Atrakcyjne Podlasie: Hajnówka

Nazywana „bramą do Puszczy Białowieskiej”, pełna pięknych zabytków Hajnówka jest wręcz idealnym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku. Podobnie jak inne miejscowości na Podlasiu zachwyca różnorodnością kultur i religii, malownicza, klimatyczna i spokojna. Nie byliście jeszcze w Hajnówce? Musicie nadrobić te zaległości!

Hajnówka jest miastem leżącym w województwie podlaskim, na Równinie Bielskiej i Nizinie Podlaskiej, na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej. Okolice Hajnówki to rozległa równina pokryta lasami, łąkami i polami uprawnymi. Przez miasto przepływa rzeczka Leśna Prawa, dopływ Bugu. Ze względu na swoje położenie niedaleko Białowieży i puszczy nazywane jest „bramą do Puszczy Białowieskiej”.

Hajnówka wyrosła z osady strażnika leśnego, powstałej w XVI w. Wchodziła w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1589 r. konstytucja „Ordinato o prewentach królewskich” podzieliła dobra królewskie na dobra państwowe i stołowe. Puszcza Białowieska weszła do dóbr stołowych, przeznaczonych na utrzymanie dworu królewskiego i z tego powodu była szczególnie chroniona.

Obecnie miasto jest ośrodkiem turystycznym, ale także ośrodkiem mniejszości białoruskiej - dzięki Muzeum Kultury Białoruskiej, którzy stanowią w Hajnówce sporą część społeczności. Co roku, w maju w mieście odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”. Warto wiedzieć także o tym, że to właśnie w Hajnówce znajduje się siedziba Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku.



Co warto zobaczyć w Hajnówce?


Hajnówka to prawdziwe bogactwo różnorodności. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę kulturę i religię. Dlatego też do najciekawszych miejsc w mieście należą głównie obiekty sakralne.

Jednym z ważnych punktów na mapie Hajnówki jest Cerkiew pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy. Ta prawosławna cerkiew-sanktuarium znajduje się w uroczysku Krynoczka. Należy ona do parafii Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dubinach, w dekanacie Hajnówka diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Świątynię zbudowano w 1846 w pobliżu otoczonego kultem źródełka, znajdującego się w Puszczy Białowieskiej, około 3 km na wschód od Hajnówki.

Cerkiew Świętych Braci Machabeuszy jest budowlą drewnianą, o konstrukcji zrębowej, orientowaną, jednonawową. Od frontu obszerny, zadaszony ganek. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie, z boczną zakrystią. Dachy blaszane. Nad nawą dwie wieżyczki (wyższa od frontu), zwieńczone baniastymi hełmami. Po 1989 dobudowano od frontu przedsionek. Świątynia jest celem wielu prawosławnych pielgrzymek.

Kolejne warte odwiedzenia miejsce to Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika w Hajnówce. Jest to zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny w Hajnówce. Budowla, chociaż jest wpisana do rejestru zabytków, powstała dopiero po II wojnie światowej. Jest to trzeci w historii kościół parafialny. Świątynia została zaprojektowana przez warszawskiego architekta Stanisława Marzyńskiego.

Spacerując po Hajnówce, naszą uwagę zwróci także na pewno Sobór Świętej Trójcy – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Hajnówka diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się przy ulicy ks. Antoniego Dziewiatowskiego.

Sobór zbudowano w latach 1974–1992 według projektu Aleksandra Grygorowicza. Ikonostas oraz niektóre ikony są dziełem greckiego malarza Dymitriosa Andonopulasa. Dwupoziomowa świątynia (dolna cerkiew nosi wezwanie św. Mikołaja) może pomieścić 5 tys. wiernych, co czyni ją jedną z największych w kraju. Sobór Świętej Trójcy to jeden z najciekawszych przykładów współczesnej architektury w Polsce. Dach świątyni tworzą przenikające się nieregularnie betonowe łupiny, wewnątrz zachwyca niezwykła polichromia. Od 1983 r. odbywały się tutaj koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”, a od 2002 r. mają miejsce przesłuchania konkursowe i koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”.

Poszukaj noclegu w okolicy

Data publikacji:

Autor:

Komentarze