Ferie zimowe 2022. Gdzie wyjeżdżali Polacy?

Ferie zimowe 2022. Gdzie wyjeżdżali Polacy?

Koniec lutego był także końcem ferii zimowych 2022. Sprawdziliśmy, jak w tym czasie wyglądały turystyczne preferencje Polaków i gdzie pojawiło się najwięcej osób.

Tegoroczne ferie zimowe były niezwykle wyczekiwane przez turystów. Po rocznej przerwie powrócił bowiem system podziału wypoczynku na cztery tury. Przypominamy, że w roku 2021, ze względu na szczyt pandemii, obowiązywał jeden termin, przez co trudno było zorganizować jakikolwiek dłuższy wyjazd.  

Jak więc wyglądały ferie 2022? Przeanalizowaliśmy, gdzie Polacy poszukiwali noclegu w zimowych miesiącach, uwzględniając przy tym dane pochodzące z portalu Nocowanie.pl, dotyczące pobytów pomiędzy 17 stycznia a 27 lutego.

Małopolskie niezmiennie na topie


Do tej pory ulubionym kierunkiem wyjazdowym Polaków były góry - nie inaczej sytuacja wyglądała w tym roku. Największym zainteresowaniem turystów cieszyło się województwo małopolskie. Trafiło tam aż 52% ze wszystkich wysłanych zapytań.

Trudno się temu dziwić, ponieważ w małopolskim znajdują się popularne kurorty narciarskie. Na nartach można szusować zarówno w Tatrach, jak też w Pieninach czy Beskidach. W tym województwie znajduje się nie tylko Zakopane, ale także Krynica-Zdrój, Muszyna czy Zawoja. Działa tu łącznie prawie sześćdziesiąt nowoczesnych stacji. Atutem są także całoroczne baseny termalne, z których słynie Podhale.

Bardzo popularne były kolejne województwa położone na południu kraju - dolnośląskie (25%) i śląskie (13%). Tutaj również znajdziemy popularne ośrodki sportów zimowych, w tym Karpacz i Szklarską Porębę (woj. dolnośląskie) oraz Wisłę (woj. śląskie).

Zimą pojawia się też zainteresowanie wypoczynkiem nad morzem. Turyści wysyłają bowiem zapytania o wolne noclegi także do obiektów zlokalizowanych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. W ferie zimowe wybierane są jednak większe miasta, takie jak Gdańsk.


Ferie zimowe 2022 – te lokalizacje były najpopularniejsze


Patrząc przez pryzmat najpopularniejszych lokalizacji znowu musimy uznać prymat gór nad pozostałymi regionami. Największą popularnością cieszyły się bowiem kurorty górskie.

Numerem jeden nadal jest Zakopane, gdzie trafiło 20% pytań o wolne noclegi podczas ferii zimowych. Następne w kolejności są Karpacz (8%) i Białka Tatrzańska (7%). Na liście top 10 mamy także: Szklarską Porębę, Szczyrk, Krynicę-Zdrój, Wisłę, Bukowinę Tatrzańską, Kościelisko i Duszniki-Zdrój. Właśnie tam pojawiło się najwięcej wczasowiczów.


Najpopularniejsze terminy i długość pobytu


Chociaż ferie zimowe trwają dwa tygodnie, rzadko kto decydował się na tak długi wyjazd z domu. W roku 2022 najczęściej pytano o 2-3 noclegi, druga grupa planowała pobyty trwające maksymalnie 5-6 dni.

Co ciekawe, najwięcej osób planowało przyjazd w terminie 11-12 lutego, czyli wraz z początkiem ostatniej tury ferii zimowych. W tym czasie rozpoczynały się one w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim oraz śląskim.

Tu rezerwowano noclegi najczęściej


Turyści, którzy szukali noclegów na ferie na portalu Nocowanie.pl, najczęściej wybierali kwatery i pokoje. To idealne rozwiązanie dla osób, które wyjeżdżają w parze bądź z małymi dziećmi. Wtedy wystarczy jeden pokój, ponieważ czas wolny i tak spędzają na stoku.

Kolejne popularne kategorie noclegowe to apartamenty i domki. Te z kolei są wybierane przez większe rodziny, kiedy liczy się przestrzeń oraz swoboda. Obiekty tego typu zapewniają naprawdę komfortowe warunki pobytu, często są lepiej wyposażone i ładniej urządzone niż nasze własne mieszkania.

Poza tym turyści wybierali noclegi w pensjonatach, willach, agroturystyce oraz ośrodkach wypoczynkowych.

Następny artykuł Jeziora lobeliowe w Polsce....

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej