8. Krakowska Jesień Muzyczna - Dzień 1

8. Krakowska Jesień Muzyczna - Dzień 1

Już po raz ósmy Stowarzyszenie Artystyczne "Porta Musicae" wraz z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zapraszają Państwa do uczestnictwa w Krakowskiej Jesieni Muzycznej. W tym roku organizatorzy proponują Państwu cykl czterech koncertów w dniach 18-20 oraz 22 października. Festiwalowe koncerty odbędą się w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej, każdorazowo o godzinie 19:30.

DZIEŃ 1 - poniedziałek, 18 października

wykonawcy:
Iwona Glinka – flet
Vicky Stylianou – fortepian

repertuar:
Astor Piazzolla:
tanga na flet i fortepian
- Ausencias
- Dansée
- Fracanapa
- La Chanson Du Popo
- Libertango
- Nuevo Mundo
- Milonga Picaresque
- Mumuki
- Oblivion
- Psicosis
- Sensuel
- Vuelvo Al Sur
- Street Tango
Krzysztof Penderecki  – Trzy miniatury na klarnet i fortepian wer. na flet i fortepian
Alkis Baltas
Grecja na fortepian solo:
- Aitos (Macedonia)
- Mpeno Mes St. Ampeli (Thessalia,Trikala)
- Paraskevoula (Central Greece, Phthiotis)
- Kontoula Lemonia (Epirus)
- San Tis Orias to Kastro (Cyclades, Kythnos)
Piotr Grella-Możejko – Kinneret na flet i fortepian
Michail Travlos – Progressions na flet solo

Iwona GLINKA – jest solistką i wykonawczynią nowej, eksperymentalnej muzyki. W 2016 roku założyła Phasma-Music Ensemble, którego jest kierowniczką artystyczną. Dała kilkadziesiąt recitali solowych, wykonując dzieła z klasycznego i współczesnego repertuaru. Koncertowała jako pierwsza flecistka z orkiestrami i zespołami kameralnymi w obu Amerykach, Europie i Azji. Jej zainteresowanie nowymi formami muzyki, zaowocowało ponad stoma prawykonaniami dzieł kompozytorów australijskich, belgijskich, angielskich, kanadyjskich, greckich, niemieckich, polskich i amerykańskich, z których większość napisano specjalnie dla niej. Od 1995 roku mieszka na stałe w Atenach, które stały się jej drugim domem. Naucza gry na flecie i muzyki kameralnej w Narodowym Konserwatorium w Patrze oraz w Glyfadzie. W 2015 roku odeszła z Orkiestry Symfonicznej Aten i z Greckiego Zespołu Muzyki Współczesnej, aby skupić się na karierze solowej. W latach 1991-1994, dzięki stypendium przyznanemu przez Baloise Holding, była uczestniczką Letnich Kursów Akademii Muzycznej w Lenk (Szwajcaria), gdzie studiowała pod kierunkiem Petera-Lukasa Grafa. W roku 1992, dzięki stypendium przyznanemu przez burmistrza Darmstadtu, uczestniczyła w Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w tymże mieście, doskonaląc umiejętności interpretacyjne u Pierre'a-Yvesa Artauda. W roku 1996 kontynuowała studia we Włoszech w Międzynarodowej Akademii Muzycznej w Bielli, ponownie pod kierunkiem Petera-Lukasa Grafa, oraz w Paryżu na zaproszenie Pierre'a-Yvesa Artauda. W roku 2009 uzyskała doktorat w zakresie wykonawstwa fletowego, przyznany przez Akademię Muzyczną w Krakowie. W roku 2012 otrzymała doktorat w zakresie muzykologii, przyznany przez Uniwersytet Ateński. Iwona Glinka nagrała oraz występowała na kilkudziesięciu albumach Europejskich, Kanadyjskich oraz Amerykańskich takich wytwórni jak: Sarton Records, Universal, BMG, Auris Subtilise, Centaur Records, Irida, Magni, Legend, Phasma Music i innych. Jej album „One minute” zdobył nagrodę Global Music Award – Silver Double Medal – Outstanding Achievement (Contemporary Classical and Album, 2017), a „Progressions” zdobył Global Music Award – Gold Triple Medal – Awards of Excellence (Composer, Flautist and Album), a także nominację do prestiżowej nagrody International Classical Music Awards – ICMA 2018 (Contemporary Music). Iwona Glinka jest artystką firmy Yamaha.

