Aktualności

Już w listopadzie będziemy mieli niezywykłą okazję odwiedzić najwiekszą światową wystawę lalek Barbie® i klocków LEGO®, która specjalnie dla polskiej publicznoosci zagości w Warszawie.
Wzbudzają furorę wszędzie tam, gdzie się pojawią. Zadziwiają mieszanką doskonałego warsztatu technicznego, humorystycznej interpretacji wielkich dzieł baletowych oraz zdumiewającego faktu, że mężczyźni w sposób doskonały potrafią tańczyć w baletkach. Od czasu swego powstania wystąpili w ponad 500 miastach na całym świecie,  również w Polsce, gdzie podziwiało ich ponad dwanaście tysięcy zachwyconych widzów. Twórczość ich została okrzyknięta przez krytyków ŚWIATOWYM FENOMENEM TAŃCA -  LES BALLETS TROCKADERO DE MONTE CARLO
Wystawa dokumentów, projektów, plakatów i grafik Picassa w BWA Design ma charakter historyczny. Ukazuje jednego z gigantów XXwiecznej sztuki jako artystę zaangażowanego, używającego obrazu jako broni i obrony przed wrogiem, i jako ikonę wyznaczającą nowe standardy relacji sztuki i rzeczywistości politycznej.
16 września zmarł Hieronim Skurpski - wybitny malarz i grafik, niezwykły erudyta, znawca zarówno dawnej, jak i nowej sztuki, posiadacz ogromnego "muzeum wyobraźni", autor ponad stu publikacji naukowych, popularyzatorskich i literackich, niestrudzony animator życia kulturalnego. Trudno zliczyć wszystkie wystawy twórczości Hieronima Skurpskiego, wśród których były tak prestiżowe, jak retrospektywa w warszawskiej „Zachęcie” z 1980 roku.
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto. W Poznaniu ten dzień to także obchody Imienin Ulicy Św. Marcin, który – obok patronów miasta Piotra i Pawła – jest najpopularniejszym poznańskim świętym. Dzięki spotkaniu tych dwóch okazji sposób, w jaki obchodzimy w naszym mieście Narodowe Święto jest jedyny w swoim rodzaju.
Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Reggae "One Love Sound Fest" odbędzie się 18 listopada 2006 we wrocławskiej Hali Ludowej. Festiwal ten będzie przełomowy pod każdym względem...
Era Jazzu wielokrotnie zapraszała charyzmatycznych  i niekomercyjnych artystów, którzy także koncertami w Polsce potwierdzali swą wielką klasę kreując wielkie wydarzenia artystyczne. Teraz zaproszenie przyjął  wybitny i legendarny pianista Abdullah Ibrahim ("72) - artysta, którego pozycja na jazzowym rynku jest znamienita i bezsporna. Znamienite trio ( A. Ibrahim , basista  oraz  perkusista George Gray) zagrają jedyny    koncert w Polsce – 8 listopada w warszawskiej Sali Kongresowej.
Toruński festiwal filmowy zaprasza na organizowane przez Telewizję Polską w Bydgoszczy warsztaty dokumentalne! To jedyna w swoim rodzaju szansa dla toruńskich, bydgoskich i włocławskich fascynatów filmu, aby pod okiem znakomitych fachowców zrobić swój pierwszy film dokumentalny. Ale trzeba się śpieszyć ze zgłoszeniami - bo termin mija w piątek 27 października.
Ponad 80 par tanecznych zaprezentuje się 125 m pod ziemią podczas V Międzynarodowego Turnieju Tańca Towarzyskiego „Salt Cup 2006”. Finał turnieju odbędzie się 28 października w komorze Warszawa w Kopalni Soli „Wieliczka”. Atrakcją wieczoru będzie pokaz taneczny w wykonaniu Williama Pino i Alessandry Bucciarelli oraz Bryana Watsona i Carmen Vincelli - mistrzów świata w tańcu towarzyskim.
W sobotę 28 października br. o godz. 17.00 Kazimierski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Autorskie Wieczory Filmowe". Gościem Tadeusza Pałki będzie tym razem Andrzej Titkow - scenarzysta i reżyser filmowy.
Czwarta, ostatnia, seria koncertów w ramach "Festiwalu Wyszehradzkiego 4+". Na scenie pojawią się międzyinnymi: KULT, Vavamuffin, Strachy na Lachy, Myslovitz, O.S.T.R., Daddy Freddy (Jamajka), Ot Vinta (Ukraina) Karavana (Słowacja), 123min (Czechy). W ramach Rockowych Konfrontacji odbędzie się Finał Międzynarodowego Festiwalu Młodych Zespołów Rochowych wROCK 2006.
Wszystkie regiony Polski w jednym miejscu, cały świat na wyciągnięcie ręki – to możliwe tylko podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2006, które odbędą się w dniach 25-28 października 2006 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza w piątek 20 paźdzernika o godz. 18.00 do Spichlerza MOK przy Piastowskiej 13 na wernisaż wystawy rysunku i grafiki komputerowej Agi Ciszewskiej, pt.OBSERWACJE.
402 filmy z 45 krajów świata zgłoszono do konkursów, startującego 18 października festiwalu filmowego TOFFI w Toruniu. Najbardziej kontrowersyjnym wydarzeniem imprezy będzie pierwszy w Polsce przegląd filmografii Theo van Gogha, holenderskiego filmowca zamordowanego przez islamskiego fundamentalistę. Gośćmi TOFFI będą najbliżsi współpracownicy reżysera. Polską premierą będzie również prezentacja awangardowego kina rosyjskiego. Festiwal zamierza też rozpocząć dyskusje o nowej, polskiej definicji pojęcia „kino niezależne”
Paweł Cichoń to tarnogórski nieżyjący już malarz zaliczany do grupy artystów naiwnych. Jego unikatowe w skali kraju baśniowe, kreacje podwodnego świata zaprezentuje Galeria Sztuki Pogranicza Muzeum Śląskiego w Katowicach. Będzie można ją zwiedzać do 30 listopada 2006 roku.
17 października o godz. 16.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się otwarcie retrospektywnej wystawy sosnowieckiego pastelisty – Czesława Gałużnego. Ekspozycję  przygotowano z okazji 30-lecia pracy twórczej.
Trzecia, przedostatnia, seria imprez w ramach "V Festiwalu Wyszehradzkiego 4+" we Wrocławiu. W imprezie wezmą udział artyści z Polski, Czech i Węgier. Na scenie pojawią się międzyinnymi: VOO VOO, Kapela ze Wsi Warszawa, Vespremer Klazmer Band (Węgry) oraz Benedicta (Czechy)
"Za wolną Białoruś", czyli drugi cykl imprez organizowanych w ramach Festiwalu Wyszehradzkiego 4+. Koncerty odbędą się w dniach 12-16.10.2006. Współorganizatorem "Za wolną Białoruś" jest Niezależne Zrzeszenie Studentów
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem przygotowało dla publiczności nową wystawę przyrodniczą „Przyroda Tatr” w gmachu głównym Muzeum przy ulicy Krupówki 10 w Zakopanem. Wystawa powstawała w latach 2002-2006.
Apetyt na muzykę komponowaną na viole da gamba będzie można zaspokoić  podczas tegorocznych koncertów 22. Dni Muzyki Kameralnej w Świdnicy. To zasługa pierwszego w historii tej imprezy obcokrajowca na stanowisku dyrektora artystycznego festiwalu - Petra Wagnera.