Zamek w Malborku. Trwa remont!

Od końca października br. na zamku w Malborku trwa remont. Prace toczą się na przedzamczu i obejmują budynki gospodarcze, które niszczały od lat powojennych. Niedługo znowu zaczną służyć turystom i mieszkańcom miasta.

Zamek w Malborku to atrakcja całego województwa pomorskiego, a nawet kraju. Każdego roku do miasta nad Nogatem ściągają tysiące turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć tę monumentalną warownię.

Już niedługo będą mogli liczyć na dodatkowe atrakcje – zrewitalizowane budynki gospodarcze na przedzamczu, które od dziesiątków lat popadały w coraz większą ruinę.

Malbork, ul. Starościńska
Zabytki
ZAMEK KRZYŻACKI


Remont na Zamku w Malborku


Prace dotyczą umacniania średniowiecznych murów i piwnic, konserwacji zachowanych dwóch reliktów a także badań archeologicznych. Budynki te są ostatnimi tak dużymi obiektami na zamku w Malborku, które nie doczekały się remontu.

Zaczęły powstawać na przedzamczu jeszcze w XIV wieku. Koncentrowało się tam życie ówczesnego miasta. Działała tam m.in. gorzelnia i browar, mieściły się także urzędnicze kwatery. Natomiast w XIX wieku Prusacy umieścili tu swoje urzędy, m.in. pocztę.

Zamek w Malborku. Co się zmieni?


Historyczna zabudowa przedzamcza została zniszczona w 1945 roku i od tego czasy nie udało się jej odbudować. Przed dalszym niszczeniem zabezpieczono jedynie mury piwnic. Dzięki dużemu dofinansowaniu otrzymanemu z Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz od państwa, możliwe będzie odtworzenie architektonicznej bryły budynku wraz z dachami w taki sposób, by wyglądały jak przed wojną.

Malbork jest miastem, które potrzebuje tego typu przestrzeni dla mieszkańców, gdzie będzie można nie tylko czegoś się nauczyć, zyskać wiedze na temat historii zamku czy regionu ale także spędzić milo czas. Ta przestrzeń otworzy się także do zwiedzania i spacerów, bo przez wieki była to przestrzeń otwarta. Zamek Średni i Zamek Wysoki to były przestrzenie nieodstępna dla ludzi z miasta czy przyjezdnych, natomiast Przedzamcze tętniło życiem i bardzo byśmy chcieli, aby tak było dalej. W związku z tym zapraszamy mieszkańców już w trakcie realizowania tego projektu na warsztaty, zajęcia, żeby przygotować ich to tego, co tutaj będzie, a jednocześnie, aby mogli towarzyszyć nam przy realizacji - mówił w listopadzie podczas spotkania z mediami dr hab. Janusz Trupinda, Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.


W planach jest wybudowanie pracowni muzealnych:
  • nowej biblioteki z dużą czytelnią (również multimedialną),
  • pracowni konserwatorskiej,
  • pracowni digitalizacji,
  • centrum badań nad dziedzictwem krzyżacki.

Prace mają się zakończyć pod koniec 2023 roku, natomiast muzealnikom i publiczności odnowione wnętrza zostaną udostępnione w roku 2024.

Źródło: pap.pl, zamek.malbork.pl

Data publikacji:

Komentarze