Augustów w jeden dzień. Gdzie się wybrać i jak spędzić swój wolny czas?

Podczas naszego wymarzonego urlopu, co oczywiste, pragniemy zobaczyć jak najwięcej. Jeżeli nie ograniczamy się tylko do jednej miejscowości, to poznajemy najważniejsze i najpopularniejsze miejsca danego regionu. Prawdziwą perełką Podlasia i to już od wielu lat jest Augustów. Czy w związku z tym da się go zwiedzić w jeden dzień? Sprawdźmy!

Podlasie można śmiało zaliczyć do regionów nieodkrytych i pełnych wielu wspaniałych miejsc, które z powodzeniem możemy zwiedzać o każdej porze roku. Bezapelacyjnym wyróżnikiem są tutaj cerkwie, które można znaleźć na każdym kroku. Są również atrakcje przyrodnicze, w tym parki narodowe, muzea, jak i wspaniałe jeziora, nad którymi chętnie wypoczywają turyści z całej Polski. Do kategorii jednego z najchętniej odwiedzanych miast w tym regionie należy zaliczyć Augustów. W tym miejscu można się zakochać. Ale czy jest szansa, by to uczucie pojawiło się już podczas jednodniowej wycieczki?


Przeczytaj: Wakacje na Podlasiu - gdzie nocować i co zobaczyć?

 

 

 

fot. Karol Wiak


Augustów - najważniejsze informacje


Zanim zaplanujemy swój wyjazd do Augustowa, warto przybliżyć kilka najważniejszych faktów związanych z tym miastem. Jest to na pewno miejscowość, która cieszy się zainteresowaniem turystów z całej Polski. Śmiało można go określić mianem “kurortu turystycznego”


Augustów jest miastem, znajdującym się na Suwalszczyźnie, położonym nad rzeką Nettą i jeziorem Necko. Dodatkowo jest miejscowością, którą otacza dziewięć pięknych jezior, liczne rezerwaty przyrody. Dzięki swojemu położeniu stanowi niezwykle atrakcyjną propozycję dla turystów. Zachęca przyjezdnych jako doskonale zorganizowany ośrodek żeglarski oraz uzdrowiskowy, a także kusi niezwykłym krajobrazem oraz możliwościami spędzenia wolnego czasu - można to robić leniwie lub aktywnie. Dla aktywnych przygotowano tu naprawdę wiele propozycji, w tym możliwość spływów kajakowych po Dolinie Rospudy. Augustów oferuje również dostęp do pięknych rzek. Miłośnicy kajakarstwa znajdą tu dla siebie liczne malownicze i bezpieczne trasy przyjazne dla całych rodziny. Łącznie na turystów czeka 347 kilometrów szlaków do przepłynięcia. Wśród ofert okolicznych organizatorów poza możliwością wypożyczenia sprzętu goście znajdą propozycje kilkudniowych wycieczek wraz z gwarantowanym transportem oraz inne atrakcje.


Wizyta w Augustowie pozwoli odpocząć, naładować baterie, dobrze się bawić i odetchnąć świeżym powietrzem – bo gdzie tego wszystkiego szukać, jak nie w krainie zwanej Zielonymi Płucami Polski.


Sprawdź koniecznie: Gdzie w Augustowie zrealizujesz bon turystyczny?


Augustów w jeden dzień - co warto zobaczyć?


Jeśli wypoczywasz na Podlasiu i chcesz poznać najważniejsze miejsca tego regionu, to Augustów będzie na pewno punktem obowiązkowym. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wspaniały klimat, liczne atrakcje i przede wszystkim możliwość wypoczynku nad wodą. Do Augustowa warto wybrać się o każdej porze i to nie tylko latem. 


Jeśli na poznanie tego miasta przeznaczyliśmy cały dzień, to spokojnie możemy zrobić to niespiesznie - tak, by delektować się wszystkim, co najlepsze i najpiękniejsze w tym mieście. Co ważne, nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem miejsc parkingowych - większość parkingów w mieście jest bezpłatna. Oczywiście zdarzają się takie parkingi, w których będziemy musieli uiścić opłatę.

 

 

  • Jezioro Necko



fot. Karol Wiak

Zwiedzanie Augustowa najlepiej jest rozpocząć od wizyty nad jeziorem Necko. Nie da się ukryć, że czas spędzony nad wodą należy do jednej z najpopularniejszych form spędzania czasu wśród Polaków podczas wakacji. Można plażować na tutejszej plaży lub na Molo Radiowej Trójki, na której m.in. znajdują się ławki, na których możemy wypoczywać i zażywać kąpieli słonecznych. Sam akwen jest miejscem bezpiecznym do pływania - nad bezpieczeństwem osób tutaj wypoczywających czuwają ratownicy WOPR. Co ważne, tuż przy molo i plaży znajduje się doskonale rozwinięte zaplecze gastronomiczne, dzięki czemu możesz mieć pewność, że znajdziesz tu akurat to, na co masz największą ochotę. 

 

  • Beata z Albatrosa



fot. Karol Wiak

Warto w tym miejscu podkreślić, że pobyt w Augustowie nie ogranicza się tylko i wyłącznie do plażowania i kąpieli w jeziorze. Warto wyruszyć na spacer do centrum miejscowości - można to zrobić pomiędzy zabudowaniami Augustowa lub trasą rowerowo-spacerową nad jeziorem Necko i rzeką Nettą. Tego typu chwile obfitują w wiele wspaniałych widoków i gwarantują przyjemnie spędzony czas pośród niezwykłej przyrody. Po około 20-30 minutach, idąc od mola, powinniśmy dojść do centrum. Tuż przy restauracji Albatros, znajduje się swego rodzaju symbol miasta - pomnik Beaty z Albatrosa, która jest tytułową bohaterką piosenki Janusza Laskowskiego. Każdy, kto nie słyszał tej piosenki, powinien nadrobić zaległości. Pomnik został odsłonięty w 2017 roku, a jego autorem jest rzeźbiarz Michał Selerowski. Jako że szczegóły dotyczące Beaty pozostają tajemnicą, swojego wyglądu użyczyła jej następczyni wybrana przez mieszkańców w plebiscycie. Gdzie można spotkać pozostałe dziewczyny z Albatrosa? Tego niestety nie wiadomo, ale zawsze warto się za nimi rozejrzeć podczas podróży po mieście. 

 


  • Czas coś przegryźć



fot. Karol Wiak

Wydaje się, że to dopiero początek, ale każdy turysta pełny wrażeń, od emocji i tego, co najpiękniejsze w Augustowie, może zgłodnieć. Warto podkreślić, że miasto posiada doskonale rozwiniętą bazę gastronomiczną. Większość restauracji znajduje się w samym centrum lub tuż nad rzeką Nettą. Możemy tu spróbować m.in. ryb z tutejszych jezior, standardowych dań kuchni polskiej i regionalnej, typowego fast-foodu oraz jagodzianek, które są swego rodzaju symbolem Augustowa. Pewne jest to, że nikt nie wyjdzie stąd głodny.

 

  • A może rejs statkiem?



fot. Karol Wiak

Po nabraniu sił i spożyciu posiłku, warto jest kontynuować zwiedzanie Augustowa. Warto w związku z tym wybrać się na spacer w kierunku portu Żeglugi Augustowskiej. Poznanie miasta z perspektywy wody będzie czymś niezwykłym, co przypadnie do gustu każdej grupie turystów. Do wyboru są 2 opcje tras:


  • Godzinny rejs Doliną Rospudy - trasa: Port Augustów - rzeka Netta - jezioro Necko - jezioro Rospuda i powrót do portu

  • Rejs trwający 3-godziny do Studzienicznej - trasa: Port Augustów - rzeka Netta - jezioro Necko - rzeka Klonownica - jezioro Białe - śluza w Przewięzi - jezioro Studzieniczne i powrót do portu w Augustowie


Niezależnie na którą opcję się zdecydujecie, powinniście być zadowoleni. My ze swojej strony polecamy dłuższą wyprawę do Studzienicznej.

 

  • Sanktuarium w Studzienicznej



fot. Karol Wiak

A skoro już o Studzienicznej mowa, to obowiązkowym punktem wizyty w Augustowie, powinna być wizyta w sanktuarium, oddalonym od Augustowa o 7 km. Turyści znajdą tutaj okazję do wyciszenia, a także piękną okolicę do podziwiania. W skład sanktuarium wchodzi kościół, cudowna studzienka oraz Kapliczka Najświętszej Maryi Panny. W murowanej kapliczce znajduje się obraz Matki Boskiej Studzienicznej stworzony na podobieństwo obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W okolicy Sanktuarium znajdują się również dwa pomniki przyrody, zabytkowy cmentarz parafialny z XIX wieku oraz pomnik upamiętniający wizytę papieża Jana Pawła II.


  • Wycieczka rowerowa


Jeżeli wystarczy Wam jeszcze sił i czasu, to warto jest wybrać się na rower. Jeżeli nie dysponujecie swoim jednośladem, to można skorzystać z opcji wypożyczenia w Augustowie. Rowerzyści koniecznie powinni odwiedzić trasy prowadzące przez Puszczę Augustowską – sieć szlaków o łącznej długości 281 km zabierze zwiedzających do wszystkich najciekawszych zakątków Puszczy. Piękne widoki i niezapomniane przeżycia gwarantuje również Szlak konny Puszczy Augustowskiej i Mazur.


Noclegi w Augustowie


Najbardziej reprezentatywną kategorią noclegów w Augustowiekwatery i pokoje, a podobną liczbę ofert prezentują domki. Cena za usługę w tych kategoriach może wynieść nawet 80 złotych. Najkorzystniej jednak zwrócić uwagę na obiekty w kategorii agroturystyka, gdzie koszt noclegu może wynieść 70 złotych. Na wyposażeniu obiektów znajduje się dostęp do prywatnej łazienki, darmowe miejsca parkingowe, telewizory, dostęp do internetu bezprzewodowego oraz dobrze wyposażonej kuchni.


Średnia cena noclegów Augustowie wynosi 206 złotych. Najkorzystniejsze oferty można odnaleźć w kategorii agroturystyka, gdzie kosz noclegu może wynieść nawet 70 złotych. Cenniki niektórych obiektów mogą ulegać zmianie w czasie trwania weekendu. Cenny weekendowe w Augustowie mogą być nawet o 26% wyższe niż w dzień powszedni.






Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Augustowie


Mamy nadzieję, że wizyta w tym wspaniałym mieście, jakim jest Augustów, będzie dla Was czystą przyjemnością. Warto tu zajrzeć nawet na jeden dzień!




Data publikacji:

Autor:

Komentarze