Koncert: mistrz lutni Jozef van Wissem w Gdańsku

Zapraszamy na koncert mistrza lutni - Jozefa van Wissema, który zaprezentuje się 10 maja, o godzinie 19:00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

Jozef van Wissem jest ulubionym kompozytorem amerykańskiego reżysera Jima Jarmuscha i autorem muzyki do filmu „Tylko kochankowie przeżyją”. Za ścieżkę dźwiękową do „Only lovers left alive” otrzymał w Cannes, w 2013 r. Soundtrack Award. Muzyka filmowa to tylko ułamek jego bogatej działalności artystycznej, w tym także współpracy z Jimem Jarmuschem.


Panowie chętnie razem grają w duecie gitarowo-lutniowym, co zaowocowało już trzema albumami. Dla muzyka lutnia nie jest instrumentem przeznaczonym wyłącznie do wykonywania muzyki dawnej, ale doskonale służy mu w jego minimalistycznych projektach muzycznych (van Wissem chętnie komponuje np. utwory na lutnię i elektronikę).

Kompozycje van Wissema opierają się na tradycyjnych renesansowych i barokowych zapisach poddawanych awangardowym zabiegom. Cechuje je szczególny, często mroczny, oniryczny klimat. Idealnie pasują do filmów Jarmuscha.

Muzyka van Wissema, hipnotyzująca, czysta, minimalistyczna, intensywnie działająca na emocje słuchaczy, tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę. Van Wissem nieustannie koncertuje, dając show w różnych miejscach na całym świecie, choćby na festiwalach takich jak All Tomorrow’s Parties. Studiował w Nowym Jorku, gdzie obecnie mieszka. Na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College wykłada przedmiot o nazwie >wyzwolenie lutni< (The Liberation of the Lute). National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie „ścieżki dźwiękowej” do obrazu „Ambasadorowie” Hansa Holbeina. Wspólnie z Tildą Swinton pracowali nad rewelacyjnym albumem „The Mystery of Heaven”.

Muzyk jest też odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do gry komputerowej Sims Medieval, a ostatnio coraz częściej zajmuje się komponowaniem muzyki filmowej.

Specjalnie na jego zamówienie stworzono rodzaj „czarnej lutni”, którą usłyszeć można na jego solowym albumie Nihil Obstat. Jest to lutnia barokowa strojona w D-mol.

Bilety: 40 zł do nabycia na ul. Korzennej 33/35, w Księgarni PWN
w sieci salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce.

45 zł w dniu wydarzenia, do nabycia na godz. przed koncertem w Centrum św. Jana.

 

 

Tutaj znajdziesz inne imprezy w Gdańsku.

 

Miejsce

Komentarze

Najbliższe wydarzenia w Gdańsku

Miejscowość:
Gdańsk
Miejsce imprezy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Miejscowość:
Gdańsk
Miejsce imprezy:
Gdański Teatr Szekspirowski
Miejscowość:
Gdańsk
Miejsce imprezy:
Scena Teatralna NOT w Gdańsku
Miejscowość:
Gdańsk
Miejsce imprezy:
Klub Parlament

Zobacz również