10 najpiękniejszych Starówek w Polsce. Znasz je wszystkie?

10 najpiękniejszych Starówek w Polsce. Znasz je wszystkie?

Wiedziałeś o tym, że Stare Miasto w Lublinie jest jednym z najlepiej zachowanych zabytkowych zespołów urbanistycznych w Polsce?  A wrocławski Rynek jest aktualnie jednym z największych rynków w Europie? Zimą na Rynku w Zamościu funkcjonuje lodowisko, natomiast wokół kazimierskiego Rynku są trzy kościoły... Chcesz dowiedzieć się więcej? Zerknij na nasze zestawienie 10 najpiękniejszych Starówek w Polsce.

1. Oryginalne Stare Miasto w Lublinie


Stare Miasto w Lublinie to historycznie najstarsza część miasta, której zabudowania zostały wpisane na listę pomników historii. Turyści, którzy zwiedzają Lublin, są pod wrażeniem odzyskujących swój dawnych blask renesansowych kamienic. Do najpiękniejszych należą: kamienica Klonowica, Lubomelskich i Wieniawskich.

Na rynku Starego Miasta warto zwrócić uwagę na Trybunał Koronny, który pełnił funkcję najwyższego sądu szlachty ruskiej i małopolskiej. Obecnie mieści się tam siedziba Urzędu Stanu Cywilnego. Ciekawym budynkiem jest też kościół franciszkanów, znajdujący się na końcu ulicy Złotej, oraz Plac po Farze gdzie odkryto i zabezpieczono fundamenty nieistniejącego już kościoła św. Michała, który pełnił funkcję kościoła farnego.

Niedawno swój blask i funkcję odzyskał Teatr Stary, który należy do najstarszych obiektów teatralnych w kraju. Pochodzący z XIX wieku budynek znajduje się przy ulicy Jezuickiej, która prowadzi do innego lubelskiego teatru – Andersena z repertuarem dla dzieci.

Zwiedzając Stare Miasto, warto przyglądać się oknom. Z niektórych spoglądają na turystów „twarze nieistniejącego miasta”, czyli powiększone przedwojenne portrety polskich i żydowskich mieszkańców kamienic. Fotografie zostały kilka lat temu odkryte na strychu jednego z budynków, nadal trwają poszukiwania osób na nich utrwalonych.

Warto wiedzieć także o tym, że lubelskie Stare Miasto jest jednym z najlepiej zachowanych zabytkowych zespołów urbanistycznych w Polsce.2. Wrocławski Rynek – jeden z największych w Europie


Wrocław to miasto, które wywodzi się z XIII wieku, obfitując w liczne zabytki architektury gotyckiej. Do jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów należy Ratusz znajdujący się na rynku starego miasta.

W średniowieczu rynek służył jako plac targowy. Aktualnie jest jednym z największych rynków w Europie, a zabudowa wokół niego pochodzi z różnych epok historycznych. Podawane są dwie daty powstania rynku: według nowszych badań datuje się go między 1214, a 1232, natomiast w starszych książkach można spotkać się z datą 1241-1242. W XIX w. aż do lat 70-tych XX w. przez rynek kursowały linie tramwajowe. Po 2000 roku odnowiono nawierzchnię rynku i odnowiono elewacje, a ruch samochodowy został zupełnie zamknięty.Kamieniczki Jaś i Małgosia we Wrocławiu

Kamieniczki Jaś i Małgosia we Wrocławiu

Wrocław, ul. Świętego Mikołaja

Zabytki Wrocław 9.6
Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe

Wrocław , ul. pl. Powstańców Warszawy

Muzea Wrocław 6.0


3. Dwa koziołki i hejnał - znak rozpoznawczy poznańskiej Starówki


Sercem starówki w Poznaniu jest zabytkowy, renesansowy ratusz projektu włoskiego architekta Giovanni Battista di Quadro. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania. Tam też, każdego dnia o godzinie 12:00, ukazują się słynne koziołki.

 

Sam Stary Rynek jest kwadratowym placem z 1253 roku. To jeden z trzech największych rynków w Polsce i Europie. Do najważniejszych, poza ratuszem, zabytków, należą zrekonstruowana Waga miejska, Odwach i barokowa Bazylika Farna. Uwagę na rynku przykuwają także barwne kamienice, w których znajdują się kawiarnie i restauracje.

 

4. Jedyne w swoim rodzaju - Stare Miasto w Krakowie

 

Stare Miasto w Krakowie nieustannie przyciąga nie tylko polskich, ale także zagranicznych turystów. W 1978 roku wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Krakowski Rynek Główny powstał w 1257 roku, a na wschodzie od niego pojawił się Mały Rynek, jako pomocniczy. Jest jednym z największych rynków w Europie, zaraz po rynku w Olecku i rynku w Latowiczu. W jego sąsiedztwie można zobaczyć Kościół Mariacki, Sukiennice, Kościół św. Wojciecha oraz Wieżę Zegarową.

 Sukiennice

Sukiennice

Kraków, ul. Rynek Główny

Zabytki Kraków 9.6
Rynek Główny

Rynek Główny

Kraków, ul. Rynek Główny

Rynki, Starówki, Place Kraków 9.8


5. Zrekonstruowana Starówka w Warszawie


Niestety, podczas Powstania Warszawskiego, Stare Miasto zostało zniszczone w ok. 90%. Na szczęście dziś możemy podziwiać zrekonstruowaną starówkę, stanowiącą jedyny na świecie obszar planowej i dokończonej odbudowy na tak dużą skalę terenu zabytkowej zabudowy miejskiej.

Do najważniejszych obiektów warszawskiego Starego Miasta należą Plac Zamkowy wraz z Zamkiem Królewskim, Katedra św. Jana i zespół murów miejskich z barbakanem.Kamienice wokół Rynku

Kamienice wokół Rynku

Zamość, ul. Rynek Wielki

Zabytki Zamość 9.8
Ratusz Miejski

Ratusz Miejski

Zamość, ul. Rynek Wielki

Zabytki Zamość 10.06. Zamość i kolorowe, renesansowe kamienice


Rynek w Zamościu należy do najpiękniejszych w Polsce, o którego uroku przesądzają wspaniałe renesansowe kamienice, zamykające plac ze wszystkich stron. Przy każdej pierzei rynku znajduje się po osiem kamienic – oprócz tej, gdzie stoi ratusz. Większość kamienic ma swoje nazwy, pochodzące od właścicieli lub przeznaczenia.

Najbardziej okazałe są kamienice ormiańskie. Wyróżniają się bogato zdobionymi attykami i przepięknymi płaskorzeźbami, mają również charakterystyczne dla innych kamieniczek podcienie.

7. Klimatyczny Kazimierz Dolny ...i trzy kościoły


Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej klimatycznych miasteczek w Polsce. Sercem miasta jest Rynek, u którego szczytu znajduje się kościół farny, będący najstarszą kazimierską świątynią. W ścisłym centrum miasta znajdują się jeszcze dwa kościoły: kościół św. Anny oraz klasztor oo. franciszkanów.

Jednak o wyglądzie rynku zdecydowały wybudowane tam kamienice: Pod św. Michałem, Pod św. Krzysztofem – należące do braci Przybyłów – czy też kamienica Gdańska. Ich fasady są bogato zdobione płaskorzeźbami i zwieńczone attykami, stanowiąc kolejny przykład renesansu lubelskiego w architekturze.

Na kazimierskim Rynku znajdziemy inny symbol Kazimierza. Jest to oczywiście zabytkowa studnia, którą można znaleźć niemal na każdej pocztówce. Powstała na przełomie XVIII i XIX wieku według projektu Albrechta Zielcherta.

Zobacz obiekty noclegowe w Kazimierzu Dolnym


Zielona Brama

Zielona Brama

Gdańsk, ul. Długi Targ

Zabytki Gdańsk 9.6
Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta

Gdańsk, ul. Długi Targ

Zabytki Gdańsk 9.2


8. Główne Miasto - zwarty zespół zabytkowy Gdańska


Historyczne gdańskie Stare Miasto zostało zniszczone w wyniku II wojny światowej. Dziś to Główne Miasto tworzy zwarty zespół zabytkowy przyciągający turystów. Do jego najciekawszych obiektów należy ulica Długi Targ wraz ze znajdującymi się przy niej zabytkami, takimi jak liczne manierystyczne kamienice czy Dwór Artusa.

Wielką atrakcją jest bez wątpienia Ratusz Głównego Miasta, który został zbudowany w latach 1379-1492 i obecnie jest najokazalszą i najcenniejszą świecką budowlą dawnego Gdańska. Przez wiele lat był siedzibą władz miejskich, jednak teraz rezyduje tu Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

9. Sandomierz – Stare Miasto położone na wzgórzach


Stare Miasto w Sandomierzu należy do najpiękniejszych w Polsce. Położone na wzgórzach w słoneczny dzień odbija się w wodzie przepływającej niżej Wisły. Szczególnie urokliwe są staromiejskie kamieniczki, które z czterech stron okalają sandomierski rynek. Zachowały one renesansowy urok, charakter i detale architektoniczne.

Najważniejsze zabytki Starego Miasta w Sandomierzu: Brama Opatowska, ratusz, Dom Długosza, katedra, zamek, romański kościół św. Jakuba.

Kto choć raz odwiedził Sandomierz, ten pozostanie pod wrażeniem tego niezwykłego miasta.Dwór Artusa

Dwór Artusa

Toruń, ul. Rynek Staromiejski

Zabytki Toruń 10.0


10. Toruń i Rynek Staromiejski


Do zespołu staromiejskiego w Toruniu należą Stare Miasto, Nowe Miasto i zamek krzyżacki. Starówka zachwyca oczy swoją ceglaną, gotycką architekturą, podniebienia zaś oryginalnymi, toruńskimi piernikami.

Rynek Staromiejski w Toruniu to obszar zlokalizowany w centralnym punkcie Starego Miasta będący głównym placem Torunia. Miejsce to jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania toruńskich zabytków. Znajdziemy tu Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Kamienicę pod Gwiazdą, Kościół pw. Św. Ducha, Pomnik Mikołaja Kopernika, Pomnik Flisaka i wiele innych.

Następny artykuł Zamknięty szlak na Rysy. Do...

Komentarze (2)

25 dni temu
Wrocław i Warszawa ,poznań 1,2,3

Kaszuby

3 miesiące temu
Kraków rządzi

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej