Wystawa „Opowieści węgierskie w malarstwie Győzőe Somogyi” w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - Oddziale Muzeum Łazienki Królewskie

Wystawa „Opowieści węgierskie w malarstwie Győzőe Somogyi” w Warszawie
 • Miejscowość:

  Warszawa
 • Miejsce imprezy:

  Łazienki Królewskie
 • Data rozpoczęcia:

  1 kwietnia 2022
  godz: 10:00
 • Data zakończenia:

  30 czerwca 2022
 • Koszt:

  na podstawie biletu do muzeum.

Zapraszamy do oglądania wystawy prac współczesnego węgierskiego malarza, Győző Somogyiego. Zaprezentowanych zostanie blisko 50 dzieł z dorobku artysty, obejmujących m.in. tematykę historyczną i sakralną. Ekspozycja „Opowieści węgierskie w malarstwie Győző Somogyi” zostanie zaprezentowana w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - Oddziale Muzeum Łazienki Królewskie  w terminie 1 kwietnia 2022 – 30 czerwca 2022 r.

Trzon wystawy stanowić będzie prywatna kolekcja znajdująca się w naszym kraju, która po raz pierwszy zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności. Zbiór stanowią prace o zróżnicowanej tematyce. Akcenty przyrodnicze oraz animalistyczne doskonale wpisują się w tematykę, wokół której oscyluje działalność Muzeum. Ale pośród omawianych dzieł nie zabraknie tematyki sakralnej jak i historycznej, wyjątkowo bliskich artyście. Zróżnicowanie kolekcji charakteryzują również techniki artystyczne.  Znajdziemy tu przede wszystkim malarstwo temperowe, olejne, tłuste pastele, ale także techniki graficzne. Niezwykle ciekawie  ilustrowane są książki, które stanowią o wszechstronności artysty. Na szczególną uwagę zasługują drewniany tryptyk o tematyce sakralnej, malowany temperą jajową, która jest jedną z ulubionych technik autora oraz wykonane z niezwykłą precyzją miniatury żołnierzy wycinane z papieru, malowane farbą wodną.

Győző Somogyi to postać mało znana polskiej publiczności. Artysta jest bardzo popularny w swoim rodzinnym kraju, na Węgrzech. Jednak w Polsce to bodajże pierwsza prezentacja tak wielu utworów artysty. Urodził się w 1942 roku w Budapeszcie, gdzie już od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie sztukami plastycznymi. W 1960 roku ukończył klasę malarstwa w Gimnazjum Sztuk  Pięknych i Użytkowych. Trzykrotnie, bez powodzenia, próbował zdawać do Węgierskiej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych, pracując w tym czasie w drukarni, gdzie miał możliwość zapoznania się z różnymi technikami graficznymi. W połowie lat 70 organizowane były jego pierwsze wystawy grafiki. Od lat 80 zaczął tworzyć obrazy w technice tempery jajowej, która do dziś jest przez niego najchętniej stosowana. Warto podkreślić, iż Győző Somogyi jest laureatem najwyższej nagrody państwowej im. Kossutha, członkiem Węgierskiej Akademii Sztuki oraz posiadaczem tytułu - Artysta Narodu.

Wystawa „Opowieści węgierskie w malarstwie Győzőe Somogyi”


Termin: 1 kwietnia – 30 czerwca 2022, Koszary Kantonistów, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oddział Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Godziny otwarcia: wtorek - czwartek: 10.00-16.00, piątek - sobota: 10.00-17.00, niedziela: 10.00-16.00.

Wstęp: na podstawie biletu do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - Oddziału Muzeum Łazienki Królewskie, tj. 16 zł - bilet normalny, 8 zł - ulgowy, 1 zł - dzieci od lat 7 i młodzież do 26. roku życia; Karta dużej rodziny:  7 zł – dorośli, 1 zł  - dzieci od lat 7 i młodzież do 26. roku życia. W piątki zwiedzanie bezpłatne.

Źródło:materiały prasowe

Zobacz noclegi w Warszawie

Miejsce

Łazienki Królewskie
Muzea

Łazienki Królewskie

ul. Agrykoli , Warszawa

Komentarze

Najbliższe wydarzenia w Warszawie

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej