznia 1906 r. zakład Paula Voelknera padł ofiarą złośliwego podpalenia. Paul jednak ,postanowił wybudować większy zakład od spalonego...Nowa fabryka Voelknera wybudowano nie w Duninowie, tylko w Bydgoszczy. Pięćdziesięciu jego pracowników,w ciągu roku wytwarzało przeciętnie 30 nowoczesnych, pneumatycznych organów kościelnych⨒♊. Po zakończeniu I wojny światowej Bydgoszcz znalazła się w granicach Polski. Wówczas nastąpił ostateczny koniec działalności firmy Voelknera. Pewien człowiek interesu urządził sobie w fabryce stolarnię. Paul Voelkner zamieszkał po tym zdarzeniu w majątku na Pomorzu, a jego dalsze losy pozostają nieznane.(cdn. poniżej)
✍Instrumenty firmy znajdują się min.:☟ ‣Kościele(✞)... MB Częstochowskiej w Duninowie ‣Katedrze(✟) św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy posiada je także:☟ ‣Kościół(✞) Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy ‣Kościół(✞) św. Trójcy w Bydgoszczy ‣Kościół(✞) św. Rodziny w Pile ‣Bazylika(✟) w Trzemesznie ‣Kościół(✞) św. Józefa w Kołodziejewie ‣Kościół(✞) NMP Królowej Polski w Dąbrowie k. Mogilna ‣Kościół(✞) św. Barbary w Luboniu-Żabikowie k. Poznania (1909) ‣Kościół(✞) św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim (1909) ‣Kościół(✞) św. Jana Chrzciciela w Wójcinie k. Strzelna ‣Kościół(✞) św. Teresy od Dzieciatka Jezus w Kruszwicy ‣Kościół(✞) św. Andrzeja Boboli we Wszedniu ‣Kościół(✞) pw. Niepokalanego Serca NMP w Jerzykowie ‣Kościół(✞) św. Michała Archanioła w Niestronnie ‣Kościół(✞) MB Szkaplerznej w Wołczkowie k. Szczecina ‣Kościół(✞) NMP Różańcowej w Jabłówku ‣Kościół(✞) Narodzenia NMP w Szczecinku (1908) ‣Kościół(✞)) ZNMP w Pączewie ................................................................. ✍..✓jak widać instrument a właściwie jego ruina jest również w tym kościele(✞) ,ale czy doczekają renowacji i czy kiedykolwiek zabrzmi tu ich dźwięk . Jaka jest ich (organów⨒♊)historia i czy ją poznamy ?? (♮ ♩♫♬) .





Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!