Wystawa pt. „Schroniska turystyczne Karkonoszy i Gór Izerskich” w Karpaczu

 • Miejscowość:

  Karpacz
 • Miejsce imprezy:

  Muzeum Sportu i Turystyki
 • Data rozpoczęcia:

  27 luty 2017
 • Data zakończenia:

  14 kwiecień 2017

W Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu udostępniona jest nowa wystawa czasowa pt. „Schroniska turystyczne Karkonoszy i Gór Izerskich”.

Powstała ona dwa lata temu jako efekt wieloletniej współpracy instytucji na pograniczu polsko – czeskim. W jej tworzeniu wzięły udział Archiwum Państwowe we Wrocławiu, Oddział w Jeleniej Górze oraz archiwa czeskie: trzy oddziały Archiwum Państwowego w Litomieřicach; w Jabloncu nad Nissou, Libercu i Semily oraz mieszczący się w Trutnovie oddział Archiwum Państwowego w Zamrsku.  Wystawa ukazuje 35 wybranych obiektów turystycznych po obu stronach granicy przebiegającej przez Góry Izerskie i Karkonosze, od Ještedu na południowym-zachodzie, po przełęcz Okraj na wschodzie. Wśród wybranych znalazło się 19 obiektów polskich i 16 obiektów czeskich. Na 34 planszach, w tym 4 wprowadzających, szczegółowo przedstawiono dzieje górskich schronisk, od  początków ich istnienia po dzień dzisiejszy, wraz z bogatym materiałem ilustracyjnym. Oprócz licznych zdjęć i widoków schronisk znalazły się tu między innymi kopie dokumentacji technicznej z okresu ich budowy, które zaprezentowano publicznie po raz pierwszy.

Karkonoskie i Izerskie schroniska wywodzą się w większości z dawnych bud pasterskich (stąd ich czeska i niemiecka nazwy: bouda, die Bude), wznoszonych od XVI w. Jako miejsce odpoczynku dla wędrowców zaczęły służyć w XVII w., zwłaszcza zaś po poświęceniu w 1681 r. kaplicy na szczycie Śnieżki, co zapoczątkowało ruch pielgrzymkowy. Pierwsze obiekty górskie wzniesione wyłącznie dla turystów pojawiły się tu w latach 30. XIX stulecia. Część schronisk nie przetrwała burzliwych losów, ale i one znalazły się na prezentowanej wystawie, która opowiada o rozwoju turystyki i zagospodarowaniu Sudetów Zachodnich.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do połowy kwietnia b.r.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu otwarte jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków w godz. 9:00 – 17:00.

 

Więcej imprez w Karpaczu znjadziesz tutaj:

Miejsce

Komentarze

Najbliższe wydarzenia w Karpaczu

Miejscowość:
Karpacz
Miejsce imprezy:
Hotel Gołębiewski Tadeusz Gołębiewski
Miejscowość:
Jelenia Góra
(ok. 16km od Karpacza)
Miejsce imprezy:
Miejski Dom Kultury Muflon
Miejscowość:
Jelenia Góra
(ok. 16km od Karpacza)
Miejsce imprezy:
Filharmonia Dolnośląska
Miejscowość:
Jelenia Góra
(ok. 16km od Karpacza)
Miejsce imprezy:
Filharmonia Dolnośląska

Zobacz również