Ferie zimowe 2019. Jak je spędzić w województwie podkarpackim?

Ferie zimowe 2019. Jak je spędzić w województwie podkarpackim?

Jak spędzić ferie w województwie podkarpackim? Atrakcji na pewno nie zabraknie, więc rzuć wszystko i jedź na Podkarpacie – przynajmniej na kilka dni!

Zima na Podkarpaciu – te atrakcje są na topie


Ferie zimowe mogą być niepowtarzalną szansą, by nacieszyć się widokiem ośnieżonych bieszczadzkich połonin i szczytów, które o tej porze roku przypominają bajkową krainę. Szczególny urok mają Połonina Caryńska, Połonina Wetlińska czy Smerek, ale wspaniałymi widokami można nacieszyć się chociażby z tarasu widokowego nad Lutowiskami. Miejscowość zasłynęła również jako miejsce, gdzie można obserwować nocne niebo, które nie jest zanieczyszczone innymi obiektami świetlnymi. Czy wiesz, że w dzisiejszym świecie to rzadkość? Stąd pomysł stworzenia Parku Gwiezdnego Nieba i organizowania pokazów astronomicznych.

Zima w województwie podkarpackim stwarza też szereg możliwości dla osób wypoczywających aktywnie. Poza wędrówkami po bieszczadzkich bezdrożach, warto spróbować też innych atrakcji.

 

Nie czekaj i już teraz zoabcz oferty noclegów w bieszczadzkich miejscowościach! Zobacz: Noclegi w Bieszczadach

 

Narty w województwie podkarpackim

Jeśli chcesz poszusować na nartach albo snowboardzie – przyjedź w Bieszczady. Znajdziesz tu wyciągi narciarskie, które odpowiadają potrzebom zarówno bardziej doświadczonych, jak i początkujących osób. Poszusować możesz w Arłamowie, słynącym z komfortowych warunków wypoczynków, ale również w innych popularnych miejscowościach wypoczynkowych. Chętnie wybierany ośrodki znajdują się w Lesku czy Ustrzykach Dolnych, ale na nartach pojeździsz także w Przemyślu, a dokładniej w Przemyskim Parku Sportowo-Rekreacyjnym.

 

Trasy dla narciarzy biegowych

Biegówki cieszą się coraz większą popularnością, a Bieszczady to idealny region dla osób, które chciałyby spróbować tego sportu. W Podkarpackiem znajdziesz gęstą sieć szlaków – na nartach pobiegasz w Mucznem, gdzie również można wypożyczyć sprzęt (wypożyczalnia znajduje się w Centrum Promocji Leśnictwa). Trasy z homologacją FIS, wyczynowa oraz rekreacyjna, znajdują się z kolei w Ustjanowej Górnej. Na biegówki warto wybrać się też w okolice Wetliny – znajdziesz tam kilka dobrze przygotowanych ścieżek, w tym jedenastokilometrową, prowadzącą nieczynną trasą kolejki Wetlina – Przysłop.

 

Wycieczka Bieszczadzką Kolejką Leśną

Jeśli myślisz, że z przejażdżek zabytkową kolejką można korzystać tylko latem, jesteś w błędzie! Wycieczka przez ośnieżone bieszczadzkie lasy Ciśniańsko–Wetlińskiego Parku Krajobrazowego to jeszcze lepsze przeżycie. Atrakcja cieszy się dużym powodzeniem zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi. Stacja początkowa znajduje się w miejscowości Majdan, a zimowe kursy kolejki odbywają się na trasie Majdan – Balnica – Majdan. (Uwaga! Podczas ferii bilety można kupić tylko na stacji.)

 

Na szlaku UNESCO


Skarbem województwa podkarpackiego jest nie tylko przyroda. Podczas zimowego wypoczynku pomyśl o odwiedzeniu obiektów, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Podkarpackiem takich zabytków jest sześć – to dwa drewniane gotyckie kościoły w Bliznem i Haczowie oraz cerkwie w Chotyńcu, Radrużu, Smolniku i Turzańsku.

Unikalna architektura, przepiękne zdobienia i bogate polichromie zachwycą nawet tych turystów, którzy nie są zbyt czuli na dzieła sztuki.

 

Nie omijaj Rzeszowa!


Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego i prężnie rozwijającym się miastem. Jeśli do tej pory je omijałeś, tym razem uwzględnij to miejsce na swojej trasie.

W Rzeszowie można odetchnąć, nie ma tu bowiem takiego tłumu turystów, jak w Krakowie, Warszawie czy Poznaniu – jest za to spokój dawnego galicyjskiego miasteczka i mnóstwo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Co ciekawe, Rzeszów określany jest jako „compact city”, zabytki i atrakcje znajdują się blisko siebie, więc z powodzeniem wszędzie dotrzesz pieszo!

 

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Rzeszowie?

Zacznijmy od zabytków i znajdującego się na rynku ratusza. Budowla powstała w XV wieku, ale pod koniec XIX stulecia nadano jej neogotycki charakter. Atrakcję stanowi również hejnał, który co trzy godziny odtwarzany jest z wieży ratuszowej – to kompozycja związanego z Rzeszowem Tomasza Stańki. Inne zabytki, które warto zobaczyć, to rzeszowska fara, dawne synagogi (w jednej z nich, przy ulicy Sobieskiego, znajduje się galeria sztuki) oraz pałace i zamki dawnych rodów arystokratycznych.

Po obejrzeniu rynku, możesz sprawdzić, co znajduje się pod nim. W Rzeszowie udostępniono podziemną trasę turystyczną, którą można przejść wydrążonymi w lessowej skale korytarzami i piwnicami. Wejście znajduje się przy ratuszu.

Rzeszów to także miasto murali, które zmieniły je w galerię pod gołym niebem. Są one rozsiane od Starego Miasta, aż po rezerwat „Lisia Góra”, przedstawiają między innymi Irenę Sendlerową, Tomasza Stańkę, Jerzego Grotowskiego i Gary’ego Coopera w scenie z westernu „W samo południe”. Jakie inne murale zdobią ściany rzeszowskich budynków? Dowiedz się tego już na miejscu. W Rzeszowie znajduje się też jedyna na świecie stała wystawa Józefa Szajny. Jeden z najważniejszych polskich współczesnych artystów urodził się właśnie w tym mieście, w rzeszowskiej galerii zobaczysz dzieła z całego okresu jego twórczości.

Pamiętaj, że Rzeszów to miasto kontrastów, dlatego nie możesz ominąć schronu „Marysieńka”, wybudowanego na wypadek wybuchu wojny nuklearnej! Miejsce to jest udostępnione zwiedzającym i znajduje się przy ulicy Królowej Marysieńki. Jeżeli jednak wolisz nieco „lżejsze” atrakcje, polecamy Muzeum Dobranocek. To prawdziwa podróż sentymentalna, gdyż jego eksponatami są kukiełki, które znamy z ekranów telewizorów – Miś Uszatek z przyjaciółmi, Colargol czy Pingwin Pik-Pok, a oprócz nich bohaterowie animacji, czyli Reksio, Bolek i Lolek, Szpieg z Krainy Deszczowców i wielu innych. Będzie to ciekawe przeżycie, nie tylko dla dzieci, ale i towarzyszących im opiekunów.

 

fot. krzys16 / Pixabay.com CC0

Następny artykuł Pogoda na 4 tydzień marca 2019

Komentarze

Zobacz również