Spektakl "Kordian" na Scenie Malarnia w Gdańsku

Spektakl "Kordian" na Scenie Malarnia w Gdańsku
 • Miejscowość:

  Gdańsk
 • Miejsce imprezy:

  Scena Malarnia - Teatr Wybrzeże
 • Data imprezy:

  28 listopada 2020
  godz: 17:00
 • Koszt:

  od 30 zł

Po ponad 37 latach od ostatniej premiery na deski Teatru Wybrzeże w Gdańsku wraca jeden z najsłynniejszych polskich dramatów, by odwołując się do romantycznych mitów zadać istotne dla nas pytania o to, co dziś ożywia polską młodzież: jakie idee, jakie marzenia, jakie wartości? I czy my, różne pokolenia Polaków, oddychamy jeszcze tą samą tradycją? Czy tylko używamy jej instrumentalnie jako swoistego narodowego alibi w walce o rząd współczesnych dusz?

Pokolenie współczesnych Kordianów może swobodnie podróżować po Europie, od Londynu, przez Włochy, po Mount Blanc, co niewątpliwie różni ich od pokolenia ojców i dziadów walczących o prawo do wolności. Współczesny Kordian w walce o lepsze jutro nie musi już zabijać cara, ale może chce walczyć o lepszą Polskę? Tylko jak dziś rozumieć tę walkę? Czy idea mesjanizmu może być jeszcze bliska młodemu pokoleniu? Czy bliższy mu jest duch pokordianowej, narcystycznej autokreacji? I wreszcie co takiego Kordian zostawił nam w swoim duchowym testamencie? Winkelriedyzm? Czy może raczej krwawe ucieleśnienia szlachetnych idei ocierające się o terror?

W spektaklu wykorzystano fragmenty innych utworów Juliusza Słowackiego: HORSZTYŃSKIEGO, KSIĘDZA MARKA, LAMBRA, PIASTA DANTYSZKA HERBU LELIWA POEMA O PIEKLE, fragment wiersza WIELCYŚMY BYLI I ŚMIESZNIŚMY BYLI… oraz fragment dramatu Stefana Chwina WIECZÓR Z PANNĄ TERROR.

Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.

Reżyseria: Adam Orzechowski
Dramaturg: Radosław Paczocha
Scenografia, kostiumy, światła: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Nenko
Projekt plakatu: Paweł Kamiński

Źródło: materiały prasowe / plakat Paweł Kamiński

Zobacz noclegi w Gdańsku

Komentarze

Najbliższe wydarzenia w Gdańsku

Zobacz również