Srebrna Góra i okolice - co warto zobaczyć?

Srebrna Góra i okolice - co warto zobaczyć?

Srebrna Góra jest niezwykle ciekawą miejscowością, którą co roku odwiedzają turyści z różnych zakątków Polski i świata. Niesamowita historia, wyjątkowe atrakcje turystyczne oraz piękne krajobrazy – tak w skrócie można opisać Srebrną Górę. Planujecie urlop na Dolnym Śląsku? Koniecznie odwiedźcie Srebrną Górę.

Srebrna Góra to dawne miasto a obecnie wieś położona w województwie dolnośląskim. Miejscowość posiada zabudowę małomiasteczkową, rozciągniętą wzdłuż stromej doliny. Położona jest na wysokości od około 400 m n.p.m. do około 600 m n.p.m., w głębokiej, wąskiej dolinie oddzielającej Góry Sowie od Gór Bardzkich.

Miejscowość założono w XIV wieku, jako osadę górniczą, wykorzystująca okoliczne złoża rud srebra. Pierwsze przywileje górnicze nadano osadzie w 1331, rozwój górnictwa przerywały wojny husyckie i uszkodzenia kopalń. Ożywienie nastąpiło po 1527 za rządów Piastów ziębickich. Prawa miejskie uzyskała w roku 1536, na mocy przywileju książąt ziębickich. Po rozkwicie miasta, na początku XVI wieku, eksploatacja złóż zaczęła być nieopłacalna, w związku z czym po wojnie trzydziestoletniej zaniechano jej, a samo miasto podupadło. W późniejszych czasach podejmowano próby reaktywacji wydobywania srebra, ale nie przyniosły one opłacalności.

W rezultacie porażki Austrii w pierwszej wojnie śląskiej, miasteczko, razem z większością Śląska, weszło w skład Prus, a pobliska przełęcz zyskała pierwszorzędne znaczenie strategiczne, dla obrony prowincji, przed ewentualnym rewanżem austriackim. W roku 1765 rozpoczęto tu budowę górskiej twierdzy z koszarami, ukończoną w 1778 roku. Polskojęzyczny dokument z 1750 roku wymienia miejscowość pod nazwą „Sylberberga”. Również Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, podaje jedynie nazwę „Silberberg”, bez słowiańskiego odpowiednika, za to z nazwą łacińską „Argyrium”. W 1807 roku wojska napoleońskie oblegały twierdzę, po czym zdobyły ją, w wyniku ostrzału przez ciężką artylerię zabudowa miasta spłonęła.

W 1900 roku miasteczko uzyskało dostęp do Kolei Sowiogórskiej, a w 1908 roku do Ząbkowickiej Kolei Powiatowej. Przed 1945 było zamieszkane w dużej części przez emerytów, nie było tu żadnego zakładu przemysłowego, ani rzemiosła.

W 1945 roku miejscowość została włączona do Polski. Początkowo nazwano ją Srebrnogóra, potem ustalono nazwę Srebrna Góra, co było tłumaczeniem dotychczasowej nazwy niemieckiej. Nowa administracja zakwalifikowała niewielkie miasteczko do rzędu wsi, przez pewien czas miejscowość była opuszczona.

Ocecnie Srebrna Góra jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Zarówno polskich, jak i zagranicznych. Zachwyca są tajemniczością, atrakcjami i pięknymi krajobrazami.Co warto zobaczyć w Srebrnej Górze?


Przede wszystkim twierdzę. Twierdza Srebrna Góra to największa górska twierdza w Europie. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania z przewodnikiem, podczas którego można dowiedzieć się bardzo dużo na temat historii twierdzy. Została wzniesiona w latach 1765–1777. Składa się z kilku wysuniętych dzieł artyleryjskich i rdzenia. Jej trzon składa się z wieńca bastionów i kleszczy, z donżonem w środku. W obiekcie jest ponad sto pomieszczeń fortecznych (kazamat), rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnia, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czyniły fort samodzielnym i samowystarczalnym – nagromadzone zapasy miały wystarczyć na 3–5 miesięcy oblężenia. W twierdzy wydrążono 9 studni, z których najgłębsze znajdowały się na terenie fortu Ostróg (84 m) i donżonu (70 m).

Twierdzę srebrnogórską zbudowano według projektu stworzonego przez pruskiego inżyniera Ludwika Wilhelma Reglera
, zmodyfikowanego przez samego króla Fryderyka Wielkiego. Twierdza miała zabezpieczyć militarnie Śląsk zdobyty przez Prusy w 1740 roku. Pod budowę fortyfikacji wybrano dwa górujące nad Przełęczą Srebrną (586 m n.p.m.) wzniesienia: Forteczną (Warowną) Górę (686 m n.p.m.) oraz Ostróg (627 m n.p.m.).

W 2004 roku twierdza srebrnogórska została uznana za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP. Obecnie Twierdza Srebrna Góra jest wielką atrakcją turystyczną, która zachwyca swą wielkością. Jest udostępniana zwiedzającym przez cały rok. Z korony twierdzy rozpościera się widok na Sudety (m.in.: Góry Sowie i Bardzkie).

Centralnym miejscem Twierdzy Srebrna Góra jest Fort Donjon - olbrzymi obiekt składający się z czterech wież połączonych kurtynami. Jego mury zewnętrzne mają wysokość 30 metrów, a sucha fosa sięga 22 metrów głębokości. Donjon posiadał 151 pomieszczeń fortecznych rozmieszczonych na trzech kondygnacjach i przypominał samowystarczalne miasteczko. W bastionach pomocniczych znajdowały się: piekarnia, browar, warsztaty rzemieślników, studnie, lazarety, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności, a nawet laboratoria, w których przygotowywano materiały wybuchowe.

Oprowadzanie po forcie odbywa się z przewodnikiem, który w przystępny sposób opowiada o służbie w dawnej twierdzy. Odwiedzamy głównie wnętrza i podziemia, gdzie samemu bez przewodnika nie można wejść. Na koniec wycieczki przewodnik demonstruje strzał z broni palnej.

Będąc na miejscu warto pójść na punkt widokowy, z którego możemy podziwiać piękny, rozległy  krajobraz: okoliczne wsie oraz miasteczka, szczyt Biskupiej Kopy w paśmie Gór Opawskich, czy Śnieżnika w Masywie Śnieżnika.

Ciekawą atrakcją jest zwiedzanie Fortu Spitzberg-Ostróg. Mieści się on na szczycie góry Ostróg (627 m n.p.m.) i jako jedyny fort Twierdzy Srebrnogórskiej znajduje się w Górach Bardzkich. Jego głównym zadaniem była blokada Przełęczy Srebrnej oraz obrona południowej flanki twierdzy.

Wchodząc przez bramę na dziedziniec, przenosimy się w czasie i odbywamy fascynującą podróż, podczas której poznajemy historię fortu oraz wydarzenia z XX wieku. Oprowadzanie odbywa się w formie musztry, ale na wesoło, co podoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Do zwiedzania jest zrekonstruowana kuchnia z 1913 roku, a w kolejnych kazamatach  m.in. 84-metrowa studnia — najgłębsza w kompleksie srebrnogórskim.

Na turystów odwiedzających Twierdzę Srebrna Góra czeka mnóstwo różnorodnych atrakcji: spotkanie z żołnierzami regimentu Infantiere-Regiment von Alvensleben, wykwalifikowana kadra przewodników, salwy armatnie, strzelanie z karabinów skałkowych, zwiedzanie XVIII-wiecznych kazamat z latarniami, srebrnogórskie opowieści o dawnej broni, zwiedzanie Fortu Donjon z koroną, jak i podziemiami, tyrolka - czyli ekstremalne przejazdy na linach wśród drzew i historycznych murów twierdzy, Kolejka Fort Fan Express to doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi, przepiękny punkt widokowy a także możliwość zakupienia pamiątek w sklepiku. Co ważne Twierdza Srebrna Góra jest obiektem czynnym przez cały rok.

Sporą atrakcją w tym regionie są bez wątpienia także trasy enduro, będące częścią Strefy MTB Sudety — największego w Polsce systemu górskich tras rowerowych. Mają one aż 550 km i znajdują się na obszarze od Kochanowa do Barda.

Przez Srebrną Górę prowadzą także znakowane szlaki turystyczne: szlak turystyczny żółty na Przełęcz Srebrna oraz szlak turystyczny żółty - okrężny wokół twierdzy.

Znajdź noclegi w okolicy

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również