10 pomysłów na zwiedzanie Podkarpacia

10 pomysłów na zwiedzanie Podkarpacia

Podkarpacie to przepiękna i bardzo różnorodna kraina, która wyróżnia się niezwykłymi walorami turystycznymi. Można tu naprawdę ciekawie spędzić czas, korzystając z uroków przyrody i poznając kulturę regionu. Zaplanuj z nami krótką wycieczkę – przedstawiamy dziesięć pomysłów na zwiedzanie Podkarpacia.

Gdzie pojechać na weekend? To pytanie każdy zadawał sobie nie jeden raz. Zwykle przychodzą nam wtedy do głowy największe polskie miasta, być może także góry albo jezioro. Proponujemy zejście z utartej ścieżki i wkroczenie na drogę przygody, jaką jest wycieczka na Podkarpacie. Jest tam wiele miejsc, które mogą zaskoczyć polskiego turystę!

Co warto zobaczyć na Podkarpaciu? Przyjedź do Ulanowa na spływ flisacki...


W tej chwili to senne miasteczko, położone w okolicy Stalowej Woli. Ulanów jest malowniczo ulokowany w widłach Sanu i Tanwi – właśnie to wpłynęło na niezwykłe tradycje, jakie się tu rozwinęły. Pomiędzy XVI a XX wiekiem mieścił się tu ważny ośrodek flisacki. Nie tylko spławiano stąd towary do Gdańska, ale również budowano statki. Rzemieślnicy z Ulanowa specjalizowali się zwłaszcza w galarach.

Teraz tradycje flisackie pielęgnowane są w ulanowskim Muzeum Flisactwa Polskiego. Latem w Ulanowie organizowane są także spływy flisackie. Turyści odbywają podróż na zrekonstruowanej galarze.

…a później wybierz się do Rudnika nad Sanem


Pobyt w Ulanowie można połączyć z wycieczką do Rudnika nad Sanem. Oba miasteczka dzieli niewielka odległość 6 kilometrów, którą samochodem pokonamy w 10 minut. Dlaczego warto pojechać do Rudnika nad Sanem?

W Rudniku nadal panuje atmosfera sennego, galicyjskiego miasteczka, co zawsze ma swój urok. Ale jest to także wyjątkowa perełka na mapie naszego kraju, gdzie pielęgnowane są tradycje wikliniarskie. Cuda z wikliny powstają tu już od ponad 140 lat! Nawet małomiasteczkowy XIX-wieczny rynek zdobią współczesne wiklinowe rzeźby. Więcej o tym rzemiośle można dowiedzieć się w Centrum Wikliniarstwa. Organizowane przez ten ośrodek warsztaty i wystawy przybliżają tajniki tego trudnego procesu. W Rudniku nad Sanem można oczywiście kupić miejscowe wyroby, więc warto tam pojechać chociażby z tego powodu.

Co zobaczyć na Podkarpaciu? Koniecznie Leżajsk!


Pomysł na jednodniową wycieczkę? Świetnym miejscem na krótką wyprawę jest Leżajsk, w którym przez wiele lat spotykały się różne kultury. W miasteczku zachował się zabytkowy układ urbanistyczny, centralny punkt rynku stanowi XIX-wieczny ratusz. Ale najważniejszym zabytkiem w Leżajsku jest bazylika ojców bernardynów z unikatowymi organami z XVII wieku. Co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Warto odwiedzić również przyklasztorne muzeum, w którym zobaczymy eksponaty liturgiczne, sztukę ludową i pamiątki przywiezione przez zakonników z misji.

Leżajsk jest ważnym miejscem dla Żydów. Przed wojną stanowili dużą część mieszkańców. Mieli tu dużą synagogę, szkoły talmudyczne oraz kirkut. Zachował się jedynie cmentarz, który jest miejscem spoczynku cadyka Elimelecha Weisbluma, duchowego przywódcy Chasydów. Do Leżajska pielgrzymują więc Żydzi z całego świata, by odwiedzić jego grób.


Miejsca warte zobaczenia na Podkarpaciu – Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie


Nowa Dęba to miasto oddalone od Rzeszowa o około 50 kilometrów. Jego powstanie związane jest z utworzeniem w latach 30. XX wieku okręgu przemysłowego. Mimo tego warto przyjechać do Nowej Dęby, gdyż czeka tu nie lada atrakcja. Jest to Muzeum Bombki Choinkowej, gdzie świąteczna atmosfera utrzymuje się przez cały rok.

Na prezentowanych tu wystawach można zobaczyć przepiękne świąteczne ozdoby, a także poznać proces ich powstawania. Na miejscu kupimy przepiękne, ręcznie malowane szklane cudeńka! Przed wizytą w Muzeum Bombki Choinkowej warto wcześniej zarezerwować termin online.

Łańcut, jedno z najpiękniejszych miejsc na Podkarpaciu


Podkarpacie to idealny kierunek dla osób, które szukają ciekawych miejsc na krótką wycieczkę. Polecamy Łańcut i znajdujący się tam przepiękny pałac Lubomirskich i Potockich. Jego obecny wygląd to zasługa przebudowy z przełomu XVIII i XIX wieku. Wcześniej była to prawdziwa forteca, którą nie sposób było zdobyć.

Pałac w Łańcucie zachwyca nie tylko urządzonymi z przepychem wnętrzami. Prawdziwą perełką jest otaczający go ogród, dlatego warto przyjechać tu wiosną i latem, by móc zobaczyć rośliny w całej okazałości. Oprócz tego w kompleksie do zwiedzania jest jeszcze oranżeria, powozownia oraz wystawa sztuki cerkiewnej. Z dawnymi właścicielami pałacu w Łańcucie związane jest również Muzeum Gorzelnictwa. Powstało na terenie dawnej Fabryki Likierów, Rosolisów i Rumu Hrabiego Alfreda Potockiego. Zwiedzanie zwykle kończy się degustacją.

Zwiedzanie Podkarpacia. Wycieczka do uzdrowisk


Do przyrodniczych walorów Podkarpacia należy czyste powietrze. Szczególnie dobrze oddycha się w Rymanowie-Zdroju, gdyż mikroklimat tego uzdrowiska wyróżnia się wysoką zawartością ozonu. Można napić się tu także wód leczniczych. Słynie z nich również Iwonicz-Zdrój, kolejne ważne uzdrowisko na Podkarpaciu.

Miasteczko wyróżnia się przepiękną drewnianą zabudową dzielnicy zdrojowej. Większość budynków powstała w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. To unikalne połączenie kilku architektonicznych kierunków. Widać tu styl szwajcarski, późnoklasycystyczny oraz wpływy ludowe. Spacer po Iwoniczu-Zdroju na pewno będzie ciekawym doświadczeniem.

Apartamenty Jedynka

Apartamenty Jedynka

Iwonicz Zdrój, ul. Feliksa Piwarskiego

Apartamenty Iwonicz Zdrój 10
Sanatorium Górnik SPA

Sanatorium Górnik SPA

Iwonicz Zdrój, ul. Ks. Jana Rąba

Hotele SPA Iwonicz Zdrój


Ciekawe miejsca na Podkarpaciu dla dzieci i nie tylko


Podkarpacie to miejsce, które powinno spodobać się dzieciom, a dorosłych przenieść to czasów, kiedy sami chodzili do przedszkola. Wszystko za sprawą instytucji poświęconych bajkom i zabawkom. Zacznijmy od Rzeszowa, gdzie znajduje się Muzeum Dobranocek. Prezentowane są tu pamiątki z najpopularniejszych animacji. Zbiory obejmują zarówno filmy, jak też przedmioty codziennego użytku z wizerunkami bohaterów dobranocek.

Z Rzeszowa można pojechać do Pilzna, oddalonego o około 70 kilometrów. Warto pokonać tę odległość, by zwiedzić Muzeum Lalek i zobaczyć bogatą kolekcję zabawek z całego świata. Przy muzeum działa pracownia, gdzie zobaczymy, w jaki sposób powstają lalki. Tylko 5 kilometrów od Pilzna położone są Lipiny. We wsi znajduje się filia Muzeum Lalek, ale jest jeszcze ciekawsza. Stworzono tu Lipce Reymontowskie w miniaturze, więc możemy obejrzeć życie gospodarzy sprzed wieku. Wszystko utrzymane jest w konwencji bajkowego ogrodu.

Enoturystyka na Podkarpaciu. Odwiedzamy winnice


Propozycja dla pełnoletnich turystów, czyli wycieczka szlakiem winnic. Na Podkarpaciu jest wiele miejsc, które odtwarzają dawne tradycje winiarskie. Ich właściciele oferują zwiedzanie piwnic wypełnionych butelkami i oczywiście degustacje lokalnych trunków. Podczas takiej wycieczki poznajemy również tajniki uprawy winorośli. Enoturystyka rozwija się między innymi w okolicach Rzeszowa. Winorośl uprawia się we wsi Połomia i Wyżne. Słyną z tego również miejscowości położone niedaleko Jasła i Sanoka.


Atrakcje Podkarpacia – Podkarpacki Szlak Filmowy


W województwie podkarpackim leży wieś Jaśliska, którą kinomani świetnie znają, choć nawet o tym nie wiedzą. Przez ciche na co dzień uliczki i spokojne podwórka biegnie Podkarpacki Szlak Filmowy. Podczas spaceru trasą zwiedzimy miejsca znane z takich filmów jak „Boże Ciało”, „Twarz” albo „Wino truskawkowe”. To tylko kilka bardziej znanych produkcji, którym Jaśliska użyczyły swej „twarzy”. Szlak otwarto latem 2020 r., a jego twórcy liczą, że pojawi się na nim jeszcze więcej miejscowości z Podkarpacia.

Na stronie internetowej szlaku dostępna jest mapa z zaznaczonymi filmowymi lokalizacjami, co ułatwia odnalezienie filmowych miejsc na szlaku.

Wyjazd w góry, czyli ciuchcią przez Bieszczady


Atrakcje województwa podkarpackiego to przede wszystkim Bieszczady. Mamy tam wspaniałe szlaki turystyczne biegnące przez Bieszczadzki Park Narodowy, przepiękne Jezioro Solińskie i zagubione wśród bieszczadzkich wzniesień wioski. Do miejscowych atrakcji należy także wycieczka Bieszczadzką Kolejką Leśną.

Jest to zabytkowy skład, którym przed wojną podróżowali mieszkańcy regionu. Teraz możemy korzystać tylko z kilku wybranych stacji, co jednak nie stanowi problemu. Wycieczka bieszczadzką ciuchcią pozwala na to, by poznać region z innej strony. Tory biegną bowiem przez dość trudno dostępny teren. Stacja początkowa Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej znajduje się we wsi Majdan niedaleko Cisnej.

Następny artykuł Jak skutecznie promować...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!