Ferie zimowe 2021. Czy obozy zimowe dojdą do skutku?

Ferie zimowe 2021. Czy obozy zimowe dojdą do skutku?

Nadchodzące ferie zimowe będą zupełnie inne niż te, do których przywykliśmy. Zgodnie z decyzją rządu, potrwają one od 4 do 17 stycznia - jednakowo dla całej Polski, bez podziału na regiony, jak miało to miejsce dotychczas. Decyzja rządu jest spowodowana ciągle trwającą pandemią koronawirusa. Do tego czasu zawieszona pozostaje pełna działalność obiektów noclegowych. Czy mimo wytycznych rządu, obozy zimowe dojdą do skutku? Odpowiedź na te i inne pytania w poniższym artykule.

Podczas wczorajszego wystąpienia “na żywo”, w trakcie którego premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania internautów, pojawiło się m.in. pytanie, dotyczące tego, czy decyzja o feriach zimowych i szkołach jest nieodwołalna.


Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że:


Tak, decyzja ta jest nieodwołalna, ponieważ spodziewamy się tego, że w czasie świąt nastąpi większy ruch, większa mobilność, więcej kontaktów społecznych. Apeluję o to, by spędzać święta w gronie najbliższej rodziny, ale myślę, że może to być taki czas, kiedy nastąpi przyrost zachorowań. A z kolei pierwsze tygodnie stycznia, to z punktu widzenia gospodarczego, jest okres najbardziej martwy w ciągu roku, w przeciwieństwie do grudnia, okresu poprzedzającego Boże Narodzenie, który to jest jednym z najbardziej aktywnych okresów w roku. Więc chcemy, by spędziły ten czas nie podróżując, tylko jak najbardziej w sposób stacjonarny, na miejscu, w miejscowości, raczej nie udając się gdzieś indziej na ferie. 


Przypomnijmy w związku z tym, że zgodnie z decyzją polskiego rządu, podczas obecnie trwającego roku szkolnego, ferie zimowe będą skumulowane w jednym terminie dla wszystkich uczniów w całej Polsce, czyli od 4 do 17 stycznia. Rządzący zaapelowali, by w tym czasie nie przemieszczać się i najlepiej pozostać w domu.


Jak podkreślił minister zdrowia, Adam Niedzielski:


"Chcemy, by wszyscy w ferie zimowe zostali w domu".


Decyzja rządu spowodowała sporo wątpliwości, jeśli chodzi m.in. o organizację obozów zimowych, które były zaplanowane w różnych terminach.


Przeczytaj koniecznie: Najnowsze rozporządzenie i zasady obowiązujące od 28 listopada


Czy jest szansa, że obozy zimowe w 2021 roku się odbędą?


Warto podkreślić, że osób, które zdecydowały się na wykupienie obozów zimowych dla swoich dzieci, jest naprawdę sporo. Póki co nikt nie zdecydował się na odwołanie uczestnictwa w obozie, argumentując to m.in. tym, że od zapowiedzi do realizacji daleka droga i jeszcze wszystko może się zmienić. 


Należy również zaznaczyć, że obecnie nie ma żadnych podstaw prawnych, które to uniemożliwiłyby wyjazd na zimowy obóz. Głęboko wierzymy to, że nadchodzące obozy dla harcerzy, czy sportowców po prostu się odbędą.


Biura podróży, które są odpowiedzialne za tego typu wyjazdy, dokładają wszelkich starań, by obóz się odbył, przestrzegając jednocześnie wszelkich zaleceń i ograniczeń, publikowanych przez rząd. Każdy uczestnik ferii 2021 zobowiązany będzie do wypełnienia oświadczenia zdrowotnego i dostarczenia go na zbiórkę pierwszego dnia obozu/półkolonii.


Pamiętajmy również o tym, że zakaz usług hotelarskich, zgodnie z rozporządzeniem nie obejmuje osób przebywających na zgrupowaniu (obozie sportowym) oraz osób, które współzawodniczą sportowo, czyli np. w zawodach i rozgrywkach piłkarskich. W związku z tym wszystko wskazuje na to, że zimowe obozy dojdą do skutku.


Następny artykuł Atrakcyjne Podkarpacie: Dukla

Komentarze

Zobacz również