Ferie zimowe 2019. Jak je spędzić w województwie śląskim?

Ferie zimowe 2019. Jak je spędzić w województwie śląskim?

Województwo śląskie to nie tylko kopalnie węgla! To również malownicza Jura Krakowsko-Częstochowska, ośrodki narciarskie w Beskidach i szlaki turystyczne łączące śląskie miasta i miasteczka. Nie masz co robić w ferie? Śląsk czeka na odkrycie!

Zimowa przygoda w Beskidach


Jeśli twoje plany na ferie obejmują wyjazd na narty, w województwie śląskim znajdziesz kilka interesujących kurortów. Jednym z nich jest Ustroń – na Czantorii znajdziesz kilka tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności, oprócz tego działa tam również przedszkole narciarskie dla dzieci. Poza tym możesz zabrać ze sobą biegówki, przy sprzyjającej pogodzie uruchamiane są trasy przy bulwarze wiślanym. Bardziej doświadczeni mogą wybrać pętlę Suchy Potok – Przełęcz Beskidek.

Planując narty w Beskidach nie możesz oczywiście pominąć Wisły. Działa tam kilka sporych ośrodków narciarskich, jak chociażby Skolnity, Klepki, Nowa Osada, Pasieki czy Soszów, więc na brak atrakcyjnych tras zjazdowych nikt nie będzie narzekać. Do tego Wisła to kolejne dobre miejsce dla narciarzy biegowych, na których czeka Przełęcz Kubalonka. Poza tym miasta nie może pominąć żaden fan sportu, a zwłaszcza skoków narciarskich – są to bowiem rodzinne strony Adama Małysza! W Wiśle możesz zobaczyć zdobyte przez niego trofea oraz odwiedzić skocznię narciarską, której jest patronem.

Oczywiście miejsc na narty jest w Beskidach znaczenie więcej. Pojeździsz na nich także w Istebnej, Szczyrku czy Bielsku-Białej.

 

Jura Krakowsko-Częstochowska na ferie


Część Jury Krakowsko-Częstochowskiej leży w granicach województwa śląskiego. Łagodne wzniesienia stwarzają świetne warunki do jazdy na sankach czy nawet na nartach – wyciąg znajduje się między innymi w miejscowości Morsko. W ferie organizowane są tam ciekawe imprezy, do których należy zjazd „na byle czym” oraz tradycyjne Śnieżne Morskie Rollowanie. Inną propozycją zimowych aktywności w regionie może być skuling, czyli jazda na nartach za koniem… Nie polecamy tego, jeśli nie jesteś świetnym narciarzem.

Z pewnością o wiele bardziej bezpieczna będzie podróż Szlakiem Orlich Gniazd, podczas której zobaczysz zamki tworzące system obronny państwa Piastów. Najczęściej budowano je na skalnych wzniesieniach – stąd charakterystyczna nazwa. Ciągną się od Częstochowy aż do Krakowa. W województwie śląskim zobaczysz między innymi jeden z największych zamków w Europie – Ogrodzieniec – oraz zamki w Mirowie, Bobolicach, Morsku, Smoleniu i Olsztynie. Część z nich zachowała się w dość dobrym stanie, inne to już tylko ruiny, które mimo zniszczeń nadal wywierają wrażenie na zwiedzających.

 

Industrialne dziedzictwo Śląska


Śląskie to malownicze widoki, ale również wspominane wcześniej kopalnie oraz inne miejsca związane z przemysłem. Mają one ogromny potencjał, który zaczyna być wykorzystywany – dzięki temu turyści odkrywają zakątki, o jakich nawet im się nie śniło. Pomaga w tym zwłaszcza Szlak Zabytków Techniki, pomysłowa trasa turystyczna, biegnąca przez województwo śląskie.

Dzięki temu masz szansę, by wejść do kopalnianego szybu, zwiedzić stary browar w Żywcu czy Tychach czy zobaczyć dawne kopalnie, w których wydobywano rudę żelaza czy srebro. Szlak obejmuje też osiedla robotnicze, jak słynny Nikiszowiec w Katowicach czy Kolonia Robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej, w których mieszkali górnicy.

 

Dziedzictwo UNESCO


Niektórzy nie doceniają industrialnego dziedzictwa Śląska, na szczęście jest ono zauważane na arenie międzynarodowej. Świadczy o tym wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dwudziestu ośmiu zabytków techniki, znajdujących się w Tarnowskich Górach i Bytomiu. Są one związane z wydobyciem srebra, cynku i ołowiu, należą do nich m.in. Zabytkowa Kopania Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach.

Następny artykuł Marka obiektu noclegowego

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Zobacz również