Aktualności

Unikatowe skarby kultury żydowskiej – świeckiej oraz sakralnej – to najnowsza wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach. Kolekcja, m.in. barwne litografie, synagogalne świeczniki, chanukowe lampy, naczynia na potrawy paschalne, ozdobne jarmułki i napierśniki, pochodzi ze zbiorów Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 21 listopada o godz. 16.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 31 stycznia 2007 roku.
10.11.2006 - 3.12.2006 - Galeria Sztuki Współczesnej BUNKIER SZTUKI już po raz dziewiąty zaprasza na wystawę World Press Photo. Wystawa jest prezentacją aktualnej edycji konkursu, którego wyniki, tradycyjnie już, ogłoszono w lutym. Dotychczasowe pokazy obejrzało ponad 225 tysięcy osób.
Od 8 do 30 listopada w Sali Marmurowej "Zamku” oglądać będzie można unikalne grafiki, plakaty i monotypie Wojciecha Weissa.
W willi "Koliba" w Zakopanem od niedawna dostępna jest nowa kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego", zakupiona przez Muzeum Tatrzańskie.
W ramach światowej trasy, do Polski trafi słynne widowisko z udziałem legendarnych gwiazd łyżwiarstwa figurowego. Najwięksi mistrzowie, medaliści olimpijscy i profesjonalni zawodnicy zaprezentują doskonałe technicznie programy, poprzeplatane humorystycznymi gagami oraz zapierającymi dech ewolucjami akrobatycznymi.
Najbardziej wyczekiwane wydarzenie kulturalne roku, prawdziwe święto dla wszystkich wielbicieli tańca... Moscow City Ballet już w grudniu na największych scenach w Polsce! Moscow City Ballet odwiedzi: Białystok, Lublin, Katowice, Kielce, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Gdynia, Gdańsk, Bydgoszcz i Łódź.
Już w listopadzie będziemy mieli niezywykłą okazję odwiedzić najwiekszą światową wystawę lalek Barbie® i klocków LEGO®, która specjalnie dla polskiej publicznoosci zagości w Warszawie.
Wzbudzają furorę wszędzie tam, gdzie się pojawią. Zadziwiają mieszanką doskonałego warsztatu technicznego, humorystycznej interpretacji wielkich dzieł baletowych oraz zdumiewającego faktu, że mężczyźni w sposób doskonały potrafią tańczyć w baletkach. Od czasu swego powstania wystąpili w ponad 500 miastach na całym świecie,  również w Polsce, gdzie podziwiało ich ponad dwanaście tysięcy zachwyconych widzów. Twórczość ich została okrzyknięta przez krytyków ŚWIATOWYM FENOMENEM TAŃCA -  LES BALLETS TROCKADERO DE MONTE CARLO
Wystawa dokumentów, projektów, plakatów i grafik Picassa w BWA Design ma charakter historyczny. Ukazuje jednego z gigantów XXwiecznej sztuki jako artystę zaangażowanego, używającego obrazu jako broni i obrony przed wrogiem, i jako ikonę wyznaczającą nowe standardy relacji sztuki i rzeczywistości politycznej.
16 września zmarł Hieronim Skurpski - wybitny malarz i grafik, niezwykły erudyta, znawca zarówno dawnej, jak i nowej sztuki, posiadacz ogromnego "muzeum wyobraźni", autor ponad stu publikacji naukowych, popularyzatorskich i literackich, niestrudzony animator życia kulturalnego. Trudno zliczyć wszystkie wystawy twórczości Hieronima Skurpskiego, wśród których były tak prestiżowe, jak retrospektywa w warszawskiej „Zachęcie” z 1980 roku.
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto. W Poznaniu ten dzień to także obchody Imienin Ulicy Św. Marcin, który – obok patronów miasta Piotra i Pawła – jest najpopularniejszym poznańskim świętym. Dzięki spotkaniu tych dwóch okazji sposób, w jaki obchodzimy w naszym mieście Narodowe Święto jest jedyny w swoim rodzaju.
Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Reggae "One Love Sound Fest" odbędzie się 18 listopada 2006 we wrocławskiej Hali Ludowej. Festiwal ten będzie przełomowy pod każdym względem...
Era Jazzu wielokrotnie zapraszała charyzmatycznych  i niekomercyjnych artystów, którzy także koncertami w Polsce potwierdzali swą wielką klasę kreując wielkie wydarzenia artystyczne. Teraz zaproszenie przyjął  wybitny i legendarny pianista Abdullah Ibrahim ("72) - artysta, którego pozycja na jazzowym rynku jest znamienita i bezsporna. Znamienite trio ( A. Ibrahim , basista  oraz  perkusista George Gray) zagrają jedyny    koncert w Polsce – 8 listopada w warszawskiej Sali Kongresowej.
Toruński festiwal filmowy zaprasza na organizowane przez Telewizję Polską w Bydgoszczy warsztaty dokumentalne! To jedyna w swoim rodzaju szansa dla toruńskich, bydgoskich i włocławskich fascynatów filmu, aby pod okiem znakomitych fachowców zrobić swój pierwszy film dokumentalny. Ale trzeba się śpieszyć ze zgłoszeniami - bo termin mija w piątek 27 października.
Ponad 80 par tanecznych zaprezentuje się 125 m pod ziemią podczas V Międzynarodowego Turnieju Tańca Towarzyskiego „Salt Cup 2006”. Finał turnieju odbędzie się 28 października w komorze Warszawa w Kopalni Soli „Wieliczka”. Atrakcją wieczoru będzie pokaz taneczny w wykonaniu Williama Pino i Alessandry Bucciarelli oraz Bryana Watsona i Carmen Vincelli - mistrzów świata w tańcu towarzyskim.
W sobotę 28 października br. o godz. 17.00 Kazimierski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Autorskie Wieczory Filmowe". Gościem Tadeusza Pałki będzie tym razem Andrzej Titkow - scenarzysta i reżyser filmowy.
Czwarta, ostatnia, seria koncertów w ramach "Festiwalu Wyszehradzkiego 4+". Na scenie pojawią się międzyinnymi: KULT, Vavamuffin, Strachy na Lachy, Myslovitz, O.S.T.R., Daddy Freddy (Jamajka), Ot Vinta (Ukraina) Karavana (Słowacja), 123min (Czechy). W ramach Rockowych Konfrontacji odbędzie się Finał Międzynarodowego Festiwalu Młodych Zespołów Rochowych wROCK 2006.
Wszystkie regiony Polski w jednym miejscu, cały świat na wyciągnięcie ręki – to możliwe tylko podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2006, które odbędą się w dniach 25-28 października 2006 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza w piątek 20 paźdzernika o godz. 18.00 do Spichlerza MOK przy Piastowskiej 13 na wernisaż wystawy rysunku i grafiki komputerowej Agi Ciszewskiej, pt.OBSERWACJE.
402 filmy z 45 krajów świata zgłoszono do konkursów, startującego 18 października festiwalu filmowego TOFFI w Toruniu. Najbardziej kontrowersyjnym wydarzeniem imprezy będzie pierwszy w Polsce przegląd filmografii Theo van Gogha, holenderskiego filmowca zamordowanego przez islamskiego fundamentalistę. Gośćmi TOFFI będą najbliżsi współpracownicy reżysera. Polską premierą będzie również prezentacja awangardowego kina rosyjskiego. Festiwal zamierza też rozpocząć dyskusje o nowej, polskiej definicji pojęcia „kino niezależne”