Wystawa "Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689-1775)" w Krakowie

   Wystawa "Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689-1775)" w Krakowie
 • Miejscowość:

  Kraków
 • Miejsce imprezy:

  Muzeum Narodowe
 • Data rozpoczęcia:

  16 października 2020
  godz: 10:00
 • Data zakończenia:

  21 lutego 2021
 • Koszt:

  1-25 zł

Twórczość Szymona Czechowicza – Polaka, który swym talentem zrównał się z najlepszymi włoskimi malarzami swego czasu—nigdy jeszcze nie była przedmiotem osobnej wystawy monograficznej. Wielka prezentacja jego dorobku — ponad 200 obrazów i rysunków — to niezwykła okazja do spotkania z wielką sztuką późnego baroku.

Kolebką baroku był Rzym. Artyści z całej Europy gromadzili się tutaj, by w słynnej Akademii św. Łukasza rozwijać talent. Jednym z nielicznych Polaków w ich gronie był Szymon Czechowicz, który swe rzymskie studia rozpoczął około 1710 roku.

Malarstwo barokowe Rzymu odznaczało się w tym czasie klasyczną stylizacją form i monumentalizmem. Biegłość w rysunku, wysmakowany koloryt, ulotna wrażeniowość i umiejętność komponowania rozbudowanych, efektownych scen, w których sfera ziemska przenika się ze sferą niebios zaludnianych przez gromady aniołów, charakteryzowały ówczesną sztukę Wiecznego Miasta.

Czechowicz pozostał w nim przez około 20 lat i gdy po 1730 roku wrócił do kraju, był już dojrzałym malarzem, który przez resztę swego długiego i pracowitego życia pozostał wierny ideałom rzymskiego późnego baroku. Szybko zyskał sobie wyjątkową renomę, gdyż nie było u nas w owym czasie żadnego artysty, który mógłby mu dorównać. Możnowładcy, biskupi, zakony zamawiali u niego liczne obrazy do wystroju kościołów na całym rozległym terytorium Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wiele z tych dzieł przepadło, wiele jednak istnieje do dziś i świadczy o wybitnym talencie swego twórcy.

Wystawa w Muzeum Narodowym jest pierwszą próbą szerokiego ukazania artyzmu Czechowicza i przypomnienia jego dokonań, dziś niesłusznie zapomnianych. Można na niej obejrzeć dzieła mistrza sprowadzone z bardzo wielu muzeów i kościołów z Polski, Francji, Litwy, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Włoch. Tylko nieliczne z blisko 200 eksponatów gościły kiedykolwiek w salach muzealnych, a sporo jest zupełnie nieznanych.

Czas trwania: 16 października 2020 - 21 lutego 2021
Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1
Kurator: dr Tomasz Zaucha
Projekt aranżacji wystawy: Luiza Berdak
Koordynator: Katarzyna Pawłowska

Godziny otwarcia:
poniedziałek - nieczynne
wtorek: 10.00 - 18.00 - dzień wolnego wstępu na wystawy stałe
środa - piątek: 9.00 - 17.00
sobota: 10.00 - 18.00
niedziela: 10.00 - 16.00

Źródło: materiały prasowe

Zobacz noclegi w Krakowie

Miejsce

Muzeum Narodowe
Muzea

Muzeum Narodowe

ul. al. 3 Maja, Kraków

Komentarze

Najbliższe wydarzenia w Krakowie

Zobacz również