Alternatywne pomysły na spędzenie ferii zimowych. Co robić i gdzie się wybrać?

Alternatywne pomysły na spędzenie ferii zimowych. Co robić i gdzie się wybrać?

Zgodnie z zapowiedziami rządu, tegoroczne ferie zimowe odbędą się w zupełnie innej formie, niż ta, do której wszyscy przywykli. Przede wszystkim termin będzie ujednolicony i jednakowy dla wszystkich i wiele na to wskazuje, że niemożliwe będzie przemieszczanie się pomiędzy polskimi regionami w celach turystycznych. Warto podkreślić, że pomimo trudności, te 2 tygodnie wolnego każdy może wykorzystać w odpowiedni dla siebie sposób. W tym artykule przedstawimy Wam alternatywne pomysły na spędzenie wolnego czasu podczas ferii i miejsca, w które z powodzeniem będzie można się wybrać. Sprawdź szczegóły w poniższym artykule.

Według informacji, które zostały opublikowane przez prezesa Rady Ministrów podczas konferencji w dniu 21 listopada, tegoroczne ferie zimowe odbędą się w terminie od 4 do 17 stycznia 2021. Ten zakres będzie obowiązywał wszystkich uczniów. Rząd nie planuje podziału na tury, jak miało to miejsce dotychczas.


Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego:


Ferie, które zwykle były rozłożone na różne województwa w różnym czasie, dzisiaj muszą być skumulowane w jednym czasie po to, by ruch był najmniejszy, by nie zamawiać wyjazdów, by nie wyjeżdżać za granicę, by siedzieć w domu, by mobilność była jak najmniejsza.


Celowe ograniczenie ruchu turystycznego spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem całej branży turystycznej oraz zainteresowanych wypoczynkiem turystów. Wszystko wskazuje na to, że uczniowie będą zmuszeni do spędzenia ferii zimowych w swoim miejscu zamieszkania. Szansa, że ruch turystyczny wróci do normy jest niewielka.


Sprawdź: Zmiany w terminie ferii zimowych 2021


Alternatywne rozwiązania dla wyjazdów na ferie


Nie da się ukryć, że każda osoba, która planowała zimowy wyjazd, będzie zmuszona do zmiany planów i zorganizowania swojego wolnego czasu w miejscu zamieszkania. By uniknąć monotonii i znudzenia, warto zagospodarować te 2 tygodnie w taki sposób, by czas był maksymalnie wypełniony możliwie największą liczbą atrakcji. Aktywne i ciekawe ferie w najbliższej okolicy są możliwe. Wystarczy, że zorganizujesz sobie harmonogram, zastanawiając się nad tym, co chcesz zobaczyć, gdzie się wybrać i w jaki sposób spędzić czas w swojej najbliższej okolicy. Pozwoli Ci to uniknąć luk, a jednocześnie będziesz mieć możliwość nieco lepszego poznania najbliższej okolicy, która z pewnością skrywa w sobie wiele niezwykłych tajemnic, które warto odkryć wspólnie z rodziną. Co robić i gdzie się wybrać podczas nadchodzących ferii? Sprawdźmy!


  • Zimowy spacer po lesie


Chyba nic nie dodaje tylu sił i energii, co spacer po lesie. Nie ulega żadnej wątpliwości, że w okolicy praktycznie każdego miejsca zamieszkania znajdziemy las i ścieżki spacerowe, którymi możemy wędrować i podziwiać naturę w zimowej odsłonie. Do lasu można wybrać się na spacer wspólnie z rodziną, na sanki lub by aktywnie spędzić czas, np. uprawiając narciarstwo biegowe. Pojęcie lasu nabiera tak naprawdę szerokiego znaczenia. To nie tylko te miejsca, które możemy znaleźć w pobliżu naszych miast, ale również parki narodowe, w których wizyta dostarczy zdecydowanie o wiele więcej wrażeń niż zwykły spacer po lesie. W tym przypadku możemy podziwiać również liczne atrakcje przyrodnicze, czy chronione gatunki zwierząt, które możemy spotkać tylko i wyłącznie w tym miejscu. By nieco bardziej urozmaicić spacer po lesie, z powodzeniem można zorganizować bitwę na śnieżki ze swoją rodziną lub wspólnie z dziećmi ulepić bałwana. Wrażenia na pewno będą nie do opisania. Oprócz tego, spacer po lasach niesie ze sobą wiele atutów. Przede wszystkim to cisza i spokój, niezwykle czyste powietrze i możliwość przebywania z dala od tłumów ludzi, co w obecnym czasie jest zdecydowanie wskazane.


Sprawdź koniecznie: Popularne trasy spacerowe po lasach w Polsce


  • Odrobina białego szaleństwa na stokach narciarskich


Wszystko, jeszcze kilka dni temu, wskazywało na to, że o zimowym szaleństwie na stokach narciarskich, będziemy mogli pomarzyć. Po rozmowach polskiego rządu z branżą narciarską, pojawiło się światełko w tunelu i tegoroczny sezon narciarski rozpocznie się, ale z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim konieczne będzie zachowanie wszelkich obostrzeń, narzuconych przez rząd. Wiele na to wskazuje, że będzie obowiązywał limit narciarzy, którzy będą mogli jednocześnie korzystać ze stoku narciarskiego. To oczywiste, że większość popularnych i największych wyciągów narciarskich znajduje się w miejscowościach górskich, ale również w wielu miejscowościach Polski centralnej, głównie tych, z których turyści wyjeżdżają na ferie, możemy znaleźć bardzo dobrze przygotowane wyciągi narciarskie, które pozwolą się poczuć ten klimat i adrenalinę w odpowiednim zakresie. Trasy są ratrakowane, oświetlone, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne szusowanie na nartach do późnych godzin wieczornych. 


Poznaj: Gdzie na narty w Polsce?


  • Wyjście z dziećmi na sanki


Z pewnością w Twojej najbliższej okolicy lub nawet na osiedlu znajduje się górka, na której Twoje dzieci mogą pojeździć na sankach. Ta forma rozrywki jest popularna odkąd każdy pamięta i chyba nikt nie wyobraża sobie zimy bez możliwości jazdy na sankach, Oczywiście, muszą być spełnione odpowiednie warunki, takie jak typowo zimowa aura i odpowiednia ilość śniegu, bo bez tego jazda na sankach będzie niemożliwa. Tak naprawdę wystarczy niewielka górka, by sprawić swoim dzieciom niezwykłą radość. Tego typu aktywność można z powodzeniem połączyć ze wszystkimi innymi możliwościami, jakie daje nam zima, np. lepienie bałwana, czy bitwa na śnieżki.


Sprawdź również: Jak aktywnie spędzić zimowy urlop?


  • Poznawanie klimatycznych miejscowości w najbliższej okolicy


Nie da się ukryć, że każdy region w Polsce kryje w sobie wiele wspaniałych miejsc, które z powodzeniem można odkrywać o różnej porze roku, w tym zimą. Wyprawa do takich miejsc to wspaniała propozycja dla każdego. Spacer z rodziną po Rynku, a może wędrówka po bulwarze miejskim lub parku? Możliwości jest naprawdę sporo. Przez te kilka godzin jesteśmy w stanie zobaczyć naprawdę wiele, spacerując klimatycznymi uliczkami i przechadzając się wśród zabytków i atrakcji wcześniej wspomnianych miejscowości. Warto podkreślić, że wizyta w tych miejscowościach jest doskonałą propozycją na każdą porę roku. Na tłumy turystów raczej nie powinniśmy narzekać, w związku z tym cisza i spokój - gwarantowane. Poza tym wizyta w takich miejscach pozwoli nieco lepiej poznać historię tych miejsc, przez co nasze pragnienie poznawania i odkrywania powinna narastać wraz z kolejnym zaplanowanym przez nas jednodniowym wyjazdem. Urok tych miejsc niewątpliwie podkreśli zimowa sceneria. Jeśli Waszą pasją jest fotografia, to wizyta w takich miejscach powinna dostarczyć również wielu wrażeń w tym właśnie zakresie.


Poznaj: Noclegi z klimatem w Polsce


  • Wizyta na popularnym lodowisku


Ty zapewne sytuacja będzie wyglądać podobnie, jak ma to miejsce w przypadku popularnych stoków narciarskich. Wizyta na lodowiskach jest nieodłącznym elementem ferii zimowych. W praktycznie każdej miejscowości znajdziemy lodowisko profesjonalnie przygotowane w dużej hali lub takie, z którego w sezonie zimowym możemy korzystać pod gołym niebem. W Polsce znajdziemy naprawdę dużą liczbę obiektów, oferujących możliwość jazdy na łyżwach. W tym wszystkim warto pamiętać, że nie trzeba mieć swojego własnego sprzętu, bo większość lodowisk posiada w swojej ofercie również wypożyczalnię łyżew dla każdej grupy wiekowej. Niektóre z nich umożliwiają również uprawianie sportów, takich jak łyżwiarstwo figurowe, czy hokej na lodzie.


Jeśli nie umiesz jeździć na łyżwach lub czujesz się niepewnie, to żaden problem. Na niektórych lodowiskach możesz również skorzystać z oferty instruktorów, którzy bezpiecznie i profesjonalnie pozwolą Ci postawić pierwsze kroki na tafli lodu. Bez obaw na lodowisko możesz wysłać również swoje dzieci - większość tego typu miejsc oferuje profesjonalne szkółki, ślizgawki i możliwość jazdy z “pingwinami”.


Przeczytaj również: 5 najlepszych lodowisk w Polsce. Gdzie na łyżwy?


  • Uprawianie tych mniej popularnych sportów zimowych


Zima przyzwyczaja nas do tego, że mamy tu możliwość aktywnego spędzania czasu. Chodzi tu przede wszystkim o spacery, kuligi, które są normą i punktem obowiązkowym podczas zimowej pory roku. Każdy, kto chce spędzić ten czas w nieco inny sposób, koniecznie powinien spróbować swoich sił w mniej popularnych sportach. Chyba niewiele osób słyszało o: fatbike’u, ice climbingu, swowkitingu, czy mushingu. Nadchodzące ferie zimowe to odpowiedni moment, by spróbować swoich sił właśnie w tych mniej popularnych sportach. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione tylko i wyłącznie od Was.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Alternatywne sposoby na ferie


Mamy nadzieję, że nadchodzący okres ferii zimowych, pomimo trudności, będzie obfitował w wiele wspaniałych przeżyć, związanych z zimowym wypoczynkiem. Odkrywajcie wszystko to, co najpiękniejsze w Waszej najbliższej okolicy.


Następny artykuł Tomasz Machała zostanie...

Komentarze

Zobacz również