Nocleg w lesie na dziko? Tak. Już niebawem będzie to możliwe!


Nie trzeba być fanem survivalu, by skorzystać z nowej możliwości tworzonej przez Lasy Państwowe. Marzy Ci się nocleg na dziko w lesie? Niebawem będzie to możliwe. Wraz z początkiem maja rusza pilotażowy program – Zanocuj w lesie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj!

Wraz z początkiem maja 2021r. Lasy Państwowe udostępnią w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary do nocowania na dziko. Skąd taki pomysł? Decyzja to efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych miejsc pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys. ha.

Zanocuj w lesie – nowy program Lasów Państwowych


Jak czytamy w informacji publicznej przekazanej przez Lasy Państwowe w mediach społecznościowych Dyrektor Generalny LP podpisał zgodę na przekształcenie programu pilotażowego dla osób parających się nocowaniem na dziko w lesie w program stały. Przy okazji wydał decyzję o rozszerzeniu programu na wszystkie jednostki.

- To efekt roku obserwacji, ewaluacji ale przede wszystkim merytorycznej dyskusji z przedstawicielami środowiska – czytamy w komunikacie. - Bardzo Wam dziękujemy za wsparcie merytoryczne i duchowe! A biwakującym za, w zdecydowanej większości, etyczne bycie w lesie.


Co warto wiedzieć o nowym programie „Zanocuj w lesie”?


Do końca kwietnia, wszystkie nadleśnictwa mają za zadanie wyznaczenie na swoim obszarze fragmentu lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Co ważne, nie będzie tam żadnej dodatkowej infrastruktury. Po prostu sam las. Także formalnie już od 1 maja 2021r. w Polsce, w każdym nadleśnictwie takie miejsce powinno funkcjonować.

Jak czytamy w dalszej części komunikatu, wszelkie informacje o lokalizacji obszarów będą wprowadzone do Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw. W terenie jednak nie będzie żadnych oznaczeń. Co ważne, jeśli w jednym miejscu nocuje maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu, nie trzeba zgłaszać pobytu.

Sytuacja wygląda inaczej jeśli z noclegu korzysta grupa powyżej 9 osób, dłużnej niż 2 noce. Wtedy zgłoszenie musi wpłynąć nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. I wymaga ono potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Bez formalnej zgody nie można korzystać z obszaru.

Co z dotychczasowymi obszarami pilotażowymi? Wszystkie zostają utrzymane i przez rok (od 14 kwietnia 2021 do 14 kwietnia 2022r.) można używać na nich kuchenek gazowych – jednak wyłącznie zgodnie z warunkami opisanymi w regulaminie. Bez zmian pozostają również inne zakazy: zakaz zbierania drewna i zakaz palenia ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi.




Noclegi w lesie. O czym warto pamiętać?


Decydując się na nocleg w lesie musimy pamiętać o tym, że nie znajdziemy tam żadnej dodatkowej infrastruktury. Jesteśmy tylko my i las. Jeśli więc mamy w planach taki wypad, dobrze go zaplanujmy. Warto przemyśleć lokalizacje i sprawdzić czy w pobliżu znajdują się jakieś domostwa, obiekty noclegowe czy lokale gastronomiczne.

Nocowanie.pl także promuje wyjazdy w ustronne miejsca, z dala od tłumów i zgiełku miasta. W swojej bazie noclegowej posiadamy dużo ofert obiektów, które dają możliwość obcowania z naturą, położonych blisko lasu czy jeziora. Domki na odludziu, gospodarstwa agroturystyczne położone na wsi czy kwatery i pokoje w prywatnych domach. Takie obiekty mogą stanowić świetną bazę wypadową, choćby na próbny nocleg w lesie!

Data publikacji:

Autor:

Komentarze