Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską 2021 - Dzień IV

Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską 2021 - Dzień IV
 • Miejscowość:

  Kazimierz Dolny
 • Miejsce imprezy:

  Kazimierz Dolny, Janowiec nad Wisłą
 • Data imprezy:

  11 września 2021
  godz: 0:00

Sobota 11 września będzie w klimacie Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską 2021. Zapraszamy!

W nieśpiesznym klimacie późnego lata, w powolnym rytmie nadchodzącej jesieni spotykamy się w janowieckim skansenie, aby nasycić się przymglonym już nieco słońcem, zanurzyć w zieleni naznaczonej aurą jesieni, aby posmakować darów natury, które tak hojnie oferuje Lubelszczyzna, poznać bogactwo produktów lokalnych i regionalnych i wspaniałe rękodzieło tego regionu.
Piknik janowiecki to czas na refleksję nad kulinarnymi tradycjami współczesnej polskiej kuchni wywiedzionymi z wielu kultur i religii. W bogactwie dziedzictwa kulinarnego trudno niekiedy rozpoznać pochodzenie receptur i wielu przysmaków - mocno już zakorzenionych w polskiej kuchni. Tradycje kulinarne z różnych kręgów kulturowych przenikały się w dawnej Polsce, wzajemnie wzbogacały i wzbogacają się po dzień dzisiejszy.
Zachęcamy do smakowania tego, co wspólne dla kuchni polskiej i żydowskiej, odkrywania nowych smaków i rozkoszowania się bogactwem kulinarnym Lubelszczyzny: różnorodnością produktów lokalnych i regionalnych, degustowania lokalnych win i lubelskich cydrów.
Do udziału w pikniku zaprosiliśmy producentów i znawców kulinariów z całej Lubelszczyzny: od Żyrzyna do Biłgoraja, od  Annopola po Karczmiska, od Mikołajówki po Świdnik i Samoklęski. Przestrzeń janowieckiego skansenu pozwala na piknikowy wypoczynek w otoczeniu bujnej zieleni, blisko natury, z widokiem na nadwiślańskie pejzaże.
Zapraszamy do udziału w bogatym programie piknikowym, a spragnionym spokoju polecamy spacery po przyzamkowym parku, relaks na leżakach czy własnych pledach i cieszmy się po prostu pełną swobodą.
Aby piknik był w pełni udany, warto wybrać jeden z wielu wiklinowych koszy wyplecionych w warsztacie słynnego wikliniarza Mariusza Baryczki, dokonać zakupów u lokalnych producentów i wyjechać z Janowca z wiktuałami na całą długą zimę.
Na finał pikniku koncert Kapeli Niwińskich na Scenie „Przed Stodołą” ze specjalnym udziałem Justyny Piernik, wybitnej pieśniarki i interpretatorki pieśni tradycyjnych (także z Lubelszczyzny). „Wieś i miasto”, czyli muzyka grana na dwoje skrzypiec, basy, bęben, cymbały do śpiewu i do tańca, pieśni weselne i ballady od wiejskich śpiewaczek z Roztocza min. od Anny Malec oraz melodie od żydowskich muzykantów południowo-wschodniej Polski, z Lubelszczyzny. Koncert opowie o tym spotkaniu, które dokonało się kiedyś na styku wsi i miasteczka, spotkania dwóch kultur i dwóch tradycji odmiennych lecz trwających w odwiecznym dialogu i przenikaniu.
W trakcie pikniku można spacerować, słuchać muzyki, tańczyć, degustować wina i cydry, smakować przysmaki specjalnie przygotowane dla gości pikniku, swobodnie przemieszczać się po skansenowej przestrzeni, bo na tym polega udane piknikowanie!

Zapraszamy na piknik w zielonej przestrzeni skansenu janowieckiego!

Program Pardes Festival na sobotę, 11 września 2021 przedstawia się następująco:
godz. 9.30
Obrazy z przeszłości: śladami żydowskimi w Kazimierzu nad Wisłą. Spacer tematyczny w przestrzeni miasteczka z „Licencją na oprowadzanie”, m.in. zwiedzanie Synagogi. Bilet ulgowy - zbiórka przy Synagodze od strony Małego Rynku.
JANOWIEC | SKANSEN | PIKNIK | PARDES znaczy OGRÓD / MLEKO, MIÓD I WINO |
Partner: Muzeum Nadwiślańskie / oddział Zamek w Janowcu, ul. Lubelska 20.
SKANSEN przydworski w Janowcu. Bilet wstępu ważny na wszystkie wydarzenia piknikowe + indywidualne zwiedzanie Zamku/Dworu z Moniaków/Spichlerza z Podlodowa.
PRODUKTY LOKALNE i REGIONALNE| RĘKODZIEŁO| SPOTKANIA z WINIARZAMI i PRODUCENTAMI CYDRU od godz. 12.00.
godz. 12.30
Warsztat wycinanki żydowskiej z Joanną Matyjasek z Lublina - koniecznie z małymi ostrymi nożyczkami! Spichlerz, max. 10 osób.
godz. 13:30
Warsztat garncarski. Lepienie naczyń z Piotrem Skibą, mistrzem garncarskim z Jadwisina na tradycyjnym kole garncarskim. Prezentacja glinianych naczyń szabasowych, przy spichlerzu.

godz. 14:30
O sadach, jabłkach i produkcji cydru. Spotkanie z Tomaszem Solisem, producentem cydru z Mikołajówki. Plener skansenowy.
godz. 15.30
Winnica Sienkiewicz w Samoklęskach. O uprawie winorośli i winach nasyconych pasją. Spotkanie z rodziną Sienkiewiczów - plener skansenowy.
godz. 17.00
Na finał pikniku plenerowy KONCERT Kapeli Niwińskich ze specjalnym udziałem Justyny Piernik. Skansenowa scena „Przed Stodołą”.
godz. 20:00
Pograjka na skoczną nutę! W knajpie „U Marceli” przygrywa Kapela Niwińskich. Janowiec, Plac Wolności 9.
Źródło: materiały prasowe
Zobacz noclegi w Kazimierzu Dolnym

Komentarze

Najbliższe wydarzenia w Kazimierzu Dolnym

Miejscowość:
Kazimierz Dolny
Miejsce imprezy:
Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.
Miejscowość:
Kazimierz Dolny
Miejsce imprezy:
Zamek
Miejscowość:
Kazimierz Dolny
Miejsce imprezy:
Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej