Wakacje na Podlasiu - gdzie nocować i co zobaczyć?

Wakacje na Podlasiu - gdzie nocować i co zobaczyć?

Poszukujesz nieodkrytego miejsca, w którym swój urlop spędzisz naprawdę wyjątkowo? Podlasie w tym przypadku będzie idealnym wyborem. Planując lepsze poznanie wyjątkowych miejsc w tym województwie, warto byś nieco lepiej poznał propozycje “baz wypadowych”, które umożliwią Ci zobaczenie wszystkiego, co najlepsze i najpiękniejsze. Gdzie się wybrać i gdzie zatrzymać?

Nie da się ukryć, że Podlasie śmiało można zaliczyć do kategorii regionów nieodkrytych i miejsc, w których można znaleźć naprawdę wyjątkowe zabytki i atrakcje. Chętnie przyjeżdżają tu przede wszystkim miłośnicy historii i przyrody, ale również rodziny z dziećmi, czy pary. Nie jest to na pewno region oblegany i to właśnie w tym tkwi jego wyjątkowość. Podlasie poleca się absolutnie na każdą porę roku, jednak to właśnie latem mamy tu do czynienia z największą ilością turystów.

 

Niezwykle istotne jest również to, że od dnia 1 lipca 2022 możliwe będzie przebywanie w miejscowościach przygranicznych województwa podlaskiego i lubelskiego, co pozwoli na odkrywanie niezwykłych miejsc tego popularnego regionu.


Warto zaznaczyć, że Podlasie obfituje przede wszystkim w atrakcje przyrodnicze, w tym parki narodowe, jak i małe, klimatyczne wioski, z zabytkami i cerkwiami. Na Podlasie podróżujemy o każdej porze roku. Jedni przyjeżdżają tu na kilka dni, zazwyczaj na weekend, a inni na zdecydowanie dłużej - tydzień lub nawet dwa. W przypadku tej drugiej grupy turystów, warto nieco przybliżyć propozycje miejsc, które mogą sprawdzić się w roli “bazy wypadowej” do odkrycia wszystkiego, co najpiękniejsze w województwie podlaskim. Wybór tych miejsc, na pewno przypadnie do gustu każdemu, kto zdecyduje się na wypoczynek w tym właśnie regionie.


W tym miejscu, warto przytoczyć kilka najważniejszych faktów, związanych z Podlasiem. Jest to region o powierzchni 20 187 km2, co czyni je jednym z większych województw w Polsce. Na takiej powierzchni możemy podziwiać m.in. wspaniałe jeziora, niezwykłe zabytki, czy też Narwiański, Biebrzański, Białowieski i Wigierski Park Narodowy. Tu nikt nie powinien się nudzić. Podlasie graniczy z Lubelszczyzną, Mazurami i Mazowszem. Możemy też stąd wybrać się na wycieczkę do Wilna na Litwie lub Grodna na Białorusi.


Każde miejsce w tym wspaniałym regionie, powinno być doskonałą bazą wypadową do zwiedzania wszystkich atrakcji regionu. Z myślą o turystach, poszukujących inspiracji i miejsc, w których warto się zatrzymać, przygotowaliśmy kilka podpowiedzi miejscowości, które sprawdzą się idealnie i to już podczas nadchodzących wakacji.


Pamiętaj o tym, że zaplanowanie tego typu wypoczynku jest zdecydowanie prostsze, jeśli dysponujesz swoim własnym autem. W przeciwnym razie, będziemy zdani na środki komunikacji publicznej. Co ważne, są one tutaj dobrze rozwinięte i pozwalają dotrzeć w większość miejsc na Podlasiu - do dyspozycji mamy połączenia autobusowe, czy kolejowe. Infrastruktura drogowa jest również bardzo dobrze rozwinięta. Mówiąc krótko, każdy powinien być zadowolony - a i wszystkie miejsca w województwie podlaskim będziemy mieć dostępne na przysłowiowe wyciągnięcie ręki.


Sprawdź również: Najpopularniejsza miejsca w województwie podlaskim


Podlaskie “bazy wypadowe” - czyli gdzie warto się zatrzymać w tym regionie?


Chcesz zobaczyć możliwie jak najwięcej podczas urlopu na Podlasiu? Nie chcesz się ograniczać tylko i wyłącznie do jednego miejsca? Pamiętaj, że do lepszego poznania tego właśnie regionu, będziesz potrzebował przynajmniej kilku dni. Pomimo tego, że region jest doskonale skomunikowany, to wielość miejsc i atrakcji sprawia, że nie uda się nam to tak szybko. Z myślą o osobach, które planują wypoczynek w województwie podlaskim, przygotowaliśmy kilka propozycji miejscowości, które mogą okazać się świetną bazą wypadową do zwiedzania całego regionu. Gdzie warto zarezerwować swój nocleg? Sprawdźmy! Pamiętajcie, że przygotowany przez nas ranking miejsc, ma charakter czysto subiektywny.


 • Białystok


Jeśli planujesz poznać najważniejsze zakątki Podlasia, to doskonałą “bazą wypadową” może okazać się pobyt w stolicy województwa - Białymstoku. W Białymstoku od wieków żyli wspólnie ludzie różnych kultur, wyznań i narodowości. Miało to wielki wpływ na ukształtowanie specyficznego charakteru miasta. Białystok to przede wszystkim zabytki - gotyckie, renesansowe i barokowe. 


Sprawdź: Weekend w Białymstoku - co warto zobaczyć?
fot. dąb / zdjecia.nocowanie.plDlaczego Białystok to dobra baza wypadowa?


 • zaledwie 16 km do magicznego Supraśla

 • 15 minut do Puszczy Knyszyńskiej i Rezerwatu Krzemianka

 • około 30 minut do Arboretum w Kopnej Górze

 • około 30 minut do Narwiańskiego Parku Narodowego, określanego jako Amazonka Podlasia

 • 30 minut jazdy to Tykocina - klimatycznej miejscowości, w której znajduje się m.in. Kościół Świętej Trójcy

 • około 40 minut do niezwykłej Krainy Otwartych Okiennic, która na pewno zrobi niezwykłe wrażenie na absolutnie każdym turyście

 • nieco ponad godzinę jazdy do Biebrzańskiego Parku Narodowego

 • 90 minut do Augustowa i Kanału Augustowskiego

 • 90 minut do Białowieskiego Parku Narodowego

 • około 2 godzin do Wigierskiego Parku Narodowego i niezwykłych jezior


Białystok posiada rozbudowaną i różnorodną bazę noclegową. Znajdziemy tam noclegi z kategorii: kwatery i pokoje, hotele, apartamenty, wille, hostele, pensjonaty, agroturystyka, camping, motele, zajazdy, noclegi pracownicze, internaty i schroniska, zajazdy oraz ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe.


Cena za nocleg w Białymstoku zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet od 30 zł. Średnia cena noclegu w Białymstoku wynosi 100 zł.Villa Turysta

Villa Turysta

Białystok, ul. Turystyczna

Kwatery i pokoje
Pokoje Gościnne - DobraNoc

Pokoje Gościnne - DobraNoc

Białystok, ul. ul. Zbożowa

Kwatery i pokoje 9.5
Pokoje gościnne Logado

Pokoje gościnne Logado

Białystok, ul. Marii Skłodowskiej-Curie

Kwatery i pokoje 10.0
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Białymstoku


 • Augustów


Tym razem przesuwamy się nieco bardziej na północ Podlasia. Jeśli zdecydujemy się na pobyt w Augustowie, mamy niepowtarzalną możliwość, by odkryć niezwykłe jeziora tego regionu i nieco lepiej poznać Suwalszczyznę. Augustów, dzięki swojemu położeniu, stanowi niezwykle atrakcyjną propozycję dla turystów. Zachęca przyjezdnych jako doskonale zorganizowany ośrodek żeglarski oraz uzdrowiskowy, a także kusi niezwykłym krajobrazem oraz możliwościami spędzenia wolnego czasu. Wizyta w Augustowie pozwoli odpocząć, naładować baterie, dobrze się bawić i odetchnąć świeżym powietrzem – bo gdzie tego wszystkiego szukać, jak nie w krainie zwanej Zielonymi Płucami Polski.


Przeczytaj koniecznie: Augustów - co warto zobaczyć?fot. max1 / zdjecia.nocowanie.pl


Dlaczego Augustów?


 • 90 minut jazdy do prawdziwej perełki Podlasia - Białegostoku

 • nieco ponad 30 km do Suwałk - kolejnej z popularnych miejscowości wypoczynkowych na Suwalszczyźnie

 • około 45 km nad Jezioro Wigry

 • 25 km do Biebrzańskiego Parku Narodowego

 • około 3 godzin do Wilna na Litwie i około 100 km do Grodna na Białorusi

 • 2 godziny jazdy do Krainy Otwartych Okiennic

 • bliskość Mazur.


Najbardziej reprezentatywną kategorią noclegów w Augustowiekwatery i pokoje, a podobną liczbę ofert prezentują domki. Cena za usługę w tych kategoriach może wynieść nawet 80 złotych. Najkorzystniej jednak zwrócić uwagę na obiekty w kategorii agroturystyka, gdzie koszt noclegu może wynieść 70 złotych. Na wyposażeniu obiektów znajduje się dostęp do prywatnej łazienki, darmowe miejsca parkingowe, telewizory, dostęp do internetu bezprzewodowego oraz dobrze wyposażonej kuchni.Willa Kormoran

Willa Kormoran

Augustów, ul. Staszica

Apartamenty 9.7
Rozmaryn

Rozmaryn

Augustów, ul. Kościuszki

Kwatery i pokoje 10.0
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Augustowie


 • Tykocin


Przegląd miejsc, które idealnie sprawdzą się jako baza wypadowa do odkrywania Podlasia, kończymy na Tykocinie - miasteczko ściśle związane z historią żydowską. Warto odwiedzić to miejsce, nawet jeśli nie zdecydujemy się na nocleg w Tykocinie. Warto zatrzymać się na tykocińskim, ryneczku pod pomnikiem hetmana Czarnieckiego, spojrzeć na dominujący w panoramie miasta Kościół Świętej Trójcy. Również tu znajduje się jedyny na Podlasiu - zamek, pochodzący z XVI wieku.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Atrakcyjne Podlaskie - Tykocinfot. niespodzi-anka / zdjecia.nocowanie.plDlaczego Tykocin będzie dobrą bazą wypadową?


 • 30 km do stolicy województwa - Białegostoku

 • nieco ponad 40 km do Puszczy Knyszyńskiej

 • nieco ponad 60 km do Krainy Otwartych Okiennic

 • około 100 km do Augustowa

 • około 10 km do Biebrzańskiego Parku Narodowego

 • zaledwie 15 km do Narwiańskiego Parku Narodowego

 • nieco ponad 100 km do Białowieskiego Parku Narodowego - czyli obowiązkowego punktu wizyty na Podlasiu

 • 2 km do Europejskiej Wioski Bociana.


Do najchętniej wybieranych kategorii noclegów w Tykocinie, należy zaliczyć: kwatery i pokoje oraz agroturystykę. Cena za usługę w tych kategoriach rozpoczyna się od 40 zł. Na wyposażeniu obiektów znajduje się dostęp do prywatnej łazienki, darmowe miejsca parkingowe, telewizory, dostęp do internetu bezprzewodowego oraz dobrze wyposażonej kuchni.


Oto najlepsze oferty noclegów w Tykocinie


To którą miejscowość w województwie podlaskim wybierasz na swoją “bazę wypadową”? Gwarantujemy, że każdy wybór będzie najlepszy i pozwoli w pełni odkryć wszystko, co najpiękniejsze w tym regionie.


#wypoczywamwpolsceNastępny artykuł Velo Baltica - poznaj Morze...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej