Wyjazd do Augustowa - nasz pomysł na weekend w czerwcu

Gdzie spędzić weekend w czerwcu? Wybierzcie Augustów, miasto, które stworzone jest dla osób aktywnych. Kajaki, żagle, spacery – to wszystko czeka tu na was.

Augustów dla aktywnych


Sporty wodne
Augustów położony jest nad rzeką Nettą, a do tego otacza go kilka jezior. Zatem oferta sportów wodnych jest tu naprawdę rozbudowana i powinna odpowiadać szczególnie pasjonatom żeglarstwa. Jeziora augustowskie, połączone Kanałem Augustowskim, to naprawdę ciekawy szlak żeglowny. Na trasie jest dość spokojnie, można również korzystać z niedużych marin napotykanych po drodze. Ale do Augustowa przyjeżdża się nie tylko na żagle. Prawdziwym hitem są narty wodne, sport, który uprawia się tu od lat 60. ubiegłego wieku. Amatorzy powinni wybrać kluby sportowe nad jeziorem Białym. Oferują dobrą infrastrukturę wraz z torami przeszkód. Nad Białym poślizgacie się za motorówką, ale jeśli wybierzecie się nad jezioro Necko, będziecie mieli szansę wypróbować wyciągu do nart wodnych. Oba akweny świetnie nadają się też dla windsurferów – Necko, bardziej osłonięte, dla początkujących, a Białe dla tych, którzy już całkiem dobrze radzą sobie na desce.

Kajakiem przez Puszczę Augustowską
Miasto otoczone jest z trzech stron otoczone lasami Puszczy Augustowskiej, przez którą przepływają liczne rzeki. Augustów to zatem świetna baza dla fanów turystyki kajakowej. Czeka tu na nich ponad trzysta kilometrów szlaków rzecznych, więc z powodzeniem można zaplanować nawet dłuższą, kilkudniową wyprawę. Kajakarze chętnie wybierają takie rzeki jak Czarna Hańcza, Rospuda, Netta oraz Biebrza – podczas spływu mogą do woli cieszyć się przyrodą i oglądaniem żyjących nad wodą ptaków, odkrywać coraz to nowe widoki wyłaniające się za zakrętów meandrujących rzek, a nawet walczyć z silnym nurtem wody (głównie na Rospudzie). Szlaki są naprawdę malownicze, a co ważne, w większości nie powinny sprawiać trudności nawet niedoświadczonym kajakarzom.

A może spacer?
Dla amatorów spacerów także mamy kilka propozycji. Jedną z nich jest spacer bulwarami nad Nettą, jeziorem Necko i kanałem Bystrym. Można również udać się na wyprawę do lasu – w pobliżu Augustowa wytyczono kilka niezbyt długich ścieżek dydaktycznych. Umożliwiają poznanie rezerwatu „Kozi Rynek” oraz rezerwatu przyrody nad jeziorem Długim. A jeśli szukacie czegoś więcej, proponujemy o wiele dłuższe szlaki piesze biegnące przez Puszczę Augustowską.

 

Chcesz spędzić weekend w Augustowie? Już teraz sprawdź oferty pobytowe w mieście, wejdź: Noclegi w Augustowie

 

Jak spędzić czas w Augustowie?


Miasto jest bardzo dumne ze swoich zabytków, warto więc poświęcić chwilę, by je lepiej poznać. Gwarantujemy, że nie będzie to stracony czas.

Zapraszamy na rynek
Poznawanie Augustowa warto rozpocząć od Rynku Zygmunta Augusta. Władca jest założycielem miasta, nie dziwi więc, że jego imieniem nazwano główny plac. Otaczają go urokliwe, głównie XIX-wieczne, kamieniczki. W jednej z nich, oznaczonej numerem 28, jedną noc spędził cesarz Napoleon Bonaparte. W rynku znajduje się też stary park, którego centralny punkt stanowi kolumna Zygmunta Augusta (ustawiona na pamiątkę 450. rocznicy zyskania praw miejskich) i fontanna.

Augustów nie kończy się jednak na rynku. Miasto szczyci się też przedwojennymi willami – szczególnie budynkiem Oficerskiego Yacht Clubu Pacyfik. Mieścił się tu renomowany ośrodek wypoczynkowy, w którym gościli ludzie ówczesnego świata polityki (mister Beck czy marszałek Rydz-Śmigły). Warto odwiedzić też augustowskie kościoły na czele ze świątynią MB Częstochowskiej. Została wybudowana jako cerkiew, a później przekształcono ją w kościół garnizonowy. Wewnątrz stworzono także izbę pamięci I Pułku Ułanów Krechowieckich. A jeżeli chcielibyście dowiedzieć się o wiele więcej o historii miasta, polecamy wizytę w jednym z muzeów: Ziemi Augustowskiej lub Historii Kanału Augustowskiego.

Kanał Augustowski
To miejsce koniecznie trzeba poznać – Kanał Augustowski to unikat w skali europejskiej i Pomnik Historii. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku, łącząc dwanaście jezior. Jak rozwiązano różnicę poziomów pomiędzy nimi? Budowniczowie stworzyli system skomplikowanych śluz, które świetnie sprawdzają się nawet dziś. Kanał Augustowski cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród kajakarzy i żeglarzy. Można go również oglądać podczas rejsów statkami żeglugi śródlądowej.

 

Kanał Augustowski. fot. Alexxx Malev (flickr.com CC BY-SA 2.0)

Data publikacji:

Komentarze