Europejskie Dni Dziedzictwa - „Smaki dziedzictwa” w Wieliczce

Europejskie Dni Dziedzictwa - „Smaki dziedzictwa” w Wieliczce
 • Miejscowość:

  Wieliczka
 • Miejsce imprezy:

  Kopalnia Soli
 • Data imprezy:

  18 września 2021
  godz: 9:00
 • Koszt:

  wstęp wolny

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa - „Smaki dziedzictwa” 18 września 2021 r., w godzinach 9.00–16.00  do Zamku Żupnego i ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli w Wieliczce. Wstęp wolny.

Hasło tegorocznego wydarzenia „Smaki dziedzictwa” inspiruje do wspomnienia kuchni żupnej istniejącej na terenie wielickiego zamku. Prawdopodobnie był to jeden z najstarszych zakładów zbiorowego żywienia w Europie. Pozostałości po niej zachowały się do dziś na dziedzińcu w pobliżu baszty.

Na filarach zawieszony był duży kocioł, w którym gotowano jednodaniowy posiłek – rodzaj gęstej zupy. Z rachunków kuchni żupnej wiadomo, że w okresie staropolskim podstawowym produktem codziennej diety była kasza. Wyrabiano ją z żyta, jęczmienia, pszenicy, owsa, gryki, a nawet grochu czy soczewicy. Ważne miejsce zajmowało piwo, służące zarówno do picia jak i przygotowania piwnej polewki, oraz przyprawy i warzywa. Te ostatnie uprawiano w ogrodzie sąsiadującym z zamkiem.

W nawiązaniu do myśli przewodniej tegorocznej edycji wydarzenia „Smaki dziedzictwa” w Zamku Żupnym odbędą się warsztaty,  podczas których uczestnicy dowiedzą się, jakie potrawy spożywano w dawnych czasach, jakich używano przypraw oraz wezmą udział           w tworzeniu ziołowej soli kulinarnej. Ponadto na stanowiskach  będzie można zobaczyć różne gatunki soli z całego świata.

Dzieci wezmą udział w zajęciach edukacyjnych „Kuchnia z solą i bez”, które przybliżą im znaczenie soli dawniej i dziś oraz wykonają z masy solnej solniczkę według własnego pomysłu.

W programie wydarzenia jest również przewidziane zwiedzanie Zamku Żupnego,  wystaw stałych, w tym „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”, oraz wystawy czasowej „Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji >Helga Matzke<”.  Można na niej zobaczyć, po raz pierwszy w Polsce, wyjątkowej urody oraz szczególnej wartości wyroby złotnictwa należące w przeszłości  do rodów królewskich, carskich i książęcych.

Będzie też można zwiedzić z przewodnikiem podziemną ekspozycję Muzeum na III poziomie kopalni soli. Rezerwacja poprzez formularz na stronie internetowej Kopalni Soli w Wieliczce od 13 września od godz. 9.00. Odbiór wejściówek i zbiórka grup w kasie w Zamku Żupnym (od strony Ogrodu Żupnego).

Źródło: materiały prasowe

Miejsce

Kopalnia Soli
Zabytki

Kopalnia Soli

ul. Jana Mikołaja Daniłowicza, Wieliczka

Komentarze

Najbliższe wydarzenia w Wieliczce

Miejscowość:
Kraków
(ok. 10km od Wieliczki)
Miejsce imprezy:
Artefakt Cafe
Miejscowość:
Kraków
(ok. 10km od Wieliczki)
Miejsce imprezy:
Kino Kijów - Centrum
Miejscowość:
Kraków
(ok. 10km od Wieliczki)
Miejsce imprezy:
Kino Kijów - Centrum

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej