Wystawa retrospektywna "Marcin Rząsa. Rzeźba" w Zakopanem

Wystawa retrospektywna "Marcin Rząsa. Rzeźba" w Zakopanem

Zapraszamy na obszerną prezentację prac Marcina Rząsy. Wystawa dostępna jest w Galerii Antoniego Rząsy przy ulicy Bogdańskiego 16a w Zakopanem.

Rodzinna Instytucja Kultury jaką jest Galeria Antoniego Rząsy tym razem zaprasza nas na ekspozycję prezentującą rzeźby oraz sztukę użytkową zrealizowane przez Marcina Rząsę. Artysta, który urodził się w 1965 roku swoją pierwszą wystawę wraz ze swoim tatą miał już wieku 7 lat. Wówczas obok hieratycznych rzeźb Antoniego Rząsy pojawiły się kolorowe rysunki syna. Zupełnie naturalnym kierunkiem edukacji było więc skończenie Liceum plastycznego im. Antoniego Kenara i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Na przygotowanej w Galerii Antoniego Rząsy wystawie będziemy mogli uczestniczyć w artystycznym dialogu dwóch rzeźbiarzy – ojca i syna. Twórca zaprezentuje prace z różnych etapów kształtowania się jego indywidualnego języka artystycznego, w tym także wspomniane rysunki z dzieciństwa, ale również przykłady sztuki użytkowej.

Rzeźby Marcina Rząsy powstają przy starym, naznaczonym licznymi nacięciami warsztacie. Pachną lasem, mają regularne rysy twarzy i często zamknięte oczy oraz skromny ubiór, który wyróżniają tylko okazałe nakrycia głowy.

W rzeźbie artysta sięga do starych tradycji sztuki bizantyjskiej czy romańskiej. Snuje opowieść o człowieku. Czasem przedstawia nam współczesnego oranta, czyli tego, który był symbolem zbawionych dusz. Jego dalecy krewni to postacie z ikon czy mozaik. Są równie spokojni i wydają się być pogrążeni w swoich myślach. Czasem zaprasza nas do gry postaciami, które wychodzą spod jego palców. Zawsze jednak jest to człowiek konfrontujący się z… życiem.

Wystawa pt. "Marcin Rząsa. Rzeźba" będzie dostępna do 3 marca 2022 roku w Galerii Antoniego Rząsy. Aby obejrzeć wystawę wystarczy zadzwonić pod numer tel. 18 206 69 69 lub  695 482 204 i umówić się na zwiedzanie.

Źródło: materiały prasowe

Zobacz noclegi w Zakopanem

Miejsce

Galeria Antoniego Rząsy
Galerie

Galeria Antoniego Rząsy

ul. Bogdańskiego , Zakopane

Komentarze

Najbliższe wydarzenia w Zakopanem

Miejscowość:
Zakopane
Miejsce imprezy:
willa Elżbiecina, ul. Zamoyskiego 30
Miejscowość:
Zakopane
Miejsce imprezy:
Dolna Rówień Krupowa

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej