Spektakl „Skrzypek na dachu” w Operze Leśnej

ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego oraz Grażyna Torbicka zapraszają: SKRZYPEK NA DACHU - Teatr Muzyczny z Łodzi. W roli Tewiego wystąpi Zbigniew Macias.

Bogusław Kaczyński był niestrudzonym popularyzatorem muzyki i teatru. Na organizowanych i tworzonych przez niego festiwalach w Łańcucie i Krynicy-Zdroju prezentowane były wybitne spektakle muzyczne, występowali wspaniali artyści. Niewiele osób wie, że marzeniem Mistrza było również powołanie podobnego festiwalu w Sopocie. Dlatego ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego pragnie nawiązać do pomysłu swego Patrona i zaprasza do Sopotu na wyjątkową prezentację musicalu Skrzypek na dachu na scenie Opery Leśnej.

 

Skrzypek na dachu to jeden z najsłynniejszych musicali, nieustannie i na nowo - od 1964 roku - wystawiany na scenach całego świata. Jego sławę utrwaliła ekranizacja Normana Jewisona z 1971 r. z wielką kreacją Chaima Topola w roli Tewjego. W Polsce prapremiera scenicznej wersji miała miejsce w 1983 r. w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

 

Historię zapoczątkowała nowela Szolema Alejchema Dzieje Tewjego Mleczarza, opowiadająca o życiu i pogromach ukraińskich Żydów. Autor libretta musicalu Joseph Stein dosyć swobodnie wykorzystał fabułę oryginału, ale zachował klimat tamtych czasów, mentalność bohaterów, ich poczucie humoru i niezłomną wiarę w siłę tradycji. Te elementy również odnalazły się w piosenkach Sheldona Harnicka napisanych do genialnej muzyki Jerry'go Bocka. Gdybym był bogaczem, Tradycja, To noc, to dzień, Anatewka i wiele innych piosenek, stały się prawdziwymi przebojami musicalowymi. 

 

Libretto opowiada o biednym mleczarzu, który po latach małżeństwa odkrywa, jak bardzo i niezmiennie kocha swoją żonę, swoje córki, swoją pracę i swego konia, o którego troszczy się, jak o członka swojej rodziny. Jako Żyd musi czasami wybierać pomiędzy miłością do bliskich a powinnością wobec tradycji. Ale przecież wszystko to sprawa dyskusji, którą prowadzi z samym Bogiem. Całość jest nieco nostalgicznym przywołaniem panoramy świata, ongiś tak barwnego i żywotnego, a dzisiaj już nieistniejącego.

 

Przedstawienie Teatru Muzycznego z Łodzi, wyreżyserowane przez Jana Szurmieja poprzedzi przedmowa Grażyny Torbickiej.

 

SKPRZYPEK NA DACHU

Muzyka: Jerry Bock 

Libretto: Jospeh Stein 

Teksty piosenek: Sheldon Harnick  

Przekład: Antoni Marianowicz 

Realizatorzy

Reżyseria i choreografia: Jan Szurmiej

Kierownictwo muzyczne: Dariusz Różankiewicz, Roman Paniuta

Dekoracje: Wojciech Jankowiak

Kostiumy: Marta Hubka

Kierownictwo chóru: Roman Paniuta

Obsada: w roli Tewiego - Zbigniew Macias oraz soliści, chór, balet i orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi pod dyrekcją Romana Paniuty

Wprowadzenie: Grażyna Torbicka

 

Bilety już od 120 zł

 

Źródło: materiały prasowe

 

Zobacz inne wydarzenia w Sopocie

Miejsce

Opera Leśna
Sale Widowiskowe

Opera Leśna

ul. Moniuszki, Sopot

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Najbliższe wydarzenia w Sopocie

Miejscowość:
Sopot
Miejsce imprezy:
Opera Leśna
Miejscowość:
Sopot
Miejsce imprezy:
Młody Byron - kawiarnia artystyczna
Miejscowość:
Sopot
Miejsce imprezy:
Aquapark
Miejscowość:
Sopot
Miejsce imprezy:
Opera Leśna

Zobacz również