Ferie 2019 - kiedy, gdzie i za ile?

Ferie zimowe oraz sezon narciarski coraz bliżej. Niektórzy turyści już zaplanowali swój wypoczynek w tym okresie, inni z kolei rezerwacje zostawiają na ostatnią chwilę. Dla tych niezdecydowanych przygotowaliśmy krótkie informacje, które miejsca cieszą się największym zainteresowaniem wśród turystów.

Sprawdziliśmy, gdzie użytkownicy poszukiwali noclegu w okresie ferii zimowych, biorąc pod uwagę zapytania o noclegi w okresie styczeń-luty 2018 w portalu Nocowanie.pl.

 

Top 10 miejscowości na ferie zimowe

 

Nie da się ukryć, że od wielu lat triumf w tej kategorii święci Zakopane, które jest najchętniej wybieraną miejscowością wypoczynkową na okres ferii zimowych. Dotyczy to zarówno rodzinnych, jak i grupowych, zorganizowanych wypoczynków. Ma to swoje uzasadnienie – dogodne warunki do uprawiania sportów zimowych, wspaniała baza noclegowa, czy też Puchar Świata w skokach narciarskich, który ma miejsce w okresie ferii zimowych – to tylko niektóre powody, sprzyjające wyborom Zakopanego jako idealnego miejsca na wypoczynek zimą.

 

Nasz nr 1 to zdecydowany faworyt, jednak warto podkreślić, że różnice pomiędzy drugim i trzecim miejscem nie są tak duże i tak oczywiste, jak w przypadku pierwszego miejsca. Na drugim miejscu znajduje się Karpacz, a na kolejnym Szczyrk, czyli odpowiednio Karkonosze i Beskidy. Miejsca te mogą pochwalić się, podobnie jak Zakopane, dogodną lokalizacją, bazą noclegową, licznymi atrakcjami, jak i wspaniałą infrastrukturą sportową, sprzyjającą uprawianiu sportów zimowych. Kolejne miejscowości wybierane przez turystów to najpopularniejsze miejscowości z Karkonoszy, Tatr oraz Beskidów.

 

Należy zauważyć również, że w pierwszej 10. znajdują się również dwie miejscowości nadmorskie – Kołobrzeg i Władysławowo, co świadczy o tym, że nie wszyscy wybierają góry na wypoczynek w okresie ferii zimowych. W czołowej dziesiątce, oprócz wcześniej wymienionych, znajdują się również: Szklarska Poręba, Białka Tatrzańska, Wisła, Bukowina Tatrzańska oraz Krynica-Zdrój. Zainteresowanie turystów w roku 2019 nie powinno ulec zmianie, jeśli chodzi o wybór miejscowości na wypoczynek. Jedno jest pewne – królować będzie w dalszym ciągu Zakopane.

 

Tabela: Top 10 miejscowości w okresie styczeń – luty 2018 w oparciu o procentowy udział zapytań o nocleg w portalu Nocowanie.pl

 

 

Kiedy zaczynają pojawiać się zapytania o ferie?

 

Im bliżej ferii zimowych, tym większe zainteresowanie turystów dokonaniem rezerwacji noclegu. Warto podkreślić, że pierwsze zapytania o ferie, jak i o okres świąteczno-noworoczny, zaczynają pojawiać się już w sierpniu. Każdy kolejny miesiąc to wzrost zainteresowania i coraz więcej wysłanych wiadomości. Największa średnia ilość zapytań to miesiące: listopad i grudzień. Dotyczy głównie miejscowości w regionach górskich.

 

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku miejscowości nadmorskich. Zapytania o noclegi w Kołobrzegu w okresie letnim zaczynają pojawiać się już w miesiącach letnich i właśnie w maju i sierpniu przypada największa średnia ilość zapytań.

 

Które kategorie obiektów są najchętniej wybierane na okres ferii zimowych?

 

Zdecydowana większość turystów stawia na kwatery i pokoje (45,29 % wszystkich zapytań o nocleg w okresie ferii zimowych dotyczyło właśnie tej kategorii obiektów noclegowych). Na pozostałych miejscach, w kręgu zainteresowań turystów znajdują się apartamenty, domki oraz pensjonaty.

 

Tabela: Procentowy udział zapytań o nocleg w poszczególnych kategoriach obiektów noclegowych w okresie styczeń-luty 2019

 

 

Ile zapłacimy za nocleg w okresie ferii zimowych?

 

W najpopularniejszych regionach górskich średni koszt noclegu dla 2 osób najkorzystniej kształtuje się w Pieninach i Górach Świętokrzyskich, najdroższe są Tatry.

 

Zauważalny jest wzrost cen w Tatrach o około 30 zł, w porównaniu z rokiem ubiegłym.

 

Tabela: średnie ceny noclegu dla 2 osób w górach wg regionów

 

 

Sprawdź gdzie Polacy spędzili ferie zimowe w 2018 roku?

 

fot. PhotoMIX-Company (Pixabay.com, CC0)

Komentarze (1)

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Podubienskitom

22 dni temu
Miejsce w Domu pod Koziołkami rezerwuję z wyprzedzeniem żeby nie mieć przykrych niespodzianek w trakcie urlopu w Szklarskiej Porębie... Na miejscu pełne wyżywienie, transport na stok, basen, spa, masaże i tak naprawdę więcej nie wymagam od zimowego wywczasu :)

Zobacz również