Wystawa „Broń palna” w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie

Wystawa „Broń palna” w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie
 • Miejscowość:

  Warszawa
 • Miejsce imprezy:

  Łazienki Królewskie
 • Data rozpoczęcia:

  24 lutego 2021
  godz: 10:00
 • Data zakończenia:

  30 czerwca 2021
 • Koszt:

  8 zł normalny; 4 zł ulgowy: 1 zł dzieci od 7 lat i młodzież do 26. roku życia; piątki - wstęp bezpłatny

Dawną broń palną, w tym okazy myśliwskie i o charakterze sportowym, z przeznaczeniem do strzelania do tarczy, oglądać można na wystawie czasowej w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, oddziale Muzeum Łazienki Królewskie. Wszystkie egzemplarze zakupione zostały dzięki dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Zbiór ręcznej, myśliwskiej broni palnej zgromadzony w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa liczy ok. 130 sztuk. Trzon kolekcji stanowią okazy pochodzące z przełomu XIX i XX w., o systemach zapalających bliższych współczesnym rozwiązaniom technicznym. Dlatego zakup 40 egzemplarzy, wśród których przeważają strzelby rozdzielnego ładowania (ładowane odprzodowo), stał się szczególnie cennym uzupełnieniem muzealnego zbioru.

Poszerzył się również terytorialny zasięg pochodzenia broni. Do wyrobów warsztatów rzemieślniczych z krajów Zachodniej Europy dołączyły wytwórnie szwajcarskie, włoskie i bałkańskie. Najstarszy z zakupionych egzemplarzy – arkebuz zamkiem kołowym, datowany jest na przełom XVII i XVIII wieku, a najmłodszy to odtylcowa strzelba z systemem Lefaucheux, pochodząca z połowy wieku XIX.

Zbiór reprezentuje różnorodne, interesujące rozwiązania konstrukcyjne, charakterystyczne dla poszczególnych krajów i czasu powstania. Jest również bogaty pod względem użytych materiałów, technik zdobniczych i programów ikonograficznych, wykorzystanych do dekoracji drewnianych osad i części metalowych.

Broń palna krótka oraz sportowa - tarczowe karabinki i sztucery do strzelań ćwiczebnych, salonowych - to nowość w kolekcji Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-16:30.

Bilety:
8 zł - bilet normalny
4 zł – ulgowy
1 zł – dzieci od 7 lat i młodzież do 26. roku życia
w piątki wstęp bezpłatny

Zwiedzanie wystawy odbywa się również w ramach jednego wspólnego biletu do wszystkich obiektów (30 zł - normalny, 15 zł - ulgowy, dzieci od lat 7 i młodzież do 26. roku życia - 1 zł).

Źródło: materiały prasowe

Zobacz noclegi w Warszawie

Miejsce

Łazienki Królewskie
Muzea

Łazienki Królewskie

ul. Agrykoli , Warszawa

Komentarze

Najbliższe wydarzenia

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej