Ferie zimowe 2023. Gdzie będziemy wypoczywać i ile zapłacimy za pobyt?

Ferie zimowe 2023. Gdzie będziemy wypoczywać i ile zapłacimy za pobyt?

Za niespełna dwa tygodnie, pierwsza okazja do zorganizowania dłuższego wypoczynku w 2023 roku. To właśnie w połowie stycznia rozpoczynają się ferie zimowe. Gdzie spędzą je Polacy i ile zapłacimy za swój pobyt? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Nie ulega żadnej wątpliwości, że ferie zimowe to drugi pod względem popularności czas, kiedy to organizujemy swój kilkudniowy wypoczynek. Robimy to w towarzystwie swoich dzieci, które w zależności od miejsca zamieszkania, mają dwa tygodnie wolnego od nauki w styczniu lub w lutym. Podczas wyjazdów oddajemy się zimowym aktywnościom, ale nie tylko. Wyciągi narciarskie w Polsce przeżywają prawdziwe oblężenie, a domki w górach to wymarzony scenariusz, jeśli chodzi o ferie zimowe 2023.


Zobacz również: To dobry moment, by zaplanować ferie zimowe 2023. Gdzie się wybrać?


Kiedy rozpoczynają się ferie zimowe 2023?


Jeśli zastanawiacie się, kiedy są ferie zimowe 2023, to odpowiedź brzmi - już niedługo. A dokładniej, od 16 stycznia, kiedy to pierwsze polskie województwa rozpoczną dwutygodniowy urlop. Ich koniec będzie miał miejsce - 26 lutego 2023.

Kalendarz ferii zimowych 2023 przedstawia się następująco:


  • 16 - 29 stycznia - województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, śląskie i pomorskie


  • 23 stycznia - 5 lutego - województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie


  • 30 stycznia - 12 lutego - województwo lubuskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie, małopolskie i wielkopolskie


  • 13 lutego - 26 lutego - województwo mazowieckie, dolnośląskie, zachodniopomorskie i opolskie.


Które miejscowości i regiony cieszą się największym zainteresowaniem turystów?


Nie powinno być dla nikogo żadnym zaskoczeniem to, że noclegi w górach to najchętniej wybierana opcja na ferie zimowe. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia, gdy weźmiemy pod uwagę ferie zimowe 2022. Taka sytuacja jest spowodowana przede wszystkim tym, że funkcjonują tu najlepiej rozwinięte ośrodki narciarskie. Turyści mają do wyboru wiele ciekawych tras, o różnej długości i stopniu trudności. Dlatego jeżeli ktoś mieszka w województwie, które jako pierwsze rozpoczyna ferie zimowe i odłożył szukanie noclegu na ostatnią chwilę, może mieć problem ze znalezieniem odpowiadającej mu oferty.


Do najpopularniejszej miejscowości na ferie zimowe 2023 należy zaliczyć Zakopane. To już niemalże tradycja. Miasto bije rekordy popularności o każdej porze roku – Polacy chętnie przyjeżdżają tu o każdej porze roku, nie tylko na ferie zimowe. Teraz trafiło tam około 30% wszystkich zapytań o wolne noclegi na czas ferii zimowych. Wszystko wskazuje na to, że wynik ten będzie jeszcze lepszy, z tego względu, że ferie trwają ponad miesiąc, więc te osoby, które jeszcze nie wybrały swojego miejsca noclegowego, dopiero to uczynią.


Na kolejnych miejscach uplasowały się inne znane narciarskie miejscowości, czyli Karpacz, Szklarska Poręba oraz Białka Tatrzańska. Jest to przede wszystkim spowodowane zainteresowaniem uprawianiem sportów zimowych. Atutem tych miejscowości jest również to, że możemy dobrze zorganizować swój wolny czas również poza stokiem - Białka Tatrzańska słynie bowiem z basenów termalnych, natomiast Karpacz oferuje wiele interesujących miejsc do zwiedzania. Hitem jest przede wszystkim Śnieżka, którą można zdobywać zimową porą, oraz muzeum Karkonoskie Tajemnice i kościółek Wang.


Wśród dziesięciu topowych lokalizacji na czas ferii zimowych mamy również: Wisła, Krynica-Zdrój, Gdańsk, Szczyrk, Łeba, Kołobrzeg. Na pewno zaskakująca może tu być obecność miejscowości nadmorskich. To pokazuje, że wybieramy nie tylko góry, ale również ciszę i spokój na pustych plażach i noclegi nad morzem.


Sprawdź również: Zimowe aktywności na świeżym powietrzu. Co i gdzie warto robić?


Ile zapłacimy za ferie zimowe 2023 i które obiekty są najchętniej wybierane przez turystów?


Co do cen noclegów i kategorii obiektów, to najchętniej wybierane będą przede wszystkim domki, na które zdecydują się rodziny z dziećmi i grupy przyjaciół oraz kwatery i pokoje. Na pokoje zdecyduje się około 40% turystów, a na domki - około 20% turystów. Za pobyt zapłacimy średnio około 110 zł od osoby za dobę. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od kategorii obiektu, standardu i lokalizacji.


Ferie zimowe to dla obiektów położonych w górach jeden z bardziej intensywnych momentów w roku, więc w tym czasie mogą obowiązywać wyższe cenniki. Oprócz tego na ostateczny koszt wpływa też lokalizacja (zimą poszukiwane są zwłaszcza noclegi blisko stoku, przez co ich ceny bywają wyższe), kategoria obiektu noclegowego i jego standard, a także oferowane udogodnienia.  


Przeczytaj również: Co robić zimą w Polsce? Poznaj najpopularniejsze zimowe trendy turystyczne!


To ostatni moment, by znaleźć noclegi na ferie zimowe 2023. Wybierz coś dla siebie:Domki Pod Dębem

Domki Pod Dębem

Zembrzyce, ul. Zembrzyce

Domki Zembrzyce 10.0
Agroturystyka Na Glinniku

Agroturystyka Na Glinniku

Brenna, ul. ul. Śniegociny

Agroturystyka Brenna 9.9
Willa Lichajówka

Willa Lichajówka

Murzasichle, ul. Lichajówki

Pensjonaty Murzasichle 9.9Wszystko wskazuje na to, że będzie to wyjątkowy czas, który miło spędzimy w gronie naszej rodziny. Jeśli pogoda dopisze, a wszystko na to wskazuje, to będzie to na pewno wyjątkowy czas.Następny artykuł Polanica Zdrój na weekend....

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej