Góry Bialskie: atrakcje, szlaki, noclegi

Góry Bialskie: atrakcje, szlaki, noclegi

Turystom, którym wydaje się, że odwiedzili już każdy zakątek polskich gór, przedstawiamy Góry Bialskie. Jest to dzikie pasmo w Sudetach Wschodnich, przez znawców nazywane śląskimi Bieszczadami. W Góry Bialskie warto pojechać zwłaszcza wtedy, gdy szukamy spokoju oraz chcemy odciąć się od szarej codzienności.

Gdzie dokładnie znajdziemy Góry Bialskie? To niewielkie pasmo leży w najdalej wysuniętej części Ziemi Kłodzkiej, stanowiącej część Sudetów. Wyróżnia się zapierającą dech w piersiach przyrodą, którą przed wiekami zachwyciła się również królewna Marianna Orańska. Między innymi dzięki niej udało się zachować w niezmienionym stanie to miejsce dla potomnych.

Góry Bialskie stanowią niemal integralną część Gór Złotych i Masywu Śnieżnika. Granicę między nimi wyznacza Biała Lądecka, potok Morawka i Przełęcz Płoszczyzna. Warto zaznaczyć, że podział na Góry Bialskie i Złote jest umowny – badacze cały czas spierają się, którędy przebiega linia graniczna. Z tego samego względu punktem spornym jest określenie najwyższego szczytu w Górach Bialskich. Większość źródeł uznaje za taki Rudawiec (1112 m n.p.m.), a niekiedy Postawną (1117 m n.p.m.). Mając w planach zdobycie Korony Gór Polski, najlepiej „odhaczyć” oba wzniesienia.

Góry Bialskie możemy podzielić na dwie części – północna to zwarte wzniesienie pomiędzy 1000 a 1100 m n.p.m. na czele z Czernicą i Suchą Kopą. Natomiast graniczna część południowa ma wyraźniej zaznaczony grzbiet i większe przewyższenia. To właśnie tam znajduje się Postawna i Rudawiec. Dlaczego warto zdecydować się na wypoczynek w Górach Bialskich? Walory krajobrazowe i dość słabe zaludnienie tych terenów powodują, że wędrówki tamtejszymi szlakami to czysta przyjemność. Jesteśmy tam sami ze sobą i wspaniałą sudecką przyrodą.

fot. JerzyGorecki / Pixabay.com CC0

Atrakcje Gór Bialskich


Jako że Góry Bialskie są dosyć wyludnione, do ich atrakcji należy przede wszystkim natura, której człowiek jeszcze nie zdążył zniszczyć. Całkiem dobrze rozwijają się też ośrodki sportów zimowych – i nie możemy też zapominać o tamtejszych malowniczych miejscowościach wartych zobaczenia.

Urokliwe Stronie Śląskie

Stronie Śląskie to niewielkie miasteczko, które z trzech stron otoczone jest górami. Leży u podnóża nie tylko Gór Bialskich, ale również Gór Złotych, pasma Krowiarek i Masywu Śnieżnika. Miasto rozwinęło się dzięki Mariannie Orańskiej, a gdy pod koniec XIX wieku pociągnięto linię kolejową do Kłodzka, Stronie Śląskie stało się popularnym letniskiem. Dziś znane jest dzięki hucie szkła, stanowi też świetną bazę wypadową na okoliczne szlaki turystyczne.

Do najciekawszych miejsc w Stroniu Śląskim na pewno zaliczymy zabytkową Hutę Szkła Kryształowego „Violetta”. Przy obiekcie działa sklep firmowy, w którym można kupić kunsztowne wyroby. Koniecznie trzeba również odwiedzić Muzeum Minerałów, gdzie zgromadzono eksponaty z całego świata. Najstarszy zabytek Stronia Śląskiego to XIII-wieczny kościół Matki Bożej Królowej Polski. Chociaż czas powstania wskazuje na styl gotycki, to teraz świątynia ma bardziej barokowy charakter, podobnie jak całe jej wyposażenie. Jest to oczywiście efekt przebudowy. Ciekawym zabytkiem jest także barokowa kaplica św. Onufrego, pełniąca obecnie funkcje kulturalne – organizowane są tam koncerty, wystawy oraz wernisaże sztuki.

Wypoczywając w Stroniu Śląskim warto zainteresować się miejscową tradycją kulinarną. Okolica miasteczka słynie z łowisk pstrąga, więc na pewno trzeba spróbować tej ryby. Poza tym można skusić się na fenomenalne kozie sery oraz „niedźwiedziówkę”. Jest to trunek na bazie miodu, spirytusu i ziół, który podobno świetnie rozgrzewa oraz dodaje sił.

Domki Rajka

Domki Rajka

Stronie Śląskie, ul. Stronie Śląskie Wieś

Domki 10.0
Villa Valle Verde - Stronie Śląskie

Villa Valle Verde - Stronie Śląskie

Stronie Śląskie, ul. Poziomkowa

Kwatery i pokoje 9.2
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
SKI&BIKE House

SKI&BIKE House

Stronie Śląskie, ul. Turystyczna

Kwatery i pokoje 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Do atrakcji, które warto zobaczyć w okolicy Gór Bialskich, na pewno zaliczmy Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie – obecnie jest to rezerwat przyrody. Całość ma trzy poziomy, a łączna długość korytarzy wynosi prawie 3 kilometry. Dla turystów przygotowano jednak tylko 800 metrów. Mimo tego nikt nie pożałuje wyprawy do tego niezwykłego podziemnego świata. Największą atrakcję stanowi tam oczywiście bogata szata naciekowa i wspaniałe formy krasowe.

Trasa biegnie przez środkowe piętro jaskini, zwiedzający korzystają z wygodnego chodnika, a całe wnętrze jest odpowiednio oświetlone. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, liczba miejsc jest ograniczona, dlatego lepiej nie jechać do Kletna „w ciemno” i z wyprzedzeniem zarezerwować bilety.

Z myślą o turystach, którzy lubią poczuć dreszczyk emocji, przygotowano tam trasę ekstremalną. Teraz można zamienić się w grotołaza i przejść śladami odkrywców Jaskini Niedźwiedziej. Na chętnych czekają 3 godziny niesamowitych wrażeń – pod profesjonalną opieką speleologów z Kletna zejdą do niedostępnych na co dzień zakamarków. Do przejścia ekstremalnej trasy trzeba mieć dobrą sprawność fizyczną i zdrowie. Choroby serca i klaustrofobia wykluczają uczestnictwo, podobnie jak większe wymiary uczestnika.

Wspinaczka skałkowa w Górach Bialskich

Do atrakcji Gór Bialskich należy również wspinaczka skałkowa. Najpopularniejsze ścieżki wyznaczono na grupie skał nazywanych Trzema Siostrami. Znajdują się na północnym stoku Łyśca, a ich wysokość wynosi 800-825 m n.p.m. Najlepiej się tam dostać od strony Starego Gierałtowa, korzystając z podejścia niebieskim szlakiem. Orientację na pewno ułatwi tablica informacyjna, którą ustawiono przy trasie.

Wspinacze zaznaczają, że aby dostać się do Trzech Sióstr, trzeba się trochę namęczyć. Trud ten w zupełności rekompensują widoki oraz możliwości eksploracji. Zaletą wyboru tego miejsca jest również pewność, że nie znajdziemy tam wielu innych amatorów wspinaczki skałkowej.

fot. ktburnett91 / Pixabay.com CC0

Zimowy wypoczynek w Górach Bialskich

Jak już wspominaliśmy, w Górach Bialskich prężnie rozwijają się ośrodki sportów zimowych. Najpopularniejszą stacją narciarską jest Czarna Góra z 10 kilometrami tras zjazdowych, kolejami krzesełkowymi oraz wyciągami. Jest to jedno z najlepszych w Polsce miejsc do nauki jazdy na nartach! Wyznaczono tam bowiem dużą strefę dla początkujących.

Mniejsze ośrodki narciarskie to Kamienna Góra, polecana dla początkujących i średniozaawansowanych, oraz stok Bieliczak we wsi Bielice. Położona „na końcu świata” miejscowość to lokalizacja dla wszystkich, którzy cenią spokojny wypoczynek. Stok jest całkiem dobrze przygotowany – kilka lat temu zyskał nowoczesny system naśnieżania, nowe trasy zjazdowe i bar z tarasem, gdzie ustawiono leżaki. Poza tym trzeba zapamiętać, że zima w Górach Bialskich przychodzi szybka i trwa długo!

Okolicę powinni odwiedzić amatorzy nart biegowych. Każdego roku czekają tam na nich specjalnie przygotowywane trasy. Biegówki warto zabrać do Bielic, Nowej Morawy, Kamienicy czy Kletna!

Rezerwat „Puszcza Śnieżnej Białki”

Warto odwiedzić również przepiękny rezerwat przyrody, położony na zboczach Iwinki i Rudawca. „Puszcza Śnieżnej Białki” to teren, gdzie zobaczymy las dolnoreglowy ze skupiskami jaworów, buków, świerków i jodeł. W wyższych partiach w drzewostanie dominują świerki. Jest to również miejsce życia takich zwierząt jak muflony. Podczas spaceru radzimy zachować więc czujność, by niczego nie przeoczyć!

Góry Bialskie – szlaki turystyczne


Spędzając urlop w Górach Bialskich warto przede wszystkim poświecić czas na wędrówki. Dzięki sąsiedztwu Gór Złotych i Masywu Śnieżka możliwości jest wiele. Przedstawiamy te, które wydają się nam najciekawsze.

  • Szlak zielony z Przełęczy Lądeckiej do Hali pod Śnieżnikiem. Na trasę wchodzimy przy leśniczówce w Bielcach, szlak biegnie malowniczo przez rezerwat „Puszcza Śnieżnej Białki”, Rudawiec, Przełęcz Płoszczyznę na Śnieżnik. Wysokość wzniesienia to 1425 m n.p.m. Podczas podejścia na szczyt idziemy wzdłuż granicy z Czechami, ciesząc się pięknymi widokami. Punktem końcowym wędrówki jest Hala Pod Śnieżnikiem. Trasa jest długa, liczy 40 kilometrów, więc warto podzielić ją na krótsze etapy, na przykład nocując w schronisku na Śnieżniku.

  • Szlak żółty z Bielic na Halę pod Śnieżnikiem ma długość 25 kilometrów, a szacowany czas przejścia wynosi około 8 godzi. Jest to więc propozycja dla zaprawionych wędrowców. Warto jednak podjąć wyzwanie, gdyż na trasie znajdują się najważniejsze atrakcje okolicy. Szlak biegnie północnym grzbietem Gór Bialskich oraz północno-wschodnią częścią Masywu Śnieżnika. Wchodzimy na Czernicę i Śnieżnik, możemy też odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią.

    Szlak można mocno skrócić, zaczynając wycieczkę w Kletnie. Zwykle robią tak osoby, które chcą zdobyć Śnieżnik z dziećmi.

  • Szlak czerwony z Przełęczy Gierałtowskiej na Przełęcz Suchą ma długość 7 kilometrów. Trasa rozpoczyna się w Starym Gierałtowie i stanowi wprowadzenie na szlaki Gór Bialskich. Polecany turystom, którzy planują wejście na Czernicę. Jej szczyt wieńczy wieża widokowa, z której możemy podziwiać Góry Bystrzyckie, Orlickie, Sowie, Masyw Śnieżnika oraz czeskie Jeseniki. Wieża dostępna jest od 2014 roku.

fot. JerzyGorecki / Pixabay.com CC0

Noclegi w Górach Bialskich


Aby nacieszyć się urokiem Gór Bialskich trzeba spędzić tam kilka dni. Noclegów najlepiej szukać w Stroniu Śląskim, Bielicach albo Nowym i Starym Gierałtowie. Wszystkie wymienione lokalizacje stanowią dobre bazy wypadowe na szlaki Gór Bialskich i pozwalają na wypoczynek w przepięknej okolicy.

Wśród noclegów dominują obiekty z kategorii kwatery i pokoje, a z ich ofert najchętniej korzystają osoby, które planują wyjścia w góry. Oczywiście warunki dostosowane są do nowoczesnych standardów i będą odpowiadać także turystom, którzy chcą odpocząć w komforcie. Bardziej wymagający mogą zatrzymać się w pensjonacie, ponieważ obiekty tego typu oferują wyższy standard pokoi, nie trzeba się też troszczyć o przygotowanie posiłku, gdyż najczęściej na miejscu można zamówić wyżywienie.

Góry Bialskie nie mają wielu ośrodków miejskich, dlatego znajdziemy tam również noclegi w agroturystyce. To propozycja zwłaszcza dla osób ceniących otoczenie zieleni, które chcą doświadczyć prostego życia na wsi. Wybór gospodarstwa agroturystycznego to również najbardziej ekonomiczna decyzja – koszty noclegu w takim miejscu zaczynają się już od około 30 zł!

EcoRajka

EcoRajka

Nowy Gierałtów, ul. Nowy Gierałtów

Domki
Chata Cyborga

Chata Cyborga

Stronie Śląskie

Pensjonaty 10.0
Ranczo Frodyma

Ranczo Frodyma

Stronie Śląskie

Kwatery i pokoje 9.4

Następny artykuł Śnieżka - szlaki i ciekawostki

Komentarze

Zobacz również