Góry Orlickie - noclegi

(5 noclegów w Czechach)

Góry Orlickie

W górach można się zakochać – potwierdzi to chyba każdy z nas. Zarówno zimą, jak i latem w każdym regionie górskim, możemy się spodziewać prawdziwych tłumów. Każdy, kto poszukuje regionu spokojnego, w którym może się nacieszyć prawdziwymi wrażeniami górskimi, powinien wybrać się w Góry Orlickie. To najwyższa część Sudetów Środkowych, w Czechach i Polsce, z najwyższym szczytem Wielka Desztna – 1115 m n.p.m. Od północnego wschodu graniczą z równoległymi do nich Górami Bystrzyckimi przez doliny Bystrzycy Dusznickiej i Dzikiej Orlicy. Od zachodu i północnego zachodu graniczą przez przełęcz Polskie Wrota i dolinę Bystrej z Pogórzem Orlickim, na zachodzie i południowym zachodzie przechodzą w Przedgórze Orlickie, a na południu kończą się na czeskiej wsi Hermanice. Długość pasma to ok. 50 km. Do Polski należy jedynie niewielki skrawek głównego grzbietu, większość pasma znajduje się na terenie Czech. Po co jeździmy w Góry Orlickie? Przede wszystkim, by pozwiedzać, pochodzić po górach, odkryć nieznane miejsca i miło spędzić czas.

Góry Orlickie to idealne miejsce na wyjazd o każdej porze roku

W górach najwięcej turystów możemy spotkać w okresie letnim i zimowym – tak jest w każdym regionie. Można się tu zatrzymać, złapać oddech, nacieszyć oko światem nieskażonym ingerencją człowieka. Warto podkreślić, że Góry Orlickie są wyjątkowym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku. Z powodzeniem wypoczynek w tym regionie można połączyć ze zwiedzaniem najbliższej okolicy i Czech. Zimą możemy się rozkoszować wspaniałymi warunkami do uprawiania narciarstwa. Nikt nie powinien w związku z tym narzekać na nudę. Wyjazd w gronie rodziny, to doskonały pomysł, bo znajdziemy tu wiele atrakcji dla najmłodszych. Można tu poznawać, zwiedzać, przechadzać się wspaniałymi trasami górskimi i korzystać z klimatu. Region charakteryzuje się doskonale rozwiniętą bazą noclegowo-gastronomiczną, dlatego pewne jest, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeśli chcemy uniknąć tłumów, to warto wybrać się w ten region wczesną wiosną lub późną jesienią. Wspaniałe trasy górskie i spacerowe oraz miejscowości z licznymi atrakcjami i zabytkami – wszystko to dostarczy niezwykłych wspomnień, również poza sezonem turystycznym.

Co zobaczyć w Górach Orlickich?

Jako że jedyną miejscowością w Polsce znajdującą się w Górach Orlickich są Duszniki-Zdrój, to właśnie tu zobaczymy najwięcej. Niewątpliwie najpiękniejszym elementem miasta wartym zobaczenia jest właśnie Park Zdrojowy. Na powierzchni ponad 5 hektarów znajdują się okazy objęte ochroną pod postacią pomników przyrody, liczne dywany kwiatowe oraz ogród fenologiczny z roślinnością podzielony na cztery pory roku. W pięknym Parku Zdrojowym śmiało można spędzić cały dzień – nie tylko ze względu na kuszącą ciszę i odprężającą atmosferę, ale także dlatego, że odwiedzający znajda na miejscu kilka innych wartych zobaczenia atrakcji.


Na terenie parku znajduje się m.in. wybudowany na początku XIX wieku Teatr Zdrojowy, w którym w 1826 roku dał koncert szesnastoletni wówczas Fryderyk Chopin. Dla uczczenia tego wydarzenia budynek zmienił swoją nazwę na Dworek Chopina, gdzie od ponad siedemdziesięciu lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski – najstarszy na świecie festiwal pianistyczny i zarazem najstarszy polski festiwal muzyczny. Pośród zieleni Parku Zdrojowego znajduje się także Kolorowa Fontanna wystrzeliwująca wodę na wysokość 45 metrów oraz ciesząca oko w sezonie letnim wieczornymi pokazami muzyczno-multimedialnymi. Przebywając w okolicy, warto odwiedzić również Pijalnie Wód Mineralnych, w której można skosztować wód pochodzących z pięciu różnych okolicznych źródeł.


Podczas pobytu w Dusznikach-Zdroju poza relaksem w Parku Zdrojowym warto udać się na spacer po mieście. Szczególnie interesujące powinno być podążanie szlakiem murali będącym efektem cyklicznego festiwalu Wszelkie Przejawy Artyzmu. Podczas każdej z edycji w przestrzeni miejskiej pojawiają się kolejne obrazy wykonane przez młodych artystów i nawiązujące do symboliki miasta. Zwiedzający będą mogli odnaleźć między innymi podobiznę Fryderyka Chopina, znajdującego się w herbie koguta, czy liczne wariacje muflona – zwierzęcia będącego znakiem jednego z lokalnych schronisk. Dzieła rozmieszczone w różnych miejscach miasta nadają Dusznikom-Zdrojowi nowoczesny charakter, a zwiedzających zachęcają do zwiedzania i dokładnego rozglądania się po okolicy. Podczas spaceru po Dusznikach-Zdroju warto zawędrować również na miejski rynek. W samym jego centrum znajduje się bowiem rekonstrukcja średniowiecznego pręgierza – narzędzia służącego do publicznego karania przestępców. Zwiedzający mogą w tym miejscu nie tylko zatrzymać się na chwilę i wyobrazić jak mogło wyglądać miasto w tamtych czasach, ale również przymierzyć znajdujące się przy pręgierzu kajdany, by przez chwilę poczuć się jak średniowieczny rzezimieszek.


Podczas wizyty w Dusznikach-Zdroju koniecznie należy się udać do Muzeum Papiernictwa. Jest to jedyna taka w Polsce profesjonalna placówka poświęcona papierowi. Siedzibę muzeum stanowi XVII-wieczny młyn papierniczy uważany za unikatowy zabytek techniki. W środku na zwiedzających czekają stałe wystawy dotyczące historii papiernictwa i drukarstwa, a także wystawy czasowe, podczas których pojawiają się m.in. prace plastyczne młodych uczestników warsztatów artystycznych.


Przebywając w mieście warto również wygospodarować trochę czasu na przejażdżkę Ekspresem Dusznickim. Kursująca regularnie kolejka zabiera zwiedzającą w podróż do najważniejszych miejsc i wydarzeń z historii okolicy. Odpowiedni plan i tempo przejazdu pozwolą na swobodne robienie zdjęć, podziwianie widoków oraz okolicznych atrakcji, a także na chwile relaksu. Przystankiem końcowym trasy jest Zieleniec, w którym warto zostać na dłużej, znajduje się tam bowiem rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem. Jest to jedyne miejsce w Polsce z roślinnością typową dla Tundry Syberyjskiej, a znajdujące się w rezerwacie torfowisko ma ponad siedem tysięcy lat. Po zakończonym zwiedzaniu do miasta można wrócić spacerem, korzystając ze świeżego powietrza, ciszy oraz uroków okolicznej przyrody.

Góry Orlickie – walory uzdrowiskowe

Region słynie z niezwykłych walorów uzdrowiskowych. W Dusznikach-Zdroju znajduje się znane w całej Polsce uzdrowisko. Może się ono pochwalić aż pięcioma podziemnymi źródłami. Na gości czekają tu liczne zabiegi, a pośród nich m.in. zabiegi przyrodolecznicze, hydroterapia, elektroterapia czy inhalacje solankowe. Poza tym pensjonariusze mogą liczyć na kuracje pitne oraz leczenie dietetyczne. Uzdrowisko w Dusznikach-Zdroju specjalizuje się w leczeniu układu oddechowego, przewodu pokarmowego, a także schorzeń ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, osteoporozy, chorób kardiologicznych, nadciśnienia oraz chorób kobiecych.

Co zjeść w Górach Orlickich?

W tym regionie dominują głównie dania kuchni polskiej i czeskiej. W Górach Orlickich od zawsze istniała tradycja uprawy prosa, z której następnie w młynach produkowano kaszę. Możemy tu spróbować m.in. jabkańców, czyli smacznych placków ziemniaczanych nadziewanych twarogiem i posypanych cukrem. Każdy gość Gór Orlickich, powinien skosztować również mieszanki mięsnej o nazwie Rampusak, której nazwa pochodzi od mistycznej istoty – władcy Gór Orlickich – Rampusaka.


Cena obiadu dla jednej osoby rozpoczyna się tu od 20-30 zł.


Region ma dobrze rozwiniętą bazę gastronomiczną. W wielu miejscowościach znajdują się zarówno restauracje z daniami regionalnymi z Czech i regionu, jak i tradycyjnymi daniami kuchni polskiej. Warto skosztować tutejszych smakowitości.

Góry Orlickie na krótszy czy dłuższy wyjazd?

Ostatnie lata pokazały, że zarówno jedna, jak i druga opcja cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Wyjazdy na weekend, głównie wśród mieszkańców regionu, jak i dłuższe urlopy są w równym stopniu popularne. Każdy, kto chce pochodzić po górach, pragnie wyrwać się z miasta choć na chwilę. Natomiast każdy, kto chce lepiej poznać region, zostaje tu na dłużej. Podobna sytuacja ma miejsce wśród kuracjuszy. Możliwości jest jednak wiele, jednak sam fakt przebywania w tym miejscu to wyjątkowe wrażenia.

Noclegi w Górach Orlickich

Najchętniej wybieranymi kategoriami noclegów w Górach Orlickich są pensjonaty oraz kwatery i pokoje – najczęściej wybierane przez pary i rodziny z dziećmi. Turystów możemy się tu spodziewać praktycznie przez cały rok. Same Góry Orlickie mają niezwykłą ofertę noclegów, dostępnych na każdą kieszeń. W przypadku poszukiwania wolnych miejsc w Górach Orlickich, liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy polecają lub nie dane miejsce.

Cena za nocleg w Górach Orlickich

Średnia cena za nocleg w Górach Orlickich wynosi 142 zł. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od standardu obiektu i jego lokalizacji – wiadomo, że im bliżej atrakcyjnych turystycznie miejsc, tym cena zdecydowanie wyższa. Największym zainteresowaniem cieszy się agroturystyka, w której koszt noclegu rozpoczyna się już od 40 zł. W przypadku niektórych obiektów, może mieć zastosowanie tzw. cennik weekendowy. Według wyliczeń portalu Nocowanie.pl, ceny noclegów w weekend są droższe o 23% w stosunku do cen, obowiązujących w dni powszednie.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Górach Orlickich

Turyści, poszukujący noclegu w Górach Orlickich, najczęściej pytają o dostępność łazienki, parkingu i telewizora. Podobnie wygląda sytuacja z internetem. Szczególne znaczenie odgrywa parking, gdyż jak wiadomo, prawie każdy obecnie porusza się swoim własnym środkiem lokomocji. Na szczęście większość obiektów oferuje takie udogodnienie. Najmniej osób pyta o możliwość wyżywienia i dostępność kuchni – wynika z informacji, przygotowanych na podstawie zapytań turystów.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Górach Orlickich

Ile kosztuje nocleg w Górach Orlickich?
Cena za nocleg w Górach Orlickich zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii apartamenty, wtedy koszt noclegu może wynieść od 40 zł. Średnia cena noclegu w Górach Orlickich wynosi 166 zł.
Czy ceny noclegów w Górach Orlickich w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 30% od cen w dzień powszedni.
Jakie miejscowości w Górach Orlickich są najbardziej popularne?
Turyści szukający noclegu w Górach Orlickich najchętniej wybierają: Zieleniec, Duszniki-Zdrój, Lasówka.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Górach Orlickich?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: pensjonaty, kwatery i pokoje. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Górach Orlickich mają najlepsze opinie?
Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Górach Orlickich to: Apartament Lidia, Golfowa Wioska Golf Spa, Słoneczne Domki.
Które noclegi w Górach Orlickich są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Górach Orlickich poleca Słoneczne Domki, Ośrodek Pegaz, Noclegi Grosik.
Które noclegi w Górach Orlickich są polecane dla par?
Te noclegi są wysoko cenione przez pary: Apartament Lidia, Ośrodek Pegaz, O.W.S. Strzecha.

Filtry

Zamknij