Vicky STYLIANOU – urodziła się w Atenach. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku pięciu lat. W wieku dziesięciu lat otrzymała swoją pierwszą nagrodę w krajowym konkursie pianistycznym poświęconym pamięci Kaitis Papaioanou. Dzięki stypendium międzynarodowej organizacji „Jeunesses Musicales” uczestniczyła w seminariach w Belgii prowadzonych przez wybitnych pianistów Monique Haas i Frederica Geversa. Uzyskała dyplom Konserwatorium Ateńskiego. Następnie, dzięki stypendium rządu francuskiego (École Normale de Musique), odbyła studia w Paryżu oraz na Akademii Muzycznej w Bazylei, gdzie otrzymała dyplom solistki. Dała wiele recitali i koncertów muzyki kameralnej w Atenach i innych greckich miejscowościach oraz w krajach Europy i Azji oraz w Stanach Zjednoczonych. Jako solistka wystąpiła z wieloma greckimi i zagranicznymi orkiestrami (Orkiestrą Kolorów, Orkiestrą Miasta Saloniki, Orkiestrą Miasta Ateny, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Radia Greckiego, Camerata – Przyjaciół Muzyki, Orkiestrą Narodowej Greckiej Opery Kameralnej, Miejską Orkiestrą Symfoniczną Aten, Miejską Orkiestrą Salonik, Miejską Orkiestrą Wolos, Narodową Orkiestrą Belgii, Cypryjską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną „Constantin Silvestri”, Orkiestrą Symfonicznej Burgas, Marienbad, Erfurt, Vratsa, Orkiestrą Uniwersytetu w Luizjanie, i wielu innych). Nagrywała muzykę dla radia i telewizji, brała udział w greckich i międzynarodowych festiwalach. Wykonała ponad tysiąc utworów współczesnych greckich kompozytorów, wiele z nich jako występy premierowe. Współpracowała z takimi osobami jak Sir Neville Marriner, Gunther Schuller i Hans Werner Henze. W ramach Olimpiady Kulturalnej (2004) nagrała CD z utworami greckich kompozytorów. Jest członkinią Greckiego Zespołu Muzyki Współczesnej i Ateńskiego Tria. Trio prezentowało się wielokrotnie w Grecji i zagranicą i ma na swoim koncie trzy płyty. Jest członkinią Orkiestry Kolorów, która została założona przez Manosa Chatzidakisa. Nauczała w Konserwatorium Ateńskim i w Konserwatorium Greckim. Jej adaptacje były wykonywane przez wiele orkiestr i zespołów muzyki kameralnej na terenie Grecji oraz zagranicą.
 
8. Krakowska Jesień Muzyczna to cztery spotkania z kameralną muzyką klasyczną, w najlepszym wykonaniu. Planując program tegorocznej edycji festiwalu, organizatorzy skupili się na tym, aby był on różnorodny. W jego gatunkowej rozpiętości chcą odnaleźć wspólny mianownik, jakim jest wyjątkowe piękno muzyki kameralnej. Dlatego w tym roku będziecie mogli posłuchać zarówno tang Astora Piazzolli, z okazji setnej rocznicy urodzin argentyńskiego kompozytora, jak i utworów z kanonu kameralistyki światowej. Po raz pierwszy na festiwalu zagości muzyka dawna, ale nie zabraknie również dzieł fortepianowych Fryderyka Chopina i muzyki najnowszej polskich oraz zagranicznych kompozytorów. Podczas ostatniego koncertu festiwalu, będzie miała miejsce światowa premiera utworu Anny Zawadzkiej-Gołosz, zamówionego i napisanego specjalnie na ósmą edycję Krakowskiej Jesieni Muzycznej w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Źródło: materiały prasowe

Miejsce

Komentarze

Najbliższe wydarzenia w Wieliczce

Miejscowość:
Wieliczka
(ok. 10km od Krakowa)
Miejsce imprezy:
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej