Łemkowyna Ultra-Trail®2019 w Krynicy-Zdroju

Łemkowyna to coś więcej niż bieg. ŁUT to niezapomniana podróż, dla wielu największa przygoda życia. Słynnyfrancuskifotograf Alexis Berg w zeszłym roku poczuł na naszej trasie ducha Western States.A co poczujesz Ty? Odpowiedzi szukaj na dzikich szlakach Beskidu Niskiego.Kolejna edycja Łemkowyna Ultra-Trail®odbędzie się w październiku 2019 r.

Czerwono-złoty bukowy las, który oczarował Alexisa Berga, wilcze tropy, za którymi podążał Mike Wardian, magiczne wschody i romantyczny, sobotni zachód słońca, a przede wszystkim długie, mgliste poranki–wszystko to znaki rozpoznawcze naszego biegu, który od sześciu lat przyciąga w październiku tysiące miłośników trailu do bezludnych, beskidzkich dolin – jednego z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż można zbliżyć się do korzeni naszej pierwotnej natury.

 

Opuszczone doliny, które przyjdzie Wam przemierzyć na trasie Łemkowyny, to nie przypadek, lecz pokłosie tragicznej historii tych terenów, zwanych Łemkowszczyzną – od Łemków, grupy etnicznej zamieszkującej m.in. Beskid Niski i zachodnie Bieszczady. Pierwsze represje, których doznała ta mniejszość miały miejsce jeszcze w czasie I wojny światowej, jednak największą traumą pozostaje dla Łemków akcja „Wisła”, w wyniku której w powojennych latach 1947-50 zostali przez komunistyczne władze wysiedleni, po czymrozjechali się po całym świecie – od Ukrainy, przez Kanadę, po Australię. Po latach niektórzy wrócili i do dziś dbają, by historia ich przodków nie została zapomniana. W przypadku kryzysu na szlaku wyobraźcie sobie miłosną historię dwojga łemkowskich kochanków Pietrka i Lubki, którzy musieli przemierzyć trzy górskie grzbiety oddzielające ich wioski, żeby spotkać się na potajemną schadzkę. A teraz pomyślcie, że oni nie mieli kurtek przeciwdeszczowych, wygodnych butów ani zapasu jedzenia. Od razu łatwiej się biegnie, prawda?

 

Jest jasno, bardzo jasno. Ale jakim cudem, przecież wystartowaliście w środku nocy?! To noc świętojańska, która w Beskidzie Niskim odbywa się w... połowie października. Tak, tak, świetlikami jesteście Wy, a świecidełkami – latarki na Waszych czołach. Przygotujcie się na dwie noce biegania po ciemku, w sumie dobrych kilkanaście (albo i dwadzieścia kilka) godzin w ciemnym lesie. Jednak takie atrakcje czekają tylko na uczestników dystansów 150 i 100 km, a kto woli biegać za dnia –ten niech rejestruje się na siedemdziesiątkę, Łemko Maraton(48 km)albo Łemko Trail(30 km).

 

Oprócz tego, że Łemkowyna to po prostu fajny bieg, to także swoisty przekrój przez... uzdrowiska Polski południowo-wschodniej. Zaczynamy od Krynicy-Zdrój, gdzie odbierzecie pakiety i odprawicie się przed trasami 150 i 100 km. Sto kilometrów dalej, w trakcie których przemierzycie m.in. Magurski Park Narodowy, dotrzecie do Iwonicza-Zdrój, urokliwego, kameralnego uzdrowiska, gdzie zrobi Wam się tak miło,że już samo wyruszenie w dalszą część trasy będzie wyzwaniem...Kawałek dalej miniecie Rymanów-Zdrój, a po odpoczynku w Puławach jeszcze tylko punkt w Przybyszowie i już Komańcza –oto jesteście w najbardziej awangardowym SPA nad brzegiem rzeki Osławicy, czynnym tylko dwa dni w roku. Gwarantujemy, że przy baniach i saunach Vingberg wymięka nawet Ciechocinek!


Pewnie słyszeliście o Western StatesEndurance Run? To słynny amerykański bieg, który wziął swój początek od wyścigu konnego. Pewnego dnia rumakjednegoz uczestników okulał, więc śmiałek pokonał cały pozostały dystans pieszo. Tak narodziła się legenda. Alexis Berg, francuski fotograf ultratrailu,który był u nas w zeszłym roku,powiedział, że w pewnym sensie Łemkowynaprzypomina mu WSER. Oczywiście nie ze względu na trasę, bo ciężko porównywać Kalifornię do Karpat, lecz ze względu na unikalną atmosferę zawodówi klimat naszej krainy, któryokreślił jako „very western-like”. I ciężko się z nim nie zgodzić, bo magiczna Łemkowszczyznato jest taki trochę „Dziki Wschód”. Piękne miejsce z jeszcze piękniejszymi ludźmi. Czekamy na Wasna Łemkowynie!

 

fot. Karolina Krawczyk

 

Źródło: materiały prasowe

 

 

Zobacz noclegi w Krynicy-Zdroju

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Najbliższe wydarzenia

Zobacz również