4 miejsca na Mazurach, które warto odwiedzić wiosną

Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, Mazury nabierają wyjątkowego charakteru. Warto wtedy zejść z utartych ścieżek i zagłębić się nieco w rzadziej uczęszczane szlaki. Niżej przedstawiamy miejsca, których nie można pominąć podczas wiosennych eksploracji regionu.

Stacja badawcza PAN w Popielnie


Wielu osobom Mazury kojarzą się przede wszystkim ze zwierzętami żyjącymi w wodzie i w pobliżu niej. Czas zweryfikować te poglądy – najlepiej podczas wyjazdu do Popielna, gdzie nad brzegiem jeziora Śniardwy ulokowała się stacja badawcza PAN. Naukowcy hodują tam między innymi koniki polskie, będące potomkami tarpanów. Gatunek ten wyginął jeszcze w XIX wieku, a do kilkudziesięciu lat trwają prace nad jego odtworzeniem. Koniki w Popielnie żyją zarówno w zagrodach, jak i biegają w tabunach. Te ułożone są bardzo ufne i przyjazne wobec ludzi – bardzo chętnie do nich podchodzą. Na terenie należącym do stacji badawczej PAN żyją także jelenie oraz bobry.

W Popielnie udostępniono dwie ścieżki przyrodnicze o długości 6 oraz 10 kilometrów. Podczas spaceru można oglądać wspaniałą mazurską przyrodę i piękne jeziora. Zachęcamy również do wizyty w niewielkim muzeum przyrodniczym stacji, gdzie można lepiej poznać życie zwierząt zamieszkujących mazurskie lasy i puszcze.

Stacja badawcza PAN w Kosewie Górnym


Stacja badawcza w Kosewie Górnym niedaleko Mrągowa to kolejne miejsce, którym opiekuje się Polska Akademia Nauk. Żyją tu jelenie, sarny, daniele, łosie, muflony a także konie Przewalskiego. Można je codziennie oglądać w naturalnym środowisku od początku maja do końca sierpnia (ferma jest niedostępna dla turystów tylko w poniedziałki).

Koniecznie sprawdź ofertę noclegów w okolicy! Zobacz: Noclegi w Mrągowie

Zwiedzający mogą spacerować wśród oswojonych jeleni, pasących się nad jeziorem Kuc. Kolejnym punktem programu jest wizyta u oswojonych danieli i muflonów. Warto zajrzeć też do miejscowego muzeum, w którym zgromadzono bogatą kolekcję poroży. Uwaga! Zwiedzanie odbywa się wyłącznie pod opieką przewodnika.

Ostoja żubrów w Wolisku


Dla wielu osób zaskoczeniem będzie informacja, że Mazury, a dokładnie Puszcza Borecka, to drugie miejsce po Białowieży, gdzie żubry żyją na wolności. Aby zobaczyć je w naturalnym środowisku warto pojechać do leśniczówki w Wolisku – położonym około 30 kilometrów od Giżycka. Wybudowano tam platformę widokową, z której rozciąga się widok na zagrodę, w której przebywają zwierzęta. Żubry można oglądać od początku maja do końca września.

Zainteresowani? Już teraz poznajcie więc ofertę noclegową w pobliżu: Noclegi w Giżycku

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie


Park Dzikich Zwierząt Znajduje się na terenie Puszczy Piskiej – zamieszkują go między innymi wilki rysie, puchacze oraz cietrzewie. Większość zwierząt jest zaprzyjaźniona z ludźmi, dlatego możliwe jest wejście na ich wybiegi, głaskanie czy nawet karmienie. Park można zwiedzać przez cały rok.

Data publikacji:

Komentarze