Puszcza Romincka - tajemnicze miejsce na Mazurach

Puszcza Romincka - tajemnicze miejsce na Mazurach

Mazury pełne są niezwykłych zakątków i nieprzebytych lasów. Do takich ciekawych miejsc w regionie należy Puszcza Romincka, nazywana również polską tajgą. Z pewnością warto ją poznać podczas urlopu na Mazurach!

Puszcza Romincka leży przy polsko-rosyjskim pasie granicznym, dlatego podczas wędrówki po leśnych ścieżkach dobrze mieć przy sobie dokument tożsamości. Warto poświęcić czas, by dotrzeć do tego zakątka Warmii i Mazur, gdyż wyprawa gwarantuje naprawdę niesamowite widoki.

Już samo ukształtowanie terenu cieszy oko każdego turysty. W Puszczy Rominckiej dominują bowiem wysokie wzgórza morenowe, porośnięte lasami świerkowymi z niewielką domieszką dębów oraz grabów. Taki krajobraz kojarzy się z północną tajgą – i tak też bywa określana ta mazurska puszcza.

Zwiedzanie Puszczy Rominckiej


Polska część Puszczy Rominckiej od kilkunastu lat ma status parku krajobrazowego, co przyciąga osoby chcące na własne oczy poznać jej przyrodę. Na terenie puszczy wyznaczono zarówno szlaki piesze, jak i rowerowe a także ścieżki przyrodnicze. Są one bardzo wartościowe pod względem walorów widokowych. Szczególnie polecana jest trasa oznakowana kolorem czerwonym. Szlak liczy 46 kilometrów i prowadzi z Gołdapi do Lasu Kumiecie, Statańczyków oraz Pobłędzia. Po drodze można zobaczyć m.in. kwaterę wojsk Luftwaffe, pozostałości po dawnych majątkach oraz dworcach.

Szukasz ciekawych tras turystycznych w regionie? Wejdź i zobacz:
Trasy spacerowe na Mazurach
Trasy rowerowe na Mazurach

Oprócz szlaku czerwonego, turyści mogą poznawać puszczę korzystając ze szlaków: zielnego, niebieskiego i żółtego.

Osoby, które chciałyby odkryć więcej tajemnic Puszczy Rominckiej mogą wybrać wędrówkę ścieżkami przyrodniczymi. Na turystów czeka kilkanaście propozycji, a każda trasa przybliża inne charakterystyczne miejsc lub występujący na tym terenie gatunek zwierząt i roślin. Alternatywą dla ścieżki przyrodniczej są wędrówki z questem, podczas których turyści zmieniają się w poszukiwaczy skarbów.

Stańczyki – ciekawe miejsce Puszczy Rominckiej


Puszcza Romincka znana jest też ze słynnego zabytku techniki, jakim są wiadukty kolejowe we wsi Stańczyki. Wzorowane na rzymskich akweduktach łączą zbocza doliny Błędzianki. Co prawda ruch kolejowy nigdy nie był tam wielki, a po drugiej wojnie światowej całkowicie ustał. Na szczęście mosty nie zostały rozebrane i teraz stanowią turystyczną atrakcję okolicy.

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również