Bodo, Wars i Ordonówna: Zerwane biografie w Warszawie

 • Miejscowość:

  Warszawa
 • Miejsce imprezy:

  Skwer Hoovera
 • Data imprezy:

  17 wrzesień 2017
  godz: 16:00
 • Koszt:

  wstęp wolny

Koncerty zespołu Pink Freud i Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej oraz historia w Virtual Reality – to propozycje w ramach wydarzenia, które odbędzie się na skwerze Hoovera w Warszawie w 78. rocznicę agresji ZSRS na Polskę. Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego zaprasza na wyjątkowy projekt, który ma przybliżyć warszawiakom historię artystów Andersa. Wydarzenie zaplanowano na 17 września, na godzinę 16:00.

W 1942 roku gen. Władysław Anders wyprowadził ze Związku Sowieckiego 80 tys. żołnierzy i 40 tys. cywilów. Armia Andersa walczyła, a zarazem od początku sprawowała opiekę nad ludnością cywilną – kobietami i dziećmi. Stała się enklawą wolności w totalitarnym państwie i ośrodkiem polskiej kultury – „małą Polską wędrowną”, jak mówił o niej sam dowódca. Do wojska trafiło wielu artystów i ludzi słowa, a podczas występów dla żołnierzy odżyła tradycja polskiego jazzu, królującego przed wojną w kawiarniach, salach koncertowych i filmie.

 

To właśnie do tej tradycji nawiążemy podczas wydarzenia. Będą z nami Warszawska Orkiestra Sentymentalna, a także zespół Pink Freud, z przygotowanymi na tę okazję aranżacjami klasycznych przebojów polskiego jazzu. Historię ludzi Andersa starsi i młodsi będą mogli sobie przybliżyć biorąc udział w warsztatach oraz dzięki Virtual Reality.

 

Eugeniusz Bodo – najjaśniejsza gwiazda show-biznesu II RP i ofiara sowieckiego terroru. Hanka Ordonówna – niezapomniana piosenkarka, która przy Armii Andersa opiekowała się osieroconymi dziećmi. Henryk Wars – autor największych przedwojennych szlagierów, organizator życia muzycznego w Armii Andersa i kompozytor muzyki filmowej w Hollywood. To oni będą naszymi przewodnikami po niezwykłej historii, która rozpoczęła się od napaści sowieckiej na Polskę, a zakończyła na froncie włoskim, w osiedlach dla polskich uchodźców i na emigracji.

 

17 września, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego opublikuje również pierwszych 500 pierwszych relacji obywateli polskich – ofiar i świadków sowieckiego totalitaryzmu.  Dokumenty zawierające relacje losów Polaków na „nieludzkiej ziemi”, zbierane od 1943 roku, po wojnie trafiły do Stanów Zjednoczonych. Dzięki porozumieniu między Ośrodkiem, a Instytutem Hoovera będą dostępne ONLINE po polsku i po angielsku na portalu ZapisyTerroru.pl.

 

Szczegółowy program wydarzenia:

 

Na uczestników wydarzenia w godz. 16-20.30 na skwerze Hoovera w Warszawie czeka natomiast wiele ciekawych propozycji:

 

16.00-18.00
- „Wagon” – historia w technologii Virtual Reality
- Ocaleni przez Armię Andersa – performatywne czytanie relacji żołnierzy i cywilów
- Śladem Stanisława Gliwy – warsztaty linorytu dla młodszych i starszych

 

18.00 - Przedwojenne szlagiery w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

 

19.30 - koncert Pink Freud

 

Wstęp wolny!

 

Przejrzyj inne imprezy w Warszawie.

 

Komentarze

Najbliższe wydarzenia w Warszawie

Miejscowość:
Warszawa
Miejsce imprezy:
Progresja Music Zone
Miejscowość:
Warszawa
Miejsce imprezy:
Hala Koszyki
Miejscowość:
Warszawa
Miejsce imprezy:
Klub Harenda
Miejscowość:
Warszawa
Miejsce imprezy:
Klub Stodoła

Zobacz również