Najpiękniejsze kolorowe jeziora w Polsce

Wydaje ci się, że kolorowe jeziora są zarezerwowane przez najdalsze zakątki świata, a w Polsce nie znajdziesz ich w ogóle? Nawet nie wiesz, w jak wielkim błędzie jesteś! Poniżej przedstawiamy listę najpiękniejszych kolorowych jezior w Polsce. Gwarantujemy, że wybierając się w te zakątki Polski, przeżyjesz niesamowitą przygodę, zrobisz wspaniałe zdjęcia i przede wszystkim będziesz pod wrażeniem wspaniałych widoków.


Rudawy Janowickie


Kolorowe Jeziorka, uważane za prawdziwy skarb Ziemi Kamiennogórskiej, położone są w Rudawskim Parku Krajobrazowym na Dolnym Śląsku. Od wielu lat stanowią niebanalną atrakcję i są ewenementem na skalę światową. W związku z tym nieustannie goszczą wielu turystów z kraju i Europy. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Powstały one w miejscu dawnych kopalni.

Ciekawostką jest, że jeziorka przyjmują różne barwy, a ich kolor jest uzależniony od składu chemicznego. Obecność związków miedzi, żelaza i różnych minerałów, ma wpływ na ich niezwykłe kolory. To właśnie sprawia, że miejsce to porównywane jest przez turystów do Parku Narodowego Yellowstone w USA i gorących źródeł na Islandii.

Jeziorko Purpurowe powstało wskutek zalania wyrobiska najstarszej kopalni – uruchomionej w 1785 roku. Aktualnie jest to długa na 400 metrów jama o purpurowym zabarwieniu. To nic innego, jak roztwór kwasu siarkowego. Zastaniesz tam połączenie tajemniczego lasu, skał i obsypanej pachnącym siarką piachem. Panorama jest niezwykle fotogeniczna, ale przede wszystkim przypomina kadr z filmu fantasy!

Żółte Jeziorko jest najmłodszym jeziorkiem powstałym z kopalnianych hałd. Co ciekawe, 20 lat temu nie było w nim żadnej wody. Teraz, gdy deszczówka spływa z górskich stoków, woda ma żółty odcień.

Błękitne Jeziorko, szerzej znane jako Lazurowe, swój kolor zawdzięcza miedzi. W zależności od pogody, turyści mogą zaobserwować różne barwy wody. Jest ona niezwykle czysta i pozbawiona nieprzyjemnego zapachu. Uważaj – jeziorko jest bardzo głębokie!

Zielone Jeziorko, a właściwie mały stawek, powoli odchodzi w niepamięć. Pojawia się na moment i to tylko, jeśli opady deszczu są naprawdę intensywne. Po każdych opadach wysycha i całkowicie znika z pola widzenia na długie lata.

Jak dojechać na Kolorowe Jeziorka?

Z drogi krajowej nr 5 prowadzącej z Bolkowa do czeskiej granicy, musisz zjechać w miejscowości Marciszów na drogę 328. Po przekroczeniu rzeki Bóbr, skręć w lewo do miejscowości Wieściszowice. Stamtąd już nietrudno dostać się na parking przy Kolorowych Jeziorkach.

Przez Kolorowe Jeziorka przebiega również zielony szlak turystyczny z Wieściszowic na Wielką Kopę. To dodatkowa atrakcja naprawdę warta uwagi turystów, którzy lubią spędzać urlop aktywnie.

Jezioro Turkusowe w Koninie


Pochodzenie Jeziora Turkusowego jest zadziwiające. Jest poprzemysłowym zbiornikiem, w którym pod żadnym pozorem nie wolno się kąpać. Powodem jest silnie zasadowy odczyn! Nazywany przez miejscowych Błękitną Laguną z pewnością zasługuje na to miano. Widok jest zniewalający. Jeśli więc marzą ci się zdjęcia rodem z instagramowych profili – nie zwlekaj!

Osadnik Gajówka


W województwie wielkopolskim odnajdziesz polskie Malediwy! Osadnik Gajówka to jeden z najbardziej znanych lazurowych jeziorek w Polsce. Swoje pochodzenie podobnie jak pozostałe, zawdzięcza kopalni węgla. Zapomnij jednak o kąpielach – ze względu na zasadowy odczyn wody są one zakazane!

Zbiornik Gródek w Jaworznie


Miejsce to przeżywa aktualnie swoje pięć minut! Turyści odkrywają w nim polską Chorwację! Jak bardzo trafne jest to stwierdzenie! Niestety i tu nie wolno się kąpać. Zachęcamy jednak do romantycznego spaceru po drewnianej kładce nad zbiornikiem.

Data publikacji:

Komentarze