Muzea w Polsce znów otwarte!


Wciąż trwająca pandemia dała się we znaki nie tylko właścicielom obiektów noclegowych czy lokali gastronomicznych. Mocno cierpi także polska kultura. Obecnie wyjście do kina czy teatru jest marzeniem. Na szczęście, wraz z początkiem lutego 2021 roku, otwarte zostały muzea.

W miniony czwartek 28 stycznia, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało, że muzea i galerie sztuki od 1 lutego mogą rozpocząć funkcjonowanie w ścisłym rygorze sanitarnym uwzględniającym 1 osobę na 15 m2. Jak podkreślano w komunikacie, „decyzja o otwarciu – w rygorze sanitarnym – muzeów i galerii sztuki została oparta na analizach świadczących o dobrym przygotowaniu tych instytucji do przestrzegania wytycznych ograniczających ryzyko zakażeń do minimum".


Które muzea są już otwarte? Gdzie warto się wybrać?


Jak już wiadomo, nie wszystkie muzea i galerie zostały od razu otwarte. Wciąż zamknięte pozostają m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, wrocławskie Muzeum Narodowe, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Gdańska czy Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku.

Spora część placówek zdecydowała się jednak na otwarcie w pierwszym możliwym terminie. Już teraz odwiedzić możemy m.in.: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Otwarta została też warszawska Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Łazienki Królewskie czy Muzeum Narodowe.

Warto dodać, że na nowo otwarte muzea i galeria cieszą się sporym zainteresowaniem. Przed niektórymi placówkami tworzą się wręcz kolejki. Jednak nie ma się czemu dziwić. Po tak długiej przerwie, wizyta w muzeum, galerii sztuki, teatrze czy kinie stała się – marzeniem.

Każde jedno muzeum, które zostało otwarte, zwraca się z wielką prośbą do zwiedzających – o przestrzeganie regulaminu i najważniejszych zasad bezpieczeństwa: zachowanie dystansu społecznego oraz noszenie maseczek.

Co i gdzie szczególnie warto zobaczyć? Na zwiedzających w Muzeum Narodowym czeka m.in. nowa Galeria Sztuki Starożytnej oraz wystawa czasowa „Polska. Siła obrazu” - wyjątkowo przedłużona do 7 lutego. Przez pierwszy tydzień - do niedzieli 7 lutego włącznie - wstęp na wszystkie wystawy czasowe i do galerii stałych jest bezpłatny.

4 lutego otwarta zostanie na nowo zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce. Zwiedzanie odbywać się będzie w niewielkich, 10 osobowych grupach. Jak się okazuje, przerwę w działaniu tras muzeum wykorzystało m.in. na prace związane z odświeżaniem ekspozycji: renowacje elementów wystroju, wyrównywanie spągu,  wymianę części torowiska na III poziomie. Na Trasę Turystyczną ponownie, po trwającym ponad pół roku zabezpieczeniu górniczym, powraca komora Warszawa (XIX wiek), jedno z największych wyrobisk trasy  i miejsce powszechnie znane z wyjątkowych wydarzeń i  imprez.

Powoli możemy więc snuć plany na wyjścia do obiektów muzealnych. Kiedy będziemy mogli wybrać się do kina, teatru czy na koncert? Tego jeszcze nie wiadomo. Być może w połowie lutego zapadną jakieś decyzje. Jeśli tak się stanie, będziemy informować was na bieżąco.


Aktualizacja (4.02.2021)

Otwiera się coraz więcej obiektów muzealnych i galerii sztuki. Gdzie warto się wybrać? Które muzea będziemy mogli odwiedzić w najbliższych dniach? Oto lista:




Data publikacji:

Autor:

Komentarze