Góry Złote - nieodkryte i niezwykle ciekawe pasmo górskie o dwóch obliczach

Góry Złote - nieodkryte i niezwykle ciekawe pasmo górskie o dwóch obliczach

Nie ma żadnej wątpliwości, że skoro góry, to wybór najczęściej pada na te najpopularniejsze regiony górskie. A tak się składa, że wiele do zaoferowania mają Góry Złote, które z jednej strony polecają się na spacery dla kuracjuszy, a z drugiej - stanowią najbardziej dziką część Sudetów. Dlaczego warto odwiedzić akurat ten region górski?

Jesteście gotowi na niezwykłe przeżycia związane z wypoczynkiem w górach? Jeśli tak, to polecamy Sudety, a dokładniej ich część, czyli Góry Złote, które idealnie sprawdzą się dla każdego, kto lubi wędrówki po "dzikich terenach" i jednocześnie pragnie za wszelką cenę korzystać ze wszystkiego, co najpiękniejsze w górach. Warto zaznaczyć, że część Gór Złotych idealnie sprawdzi się na spacer dla kuracjuszy, a druga część będzie odpowiednia dla amatorów górskich wypraw. Może nie są to wysokie szczyty, ale na pewno każdy, kto kocha góry, znajdzie tu dla siebie coś naprawdę odpowiedniego.

 

Zobacz: Góry w Polsce dla początkujących. Gdzie warto się wybrać?

 

Góry Złote - najważniejsze informacje

 

Gdzie znajdują się Góry Złote? Jaki jest ich najwyższy szczyt? Dlaczego warto je odwiedzić? Być może, są wśród Was takie osoby, które słyszą o nich po raz pierwszy. I nic w tym dziwnego, bo na pewno nie jest to aż tak popularny i oblegany region. A warto tu przyjechać, szczególnie, gdy zamierzacie odpocząć od turystycznego zgiełku. Aby nieco lepiej poznać tę część Sudetów, warto jest przedstawić najważniejsze informacje, związane z Górami Złotymi.

 

 

fot. lucjans1 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Góry Złote są pasmem górskim, znajdującym się w Sudetach Wschodnich. Rozciągają się od Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie do Przełęczy Ramzovskiej na południowym wschodzie, kończąc się przy przełęczy między Pasieczną a Smrekiem na południu. Dzieląc je Przełęczą Różaniec na część północno-zachodnią i południowo-wschodnią, zyskujemy dwa różniące się poziomem obszary.

 

Przeczytaj: Poznaj Dolny Śląsk! Wybierz dla siebie najlepsze miejsce noclegowe

 

W świetle regionalizacji Jerzego Kondrackiego do Gór Złotych zaliczane są Góry Bialskie. Ta sama klasyfikacja jest przyjmowana przez geografów czeskich, według których "Rychlebské hory" rozpoczynają się od Przełęczy Płoszczyna i kończą na Przełęczy Ramzovskiej (Przełęczy Trzech Granic), tworząc trójkąt z wierzchołkami: Przełęcz Kłodzka, Przełęcz Ramzovska i Przełęcz Płoszczyna. Mapa Geoserwisu GDOŚ również prezentuje Góry Złote jako główny mezoregion, w którego skład wchodzą Góry Bialskie.

 

Najwyższym szczytem Gór Złotych jest Smrek (1127 m n.p.m.), natomiast na polskim obszarze najwyższy jest szczyt Postawna (1117 m n.p.m.).

 

Rzeźba Gór Złotych

 

Góry Złote stanowią jedno z bardziej rozciągniętych pasm w Sudetach. Rozpościerają się na przestrzeni około 55 km, z czego 35 km znajduje się w Polsce. Istnieje pewna niejednoznaczność dotycząca ich granicy z Górami Bialskimi, co może prowadzić do różnych interpretacji. Centralna część Gór Złotych, usytuowana na północnym wschodzie, formuje się w wąski, zakręcony grzbiet. Od niego rozchodzą się boczne odnogi w kierunku północno-wschodnim. W miarę przesuwania się na południowy wschód, te odnogi stają się coraz bardziej wydłużone. Z kolei Góry Bialskie, położone na południowym zachodzie, mają charakter rozległego masywu przypominającego w kształcie rozgałęziony róg.

 

Górnictwo w Górach Złotych - o historii słów kilka

 

O tym, jak wyjątkowe są Góry Złote, najlepiej świadczy fakt, że od XIII do XX wieku były to tereny górnicze. Na tym obszarze wydobywano surowce, takie jak złoto czy arsen w Złotym Stoku. W kolejnych latach nastąpił rozwój górnictwa skalnego. W Polsce można spotkać ślady dawnych kamieniołomów marmuru w rejonie Złotego Stoku, granodiorytu w okolicach Chwalisławia i Mąkolna, bazaltów w okolicach Lądka i Lutyni czy łupków metamorficznych w Złotym Stoku.

 

 

fot. z_sabat / zdjecia.nocowanie.pl

 

Obecnie w Lutyni działa kamieniołom bazaltu. Natomiast po stronie czeską aktywny jest kamieniołom marmuru w sąsiedztwie jaskini Na Pomezí, a także kilka innych kamieniołomów, które już nie funkcjonują.

 

Poznaj: Najpopularniejsze kopalnie do zwiedzania w Polsce. Co warto zobaczyć?

 

Góry Złote a Góry Bialskie

 

Wybór Gór Złotych i Bialskich jako oddzielnych jednostek w zestawieniu najwyższych szczytów różnych polskich pasm górskich w ramach inicjatywy Korony Gór Polski budzi wiele dyskusji. Osoby stojące za tym wyborem traktują oba pasma jako niezależne.

 

Jednak zgodnie z klasyfikacją fizycznogeograficzną stworzoną przez Jerzego Kondrackiego, Góry Bialskie są częścią Gór Złotych. To stanowisko podzielają także czescy geografowie, nazywając cały ten rejon Rychlebskimi Horami. Wskazuje to na to, że w Koronie Gór Polski zamiast Kowadła (988 m n.p.m.) powinien znaleźć się wyższy Rudawiec (1112 m n.p.m.) jako reprezentant Gór Bialskich. Ale nie jest tak prosto! W rzeczywistości w Górach Złotych i Bialskich są dwa szczyty wyższe niż Rudawiec: Postawna (1117 m n.p.m.) Brusek (1116 lub 1124 m n.p.m.) Dlaczego więc to nie jeden z tych szczytów reprezentuje Góry Złote? Głównym powodem jest brak oznakowanego szlaku turystycznego na te wzniesienia, w przeciwieństwie do Rudawca.

 

Geneza nazwy Gór Złotych

 

Skąd tak naprawdę wzięła się nazwa Gór Złotych? Nazwa Gór Złotych odnosi się do tego szlachetnego kruszcu, który już w czasach średniowiecznych był tam intensywnie eksploatowany. Historyczne zapiski sugerują, że eksploatacja złota w Złotym Stoku mogła rozpocząć się już w 1273 roku, gdy Henryk IV Probus przyznał cystersom z Kamieńca pozwolenie na prowadzenie prac górniczych.

 

W Złotym Stoku możemy odwiedzić Muzeum Górnictwa Złota, które stanowi jedno z głównych miejsc atrakcyjnych w Górach Złotych. W obrębie muzeum zwiedzający mają dostęp do dwóch sztolni pochodzących z XVII wieku: Czarnej o długości 200 metrów oraz Gertrudy, która liczy sobie 500 metrów.

 

Planujesz rodzinny wyjazd? Zarezerwuj domki w Sudetach:

 

 

Grzywaczówka

Grzywaczówka

Przesieka, ul. Droga Zachełmska

Domki Przesieka
Orle Gniazdo

Orle Gniazdo

Kamienna Góra, ul. Rędziny

Domki Kamienna Góra 10

 

 

Sztolnia Czarna charakteryzuje się bardziej surową atmosferą, a jej największą atrakcją jest 8-metrowy podziemny wodospad. Natomiast w trakcie wędrówki sztolnią Gertruda odwiedzający mogą zanurzyć się w historii wydobycia złota, zapoznać z narzędziami górniczymi oraz podziwiać różnorodne minerały.

 

Atrakcje turystyczne Gór Złotych - co warto zobaczyć?

 

Tak się składa, że Góry Złote to nie tylko piękne szczyty i bogata historia górnictwa, ale również różnorodne atrakcje turystyczne, które w dużym stopniu są w stanie urozmaicić wypoczynek w tej części Sudetów. Na obszarze Gór Złotych można odwiedzić wiele interesujących miejsc, takich jak historyczna kopalnia złota i arsenu w Złotym Stoku, Jaskinia Radochowska, zabytkowa kalwaria na Cierniaku, kompleks uzdrowiskowy w Lądku Zdroju, ogród botaniczny w Lądku czy ruiny Karpień. Ponadto warto zwrócić uwagę na skały Trojan oraz Przełęcz Lądecką z przejściem granicznym do Czech. Te obszary są rzadko zaludnione, ale idealne dla miłośników wędrówek czy sportów zimowych.

 

Tutaj znajdziesz atrakcje w Sudetach:

 

 

Uzdrowisko w Szczawnie-Zdroju

Uzdrowisko w Szczawnie-Zdroju

Szczawno Zdrój, ul. Wojska Polskiego

Zabytki Szczawno Zdrój 9
Zamek Książ

Zamek Książ

Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich

Zamki Wałbrzych 9.4


Sprawdź również: Wzgórze Gedymina i nowa wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju

Wzgórze Gedymina i nowa wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju

https://www.nocowanie.pl/wzgorze-gedymina-i-nowa-wieza-widokowa-w-szczawnie-zdroju.html

 

Z kolei po stronie czeskiej warto odwiedzić Javornik z jego zamkiem Jánský vrch oraz barokową świątynię, opuszczone ruiny zamku Rychleby, kurort Lipová-lázně czy popularne ośrodki narciarskie takie jak Ramzová czy Ostružná. W rejonie Černej Vody rowerzyści górscy mogą korzystać z tras o łącznej długości kilkudziesięciu kilometrów, a na Borówkowej górze stanęła w 2006 roku wieża widokowa.

 

Szlaki w Górach Złotych - gdzie się wybrać i co zobaczyć?

 

Decydując się na ekslorowanie Gór Złotych, warto jest zaplanować swoją wędrówkę w taki sposób, by wśród wycieczek znalazły się zarówno te najpiękniejsze i najpopularniejsze szczyty, a także atrakcje turystyczne, w tym zamki, do których prowadzą naprawdę piękne trasy. Zgodnie z tym, co zostało wspomniane na samym początku artykułu, Góry Złote są dostosowane zarówno dla kuracjuszy i każdego, kto chce odkrywać piękno Sudetów.

 

Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Kowadło - szczyt należący do Korony Gór Polski

 

Na terenie Gór Złotych znajduje się jeden reprezentant, należący do Korony Gór Polski. Jest to Kowadło o wysokości 988 m n.p.m. Jeśli pominiemy Góry Bialskie, to Kowadło jest najwyższym szczytem Gór Złotych. Jego obecność w Koronie Gór Polski jest tu w pełni uzasadniona.

 

 

fot. Bronisław Krywulko / zdjecia.nocowanie.pl

 

Pomimo tego, że Kowadło nie oferuje żadnych widoków, to warto jest go zdobyć. Rozpoczynając wędrówkę w miejscowości Bielice, należy wybrać zielony szlak turystyczny, który następnie łączy się z żółtym szlakiem. Do przejścia jest 2,5 km, a wędrówka powinna zająć około godziny. Suma podejść to tylko 274 m. Spacer odbywa się głównie przez las.

 

Z Lądka Zdroju na Trojak

 

Jest to przyjemna opcja wędrówki. Do przejścia trasy w formie pętli jest nieco ponad 13 km. Powinno to zająć ponad 4 godziny. Suma podejść i zejść jest zbliżona i utrzymuje się na poziomie 540 metrów. Trasa rozpoczyna się w centrum Lądka-Zdroju, prowadzi przez dzielnicę sanatoryjną i Park Tysiąclecia, by kończyć się na północnych obrzeżach miasta. Żółty szlak wiedzie przez malownicze łąki i lasy ku przełęczy Lądeckiej, oferując widoki na Trojak i Borówkową. Po drodze warto odwiedzić kapliczkę wielu religii, położoną nieopodal szlaku. Po krótkim marszu wzdłuż ulicy Granicznej, za kopalnią bazaltu Lutyni, kieruj się zielonym szlakiem. Rozważ odwiedzenie przełęczy Lądeckiej dla panoramy Gór Złotych.

 

Sprawdź: Uzdrowisko Lądek-Zdrój - jak spędzić tam urlop?

 

Zielony szlak prowadzi na Szwedzkie Szańce z widokiem na Masyw Śnieżnika. Następnie szlak biegnie przez las, a po około godzinie wędrówki dotrzesz do kościoła Matki Bożej od Zagubionych, ukrytego w lesie. Dalsza trasa prowadzi do ruin zamku Karpień, z którego roztacza się widok na Góry Złote. Wracając na Rozdroże Zamkowe, niebieskim szlakiem dotrzesz na Trojak, gdzie znajduje się platforma widokowa oferująca panoramiczne widoki na okoliczne góry.

 

A widać stąd m.in. Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, Góry Kamienne, Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Bystrzyckie i Orlickie.

 

Ze Szwedzkich Szańców na wieżę widokową na Borówkowej

 

Jeśli lubicie te nieco dłuższe wędrówki, to właściwą propozycją może być wędrówka z Lądka Zdroju na wieżę widokową na Borówkowej. Dobrze widać tu Kotlinę Kłodzką, Sudety, a nawet Tatry, które są oddalone o 250 kilometrów.

 

 

fot. Małgorzata Popielarz / zdjecia.nocowanie.pl

 

Do pokonania jest tu ponad 17 kilometrów, a samo przejście trasy powinno zająć nieco ponad 5 godzin. Jeśli chcesz ją skrócić, zaparkuj na Przełęczy Lądeckiej. Z tamtejszej łąki również można cieszyć się atrakcyjnym, choć nieco bardziej skromnym widokiem na góry otaczające Lądek-Zdrój.

 

Czerwony szlak turystyczny ze Złotego Stoku na Jawornik Wielki i dalej do Lądka Zdroju

 

Pozostając przy tych nieco dłuższych wędrówkach, warto wziąć pod uwagę szlak czerwony, który rozpoczyna się w Złotym Stoku, prowadzi przez Jawornik Wielki i następnie do Lądka Zdroju. Do przejścia jest około 17 kilometrów, a czas potrzebny na pokonanie tej trasy to nieco ponad 5 godzin.

 

Według dawnych legend, Jawornik Wielki pełen jest echa słowiańskich przodków i bóstw związanych ze śmiercią, które wywodzą się z głęboko zakorzenionych wierzeń śląskich Słowian. Mały punkt widokowy na szczycie Jawornika pozwala rzucać okiem na Złoty Stok i jego okolice, choć perspektywa jest dość ograniczona. Sugerowana trasa przenosi przez wiele ciekawostek o okolicach Złotego Stoku, takich jak kamieniołom łupkowy czy turystyczne sztolnie: Czarną i Książęcą.

 

Zbaczając nieco z głównej ścieżki w pobliżu potoku Wiosennik, można odkryć sztucznie stworzoną Pieczarę Zbójnicką oraz niewielką Jaskinię Wapienną.

 

Jakie miasta w Górach Złotych warto odwiedzić?

 

Góry Złote to nie tylko piękne szczyty i szlaki górskie, ale również klimatyczne miasta i miasteczka, które warto tu odwiedzić. Obowiązkowymi punktami, na pewno będą: Złoty Stok, Stronie Śląskie, a także Lądek-Zdrój.

 

Złoty Stok leży na pograniczu Gór Złotych i Przedgórza Paczkowskiego i jest nierozerwalnie związany z historią wydobycia złota. Kiedyś działało tu nawet 190 kopalń złota. Dziś jest to prężnie rozwijający się ośrodek turystyczny. W Złotym Stoku znajduje się wiele ciekawych atrakcji, jak Leśny Park Przygody, Muzeum Górnictwa Złota czy XIX-wieczny ratusz. 

 

 

fot. Bronisław Krywulko / zdjecia.nocowanie.pl

 

Lądek-Zdrój to urokliwe uzdrowisko u podnóża Gór Złotych, które szczyci się pięcioma naturalnymi źródłami wód leczniczych. Głównymi punktami zainteresowania są zabytkowy rynek, zakład przyrodoleczniczy Jerzy czy Arboretum. 

 

Stronie Śląskie, położone u podnóża Śnieżnika, oferują atrakcje takie jak Muzeum Mineralogiczne czy barokowy kościół Matki Boskiej Królowej Polski i św. Maternusa. Te trzy miejscowości stanowią doskonałe punkty wyjścia do odkrywania piękna Gór Złotych.

 

Noclegi w Górach Złotych

 

Planując eksplorowanie Gór Złotych i poszukując noclegu, warto wziąć pod uwagę apartamenty Lądek Zdrój. To właśnie w tej miejscowości rozpoczyna się większość szlaków. Poza tym, miasto zachwyca klimatem i świetnie rozwiniętą bazą noclegową.

 

Niektórzy turyści decydują się na apartamenty Stronie Śląskie, czy Złoty Stok. Każda z tych miejscowości gwarantuje komfortowe zakwaterowanie i to za całkiem przystępną cenę, bo koszt pobytu rozpoczyna się od 80 zł od osoby za dobę.

 

Sprawdź noclegi w Lądku Zdroju:

 

 

Willa PrzyLądek

Willa PrzyLądek

Lądek-Zdrój, ul. Kłodzka

Kwatery i pokoje Lądek-Zdrój 9.4
Willa Hania

Willa Hania

Lądek Zdrój, ul. Graniczna

Kwatery i pokoje Lądek Zdrój 9.7
Willa Dana

Willa Dana

Lądek Zdrój, ul. Wolności

Kwatery i pokoje Lądek Zdrój 9.8

 

 

Góry Złote to kraina pełna tajemnic, bogatej historii i nieskazitelnych krajobrazów. Odwiedzając je, każdy turysta może poczuć ducha dawnych poszukiwaczy złota i zanurzyć się w niesamowitej przyrodzie. To miejsce, które każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń i przeniesie w świat pełen magii i uroku.

 

 

Zdjęcie główne: fot. Małgorzata Popielarz / zdjecia.nocowanie.pl

 

Następny artykuł Dolina Prądnika -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!