Droga pod Reglami - atrakcja dla całej rodziny

Droga pod Reglami - atrakcja dla całej rodziny

Droga pod Reglami jest jednym z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych szlaków w Tatrach. Znajduje się w części reglowej i jest wręcz idealna na spacer dla rodzin z dziećmi oraz dla miłośników jazdy na rowerze. Trasa rozpoczyna się w Zakopanem przy przystanku Murowanica, kończy zaś w Kirach - przy wejściu do Doliny Kościeliskiej.

Droga pod Reglami to szlak turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej u podnóża Tatr Zachodnich, po ich północnej, polskiej stronie. Droga rozpoczyna się u stóp skoczni Wielka Krokiew w Zakopanem i kończy u wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach.

Szlak przebiega w znacznym stopniu obrzeżami Zakopanego i Kościeliska, łącząc wyloty dolin tatrzańskich, m.in. Doliny Białego, Doliny Strążyskiej, Doliny Małej Łąki i Doliny Kościeliskiej. Decydując się na przejście tej trasy, będziemy wędrować u stóp wzniesień reglowych takich jak Krokiew, Sarnia Skała, Łysanki i Hruby Regiel. Przedłużeniem Drogi pod Reglami jest zielony szlak łączący wyloty Dolin Kościeliskiej i Doliny Lejowej oraz Siwą Polanę w Dolinie Chochołowskiej.

Dawniej droga ta była nazywana Żelazną Drogą, ponieważ od XVIII wieku stanowiła połączenie dwóch ośrodków hutniczych. Były nią przewożone materiały - rudy, węgiel, półfabrykaty, pomiędzy ośrodkiem w Dolinie Kościeliskiej oraz Kuźnicami, w których znajdowały się huty. Droga utrzymywana była przez dwór w Kuźnicach i stanowiła istotne połączenie w tej okolicy.

Pod koniec XX wieku o prawo dysponowania szlakiem zabiegały samorząd zakopiański i Tatrzański Park Narodowy. Spór został rozwiązany sądownie w 1997 – przychylnie dla samorządu. Droga pod Reglami przebiega skrajem parku narodowego, ale jest wolna od opłat. Od 2004 r. oznakowana jest kolorem czarnym. Co ważne, dozwolona jest również jazda rowerami szlakiem Z drogi roztaczają się widoki na Zakopane i Pogórze Gubałowskie z Gubałówką i Butorowym Wierchem.


Droga pod Reglami - ciekawostki


Droga pod Reglami jest jednym z najłatwiejszych szlaków w Tatrach. Znajduje się w części reglowej i jest wręcz idealny na spacer dla rodzin z dziećmi, nawet takimi w wózku, a także dla miłośników jazdy na rowerze oraz właścicieli czworonogów. Zimą trasa jest chętnie wykorzystywana do jazdy na sankach przez dzieci. Na całej długości znakowana jest kolorem czarnym. Rozpoczyna się w Zakopanem przy przystanku Murowanica w drodze do Kuźnic, a kończy w Kirach - przy wejściu do Doliny Kościeliskiej.


Szczegółowy opis szlaku – Droga pod Reglami


Droga pod Reglami o długości 9 kilometrów prowadzi granicą Zakopanego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Co warto wiedzieć, wejście na nią jest bezpłatne. Podczas spaceru można podziwiać widoki na Pasmo Gubałowskie na czele z Gubałówką

Wycieczkę Drogą pod Reglami rozpoczynamy przy przystanku Murowanica w drodze do Kuźnic, czyli w miejscu, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch. Parking natomiast jest ulokowany przy rondzie Jana Pawła II, przy ulicy Bronisława Czecha. Postój na parkingu jest bezpłatny.

Jesteście gotowi? W takim razie ruszamy! Mijamy dom rekolekcyjny Księżówka i przechodzimy obok Centralnego Ośrodka Sportu oraz kompleksu skoczni narciarskich, kończąc na Wielkiej Krokwi i wyciągu krzesełkowym na górę skoczni. Od tego momentu trasa staje się spokojniejsza, ponieważ wchodzimy do lasu. Szlak czarny biegnie między ogrodzeniami i lekko opada w dół.

Po przejściu niewielkiego odcinka - około 900 metrów, dochodzimy do szlaku żółtego, który prowadzi Doliną Białego w kierunku Sarniej Skały. To kolejna łatwa trasa na rodzinną tatrzańską wycieczkę. Tam znajduje się bufet, w którym możemy się zatrzymać i coś zjeść. Jest to także świetna okazja zakupić pamiątki.

Po krótkiej przerwie ruszamy dalej. I od tej chwili rozpoczyna się lekkie podejście po kamieniach. Pamiętajmy, gdy jest ślisko, musimy uważać. Warto tutaj wspomnieć o tym, że choć Droga pod Reglami polecana jest na spacer z dziećmi, również w wózku, nie może być to zwykła spacerówka. Taka wyprawa może się okazać ponad nasze siły.

Po pewnym czasie zdobywamy wysokość i częściowo wychodzimy z lasu. Teraz po prawej stronie zaczynają się widoki na Gubałówkę, natomiast po stronie lewej widzimy Wodospad Spadowiec. Spadowiec jest potokiem, który zasila potok Młyniska. Bardzo ciekawie wyglądają kaskady na 12-metrowym potoku przy Drodze pod Reglami. Jego nazwa wzięła się od właśnie tych kaskad – spadów. Co ciekawe Spadowiec to także nazwa dzielnicy Zakopanego.

Zobaczymy tam także pamiątkową tablicę, z której dowiemy się, że wędrujemy Żelazną Drogą, łączącą ośrodek w Kuźnicach z Doliną Kościeliską. W międzyczasie powinna nadarzyć się okazja, by zakupić oscypki i serki w drewnianym szałasie. Wędrując dalej zbliżamy się do wylotu Doliny ku Dziurze, która prowadzi do Jaskini Dziura.

I właśnie w tym momencie warto spojrzeć w prawą stronę i wyłowić z górskiego krajobrazu samotny góralski dom z blaszanym dachem. To dom Kacki Matejowej, w którym ukrywał najsłynniejszy zakopiański zbójnik - Wojtek Mateja. Jaskinia Dziura znajdowała się w idealnym miejscu, ponieważ to właśnie tam Mateja ukrywał swoje złupione skarby.

Idziemy dalej. Szlak czarny kilkakrotnie przechodzi przez drewniane mostki, po czym wychodzimy przy wylocie Doliny Strążyskiej. Jest to miejsce, z którego można iść na Giewont. Jeśli jesteśmy zmęczeni, to możemy dojechać z powrotem do Zakopanego, ponieważ często podjeżdżają tam prywatne busy oraz taksówki. Dalej droga prowadzi stromiej pod górę, aż do wejścia do Doliny za Bramką.

W międzyczasie przekraczamy Potok Miśkowiec. Naprzeciwko wejścia do doliny stoi Chałupa Sabały z przełomu XVIII i XIX wieku. Jan Krzeptowski Sabała to polski góral muzykant i gawędziarz. Obecnie w chacie znajduje się rodzinne muzeum.

Szlak czarny Drogą pod Reglami wiedzie prosto do wylotu Doliny Małej Łąki. Wspinamy się nieco do góry i podziwiamy piękne widoki. Ostatnim odejściem jest szlak czerwony na Czerwone Wierchy przez Przysłop Miętusi.

Na zakończenie trasy - Kiry, z których rozpoczyna się szlak do Doliny Kościeliskiej. Z tego miejsca bardzo łatwo dostać się z powrotem do Zakopanego, ponieważ bardzo często kursują tędy busy lub taksówki. Są tam restauracje, gdzie możemy się posilić po długim spacerze. Jeśli jednak nadal nie mamy dość i chcemy wędrować dalej, możemy wybrać się szlakiem zielonym w stronę doliny do Wąwozu Kraków, który uważany jest za najpiękniejszy wąwóz w Tatrach Zachodnich.


Przebieg szlaku:
Wielka Krokiew, ul. Bronisława Czecha w Zakopanem, minimum wysokościowe ok. 890 m n.p.m. – wylot Doliny Białego – wylot doliny Spadowiec – wylot Doliny ku Dziurze, Droga do Daniela do Zakopanego – wylot Doliny Strążyskiej - wylot Suchego Żlebu – wylot Doliny za Bramką - wylot Małego Żlebka – wylot Doliny Małej Łąki - przysiółek Gronik - przysiółek Nędzówka - wylot Staników Żlebu, maksimum wysokościowe 997 m n.p.m. - wylot Doliny Kościeliskiej - Kiry, 927 m n.p.m.


Poszukaj noclegów w okolicy


Zobacz szlaki dla początkujących w Tatrach, sprawdź też jak się przygotować i jaki szlak wybrać idąc na Rysy

Następny artykuł Świnoujście na weekend - co...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!