Budapeszt - atrakcje i ciekawe miejsca

Budapeszt - atrakcje i ciekawe miejsca

Nazywany „Perłą Dunaju” a także najpiękniejszym miastem w Europie. Budapeszt, stolica Węgier, bo o nim mowa, to miasto z całą pewnością wyjątkowe, łączące w sobie bogatą historię i nowoczesność. Podzielone na dwie części przez rzekę Dunaj. Dla odwiedzających ma do zaoferowania naprawdę wiele. I nie chodzi tylko o ciekawą kulturę, smaczną kuchnię czy doskonałe wino. Budapeszt to miasto atrakcyjne ze względu na zabytkowe budowle, miejsca magiczne, sprzyjające wakacyjnemu wypoczynkowi. Czym Budapeszt może Was zachwycić?

Co warto zobaczyć w Budapeszcie?

Są takie miejsca i obiekty w mieście, które każdy powinien zobaczyć. To one decydują o charakterze Budapesztu i najlepiej obrazują jego historię i klimat. Nawet krótki wypoczynek, dobrze zorganizowany, pozwoli poznać to miasto i odkryć jego najciekawszą stronę. Miejscem położonym w samym sercu stolicy Węgier jest Wzgórze Zamkowe, które znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jest to najstarsza część Budapesztu, która do dziś zachowała swój początkowy charakter. Zwiedzenie całego Wzgórza zajmie Wam trochę czasu. Ale nic w tym dziwnego. Powierzchnia Wzgórza wynosi prawie 1,5 kilometra. Znajdujące się na jego obszarze gotyckie zabytki, stare uliczki a także pochodzący z około XIII wieku Zamek Królewski dosłownie odbierają mowę. Zamek Królewski jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli na Węgrzech. Zlokalizowany jest w południowej części Wzgórza Zamkowego. Będąc w środku warto zobaczyć m.in.: Salę Balową, Małą Salę Tronową oraz Kaplicę Zygmunta.

Pałac Sándor

Do północnego skrzydła Zamku Królewskiego przylega Pałac Sándor, który pochodzi z XIX wieku. W pałacu mieszczą się m. in.: gabinet prezydencki, salon herbaciany, sala rycerska czy sala lustrzana.

Baszta Rybacka

Oprócz Zamku, na wzniesieniu znajduje się neoromańska Baszta Rybacka. Zwiedzający mogą z jej tarasów podziwiać przeciwległy brzeg Dunaju. W dawnych czasach Baszta była częścią obronnych murów Budapesztu. Dzisiaj pozwala na bezpośrednie zejście na teren Wodnego Miasta.

Kościół Macieja

Jedną z najważniejszych świątyń na Węgrzech jest neogotycki Kościół Macieja znajdujący się przy placu Św. Trójcy obok Baszty Rybackiej. Tutaj także miały miejsce koronacje węgierskich królów. Z tego względu kościół bywa także nazywany Budzińską Świątynią Koronacyjną. Tak naprawdę poświęcony jest Marii Pannie. Warto dodać, że w 1541 roku obiekt został przekształcony w meczet na kolejne 145 lat. Dziś urzeka zwiedzających swoim wyglądem: wieżyczkami, dachówką oraz ogólnym neogotyckim przepychem. Na placu Św. Trójcy znajduje się również reprezentatywny pomnik króla Węgier, św. Stefana.

Planujesz pobyt w Budapeszcie? Nie czekaj i dokonaj rezerwacji w jednym z hoteli. Sprawdź: Noclegi Budapeszt.

 

Pomnik Turula – symbolu Węgier


Przed zamkiem warto zwrócić uwagę na plac św. Jerzego wraz ze znajdującym się na nim pomnikiem Turula. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych pomników w Budapeszcie. Zjawiskowa figura ptaka Turula o wysokości 6 metrów z rozpostartymi skrzydłami przedstawia się naprawdę imponująco. Figura z brązu powstała w 1905 roku, swoim wyglądem przypomina postać drapieżnego ptaka. Z pomnikiem związana jest pewna legenda. Otóż według legendy Turul ukazał się we śnie żonie potomka wielkiego huńskiego wodza Attyl – Emese. Po tym śnie Emese urodziła syna i nadała mu imię Álmos, co oznacza „Śpiący”. On z kolei spłodził Árpáda, będącego w przyszłości wspaniałym wodzem. Od tej pory Turul jest postrzegany jako symbol państwa węgierskiego. Przedstawiany najczęściej ze strzałą trzymaną w stopach, która utożsamiana jest jako Miecz Boga.

Czerwone Wino w podziemnym labiryncie

Niemałą atrakcję stanowi także to, co znajduje się pod samym Wzgórzem Zamkowym. Chodzi oczywiście o tajemnicze podziemne miasto, zawierające plątaninę korytarzy, kompleks jaskiń oraz grot. Niektórzy uważają, że największą trakcją podziemnych labiryntów jest tzw. Komnata Renesansowa i znajdująca się pośrodku niej fontanna z której tryska nadające się do picia czerwone wino. Wszystkie są efektem wydrążeń spowodowanych przez okoliczne strumienie. Miejsce to dawniej było wykorzystywane przez tutejszych osadników jako magazyny, piwnice i schronienie. Mieszkańcy przekształcili je dla swoich potrzeb a także powiększyli korytarze i wykuli nowe. Podczas II wojny światowej w labiryncie znajdował się schron oraz szpital wojskowy. Dziś dla zwiedzających udostępniona jest tylko część korytarzy, ale nie musicie się martwić – one także zrobią na Was duże wrażenie. Jeśli lubicie niecodzienne szlaki turystyczne, ta licząca blisko 10 kilometrów trasa na pewno przypadnie Wam do gustu. Ciemne korytarze labiryntu częściowo nieoświetlone i pozbawione jakichkolwiek wskazówek sprawiają, że można się zgubić. Jest jednak na co popatrzeć! W części prehistorycznej znajdują się przepiękne malowidła naskalne, natomiast w części średniowiecznej można podziwiać posągi bóstw i rycerzy. Polecamy Wam gorąco zwiedzenia Wzgórza Zamkowego oraz tajemniczych podziemi.

 

Parlament w Budapeszcie


Co jeszcze warto zwiedzać w Budapeszcie? Punktem także obowiązkowym podczas wizyty w Budapeszcie jest budynek parlamentu, który na na tle Dunaju przedstawia się wprost majestatycznie. Elementami charakterystycznymi budynku są liczne podpory, wysoka kopuła a także rzeźby przedstawiające władców węgierskich. Po obu stronach kopuły rozciągają się symetryczne skrzydła. Zdjęcie na tle budynku parlamentu będzie z pewnością jedną z najważniejszych pamiątek z wycieczki do Budapesztu.

Wzgórze Gellerta

Budapeszt położony jest na kilku wzgórzach. Jednym z nich jest wzgórze Gellerta. Z miejscem tym związana jest pewna opowieść. Biskup Gellert z rozkazu Stefana, króla Węgier, dokonał ochrzczenia plemiona Madziarów. Gdy król zmarł, byli poganie schwytali biskupa, zamknęli w drewnianej beczce i spuścili z urwiska. Dziś w tym miejscu znajduje się pomnik przedstawiający sylwetkę biskupa Gellerta. Spod pomnika wypływa wodospad. Wyjątkowego charakteru tego miejsca dopełnia dobudowana w późniejszych czasach kolumnada oraz rzeźby symbolizujące pogan, którzy chcą nawrócić się na wiarę katolicką.

Plac Bohaterów

Jednym z najważniejszych bez wątpienia placów w Budapeszcie jest Plac Bohaterów, inaczej nazywany Placem Tysiąclecia lub Milenijnym. Na środku placu znajduje się  kolumna, na wierzchołku której stoi posąg archanioła Gabriela. Kolumnę otacza półkolista kolumnada, składająca się z dwóch części. Całość rozpięta jest na szerokość 85 metrów.

Już dziś zarezerwuj atrakcyjny apartament w Budapeszcie. Zajrzyj tutaj: Apartamenty Budapeszt.


Bazylika św Stefana

Przy placu św. Stefana w Peszcie stoi wspaniała Bazylika św. Stefana, największy kościół w Budapeszcie. Świątynia jest poświęcona Stefanowi I, pierwszemu królowi Węgier. Na uwagę zasługuje kopułka z mozaiką, której wysokość wynosi 96 metrów. Stanowi idealny punkt widokowy, z którego rozlega się panorama całego miasta. Na antresolę kopuły można dostać się za pomocą windy lub wejść po 297 schodach. Nizapomniane widoki gwarantowane!

Zielona Wyspa Małgorzaty

Będąc w Budapeszcie koniecznie musisz wybrać się na Wyspę Małgorzaty. Znajdziesz tutaj nie tylko wspaniałe widoki, ale także ciszę i spokój potrzebne po całodniowej wycieczce. Powierzchnia wyspy wynosi aż 96 ha i jest prawdziwą zieloną przystanią na mapie Węgier. Dodajmy, że wyspa została sztucznie ukształtowana z trzech mniejszych wysp. Można do niej dotrzeć na kilka sposobów: pieszo, tramwajem lub autobusem. Będąc na wyspie można dobrze zjeść w jednej z restauracji, popływać w basenie lub potańczyć w klubie. Nie zabraknie także miejsc i obiektów do zwiedzania, m.in.: ruiny Klasztoru Dominikanek czy kaplica Świętego Michała. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Most łańcuchowy

Niezwykle malowniczym obiektem w Budapeszcie jest Most Łańcuchowy Szechenyego, będący pierwszym stałym połączeniem Budy i Pesztu. Warto zwrócić uwagę na wielkie lwy znajdujące się na obu końcach mostu. Z Mostu rozpościera się widok m. in.: na Basztę Rybacką, Kościół św. Macieja oraz Wzgórze Zamkowe.

Wielka Synagoga

To właśnie w Budapeszcie znajduje się największa w Europie Wielka Synagoga. Świątynia została zbudowana w połowie XIX wieku. Na zwiedzających ogromne wrażenie robi jej bogate zdobnictwo oraz przestronne wnętrza. Warto dodać, że w synagodze może jednorazowo pomieścić się 3 tysiące osób. W środku zachwycają żyrandole, ambona i dekoracje. Obok synagogi znajduje się Muzeum Żydowskie oraz sala pamięci Holocaustu.

Węgierska Opera Narodowa

Największym teatrem operowym na Węgrzech jest Węgierska Opera Narodowa. Biorąc pod uwagę akustykę panującą we wnętrzu opery jest ona zaliczana do najlepszych obiektów tego typu na świecie. Opera w stylu neorenesansowym powstała w latach 1875-1884, może pomieścić do 1250 osób. Znajdująca się w operze wspaniała loża królewska ozdobiona jest rzeźbami, które symbolizują cztery głosy operowe: kobiecy sopran i alt, a także męski tenor i bas.

Te i wiele innych atrakcji w Budapeszcie czekają na Was, nie zwlekajcie więc ani chwil dłużej i zaplanujecie wyjazd już dziś. Koniecznie sprawdźcie oferty pensjonatów w Budapeszcie. Nam nie pozostaje nic innego jak życzyć Wam udanego wypoczynku pełnego zwiedzania fascynujących zakątków Budapesztu.

 

Sprawdźcie koniecznie noclegi w innych węgierskich miastach, w końcu Budapeszt to tylko jeden z wielu pięknych zakątków na Węgrzech! Zobaczcie:
Noclegi Hajdúszoboszló
noclegi Bogács

Noclegi Eger
Noclegi Mezőkövesd

Następny artykuł Zachwycająca Walia

Komentarze (1)

Mariola

super, to prawdziwa perła dunaju :)

Zobacz również