Połonina Caryńska. Jaki szlak wybrać?

Połonina Caryńska. Jaki szlak wybrać?

Wycieczki na połoniny to obowiązkowy punkt każdej wyprawy w Bieszczady. Trudno się temu dziwić, w końcu nie zajmują wiele czasu, są też łatwe technicznie, a w zamian turyści otrzymują niesamowite widoki! Pięknie jest tu zwłaszcza jesienią, gdy po pierwszych przymrozkach roślinność przybiera różne odcienie żółci i czerwieni.

Połonina Caryńska jest masywem górskim, położonym pomiędzy dolinami Prowczy i Wołosatego. To jeden z popularniejszych szlaków w Bieszczadach, którego pokonanie nie powinno być trudne nawet dla mało doświadczonych turystów. Podejście na grzbiet połoniny może zmęczyć, ale na pewno nie okaże się niewykonalne.

W dodatku początkowe trudny zrekompensuje satysfakcja z osiągniętego celu oraz niesamowite widoki, jakie rozciągają się z Połoniny Caryńskiej.

Sprawdź noclegi blisko Połoniny Caryńskiej:
Chatka Biesczadersko

Chatka Biesczadersko

Lutowiska, ul. Lutowiska

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Bukowina Bieszczady

Bukowina Bieszczady

Lutowiska, ul. Dwernik

Domki 10.0

Połonina Caryńska - szlak, który warto wybrać


Połonina Caryńska wznosi się na wysokość 1297 m n.p.m., a jej grzbiet rozciąga się na długości 4 kilometrów. Po jego osiągnięciu można cieszyć się pięknymi widokami na Tarnicę i inne bieszczadzkie szczyty: Kremenaros (Krzemień), Halicz, Rozsypaniec i w końcu na Połoninę Wetlińską. Aby jednak nasycić nimi oczy, trzeba dostać się na grzbiet Połoniny Caryńskiej.

Czerwony szlak na Połoninę Caryńską

Na Połoninę Caryńską prowadzi kilka tras – my wybraliśmy czerwony szlak, będący fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego, prowadzącego z Ustronia (Beskidy) do Wołosatego. Jako że proponowana przez nas trasa nie tworzy pętli tylko biegnie z Ustrzyk Górnych do Brzegów (Berehów) Górnych, zacznijmy od kilku kwestii technicznych.


Niezależnie od tego czy wejście na Połoninę Caryńską zaczynamy w Ustrzykach, czy Brzegach, najlepiej przyjechać najpierw do tej pierwszej miejscowości. Przy kasach Bieszczadzkiego Parku Narodowego dostępny jest spory parking (płatny), gdzie turyści mogą zostawić swoje samochody. Natomiast samo wejście na Połoninę Caryńską najlepiej rozpocząć w Brzegach – na parkingu czekają busy, które dowożą turystów na początek szlaku. Dzięki temu od razu po zejściu w dolinę można wsiąść w samochód i wrócić na kwaterę.


fot. Katarzyna Stępień

Szlak na Połoninę Caryńską w Brzegach ma swój początek naprzeciwko kas BdPN (należy oczywiście kupić bilet), po drugiej stronie szosy. Od razu zaczynamy wspinać się schodkami w dość stromym podejściu. Po lewej stronie, zaraz przy wejściu do lasu, znajduje się stary cmentarz z kilkoma dobrze zachowanymi nagrobkami. Miejsce jest dostępne dla turystów, można więc przyjrzeć się z dawnej nekropolii.

Później czerwony szlak biegnie przez las, gdzie dominuje buczyna karpacka. Mozolna wspinaczka może być uciążliwa, jednak władze parku narodowego pomyślały o zmęczonych turystach. Po około półgodzinnej wędrówce mogą oni odpocząć na ławkach ustawionych pod wiatą. Co jakiś czas wychodzimy także na zarastające polanki, z których roztacza się niesamowity widok. Daje to przedsmak panoramy, jaka czeka na grzbiecie Połoniny Caryńskiej.


fot. Katarzyna Stępień

Cel osiągamy po około 2 godzinach marszu. Z najwyższego punktu grzbietu świetnie widać Połoninę Wetlińską, Dwernik-Kamień, Tarnicę, Rawkę oraz góry znajdujące się po stronie ukraińskiej i słowackiej. Na grzbiecie Caryńskiej można też wejść na szlak zielony, biegnący na Przełęcz Wyżniańską i dalej na Małą Rawkę. Trzymając się jednak czerwony oznaczeń, idziemy w kierunku Ustrzyk Górnych.

Chata na Szlaku

Chata na Szlaku

Lutowiska, ul. Lutowiska

Agroturystyka 9.8
Nad Wołosatką

Nad Wołosatką

Lutowiska, ul. Wielka pętla bieszczadzka

Agroturystyka 9.4


Na początku trasa biegnie łagodnie w dół, ale gdy już wejdziemy do lasu, zejścia bywają dość strome. Jest to dość zdradliwe zwłaszcza po deszczu, gdy ziemia staje się śliska, a momentami grząska. To największe utrudnienie już pod sam koniec wędrówki, kiedy dochodzimy do potoku Wołosaty.


fot. Katarzyna Stępień

Połonina Caryńska - czas przejścia


Proponowany przez nas szlak na pewno nie jest najdłuższy ani najtrudniejszy. Szacowany czas przejścia całej trasy do 3-3,5 godziny. Dlatego wielu turystów czuje niedosyt po tak szybkim zakończeniu wędrówki.

Wejście na Połoninę Caryńską może być jednym z etapów dłuższej wyprawy. Niektórzy łączą ją ze zdobyciem Połoniny Wetlińskiej.

Następny artykuł Bory Tucholskie. Idealne...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej