Park Narodowy Sekwoi czy Dęby Rogalińskie? Poznaj podobieństwa i różnice

Czy podczas wakacji w Polsce, miałeś kiedyś takie wrażenie, że miejsce, w którym wypoczywasz coś Ci przypomina lub gdzieś coś podobnego widziałeś? Mogło się tak zdarzyć, bo w naszym kraju znajdziemy sporo takich miejsc, które swoim wyglądem łudząco przypominają te bardziej znane, światowe atrakcje. Czas najwyższy na kolejne z takich miejsc.

O wyjątkowości naszego kraju, nie trzeba nikogo przekonywać. W sezonie letnim chętnie podróżujemy w wiele rozmaitych miejsc, odkrywając przy tym zabytki, czy przebywając w miejscach, w których dominuje niezwykła przyroda. Chętnie podróżujemy z najbliższą nam osobą, z dziećmi, czy z grupą znajomych. W każdym z tych przypadków jest jeden podstawowy cel - spędzić czas możliwie jak najlepiej i zobaczyć jak najwięcej. 

 

 

fot. Macb3t (pixabay.com, CC0)


Wypoczywając w turystycznych miejscowościach, odwiedzacie zarówno te popularne atrakcje, jak i miejsca, o których mogłeś nie słyszeć. A co byś powiedział na wizytę w miejscu, które jest swego rodzaju odpowiednikiem bardziej znanej atrakcji. Czy to jest możliwe w Polsce? Jak najbardziej! Przed nami miejsce niezwykłe - Dęby Rogalińskie, które są polskim odpowiednikiem Park Narodowego Sekwoi. Co łączy, a co dzieli te wspomniane atrakcje?


Poznaj: Wielkopolska na weekend


W czym tkwi wyjątkowość Parku Narodowego Sekwoi?


W tym miejscu, warto zaznaczyć, że Park Narodowy Sekwoi jest jedną z najbardziej pożądanych atrakcji na świecie i to nie tylko wśród miłośników przyrody. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca? Jest to park w Stanach Zjednoczonych, w Kalifornii, zlokalizowany w południowej części gór Sierra Nevada

 

 

fot. Kjjj3 (pixabay.com, CC0)


Park słynie z rosnących w nim mamutowców olbrzymich, w tym największego drzewa na świecie nazwanego General Sherman tree. Nie są to zwykłe drzewa, z jakimi mamy do czynienia w prawie każdym kompleksie leśnym. Osiągają one wiek nawet 3,5 tysiąca lat, a ich rozmiary zrobią wrażenie na każdym, kto odwiedzi to miejsce. Obecnie dorastają one do 95 metrów wysokości i są w stanie osiągnąć nawet 10 metrów średnicy.


Jest to na pewno takie miejsce trochę jak z bajki. Wygląda jak archetyp dziewiczego lasu żywcem przeniesiony tu z jakiejś niezamieszkałej, odległej planety. Wszystko mamy tu na wyciągnięcie ręki, co uświadamia nam fakt, że takie miejsce naprawdę istnieje na ziemi. O potędze rosnących tu drzew niech świadczą zdjęcia, robione przez turystów. Pokazuje to, jak mały jest człowiek w porównaniu z mamutowcami olbrzymimi.


Sprawdź również: Diabelska wieża w Polsce. Dlaczego warto wybrać się na Pogórze Kaczawskie?


Gdzie znaleźć polski odpowiednik Parku Narodowego Sekwoi?


By zobaczyć niezwykłe miejsce z polskimi mamutowcami olbrzymimi, wcale nie musimy wybierać się daleko. Wystarczy, że na miejsce naszego urlopu wybierzemy Wielkopolskę, a dokładniej miejscowość Rogalin, w której możemy podziwiać niezwykłe Dęby Rogalińskie. Dlaczego niezwykłe?


Są to polskie drzewa-olbrzymy - dęby szypułkowe, które stanowią swego rodzaju ikonę polskiego krajobrazu. Zgodnie z legendą, Dęby Rogalińskie zostały zasadzone przez Lecha, Czecha i Rusa. Badania ich wieku donoszą jednak, że mają szansę pamiętać nie tyle początki państwa polskiego, co ostatnie 480-590 lat, co i tak jest imponującym wynikiem.


Wiele ze znajdujących się tutaj dębów to pomniki przyrody, co warto podkreślić. Najsłynniejsze z nich to: LECH (6,33 m obwodu), CZECH (7,35 m obwodu, niestety martwy od 1992 roku) i RUS (9,15 m obwodu, aktualnie najgrubszy w rogalińskiej dąbrowie) oraz DĄB EDWARDA (6,18 m obwodu).


Dęby Rogalińskie to obszar rozległej doliny rzeki Warty o stromych zboczach oraz szerokiej, porośniętej łąkami terasy zalewowej z licznymi starorzeczami i oczkami wodnymi. Wiele majestatycznych dębów spotkamy także na okolicznych polach dawnego majątku ziemskiego, w lasach, a nawet przy ludzkich osiedlach. 



fot. ArturLuczka (pixabay.com, CC0)


Same drzewa to nie wszystko. W Rogalinie znajduje się również park i pałac. Szacuje się, że powstały one w latach 1768-1776. Z tyłu stworzono ogród rokokowy, w dużej mierze zniszczony podczas II wojny światowej. Z pomocą znawców sztuki ogrodowej udało się je odbudować w latach 1947–1949. Dziś w ogromnym budynku znajduje się galeria Edwarda Raczyńskiego, w której można obejrzeć zbiory polskiego i europejskiego malarstwa z przełomu XIX i XX wieku. Po zachwycie sztuką warto wybrać się na spacer po parku. O sławie tutejszych pomników przyrody niech świadczy umieszczenie ich na znaczku pocztowym i srebrnej monecie.



Więcej informacji znajdziesz tutaj: Atrakcyjna Wielkopolska - Rogalin


Jak dotrzeć do Dębów Rogalińskiej i gdzie zarezerwować nocleg?


Rogalin znajduje się niespełna 20 km na południe od Poznania. Nie powinniście mieć problemu z dotarciem w to niezwykłe miejsce. Właściwie każda droga, która prowadzi do Rogalina, jest dobra. Najwięcej miejsc parkingowych znajduje się tuż przy pałacu w Rogalinie. Stamtąd spacerem obok legendarnych dębów można zejść na łąki, a dalej już polnymi drogami i ścieżkami do wybranych drzew.


Jeśli chodzi o nocleg w pobliżu tego miejsca, to najlepiej jest się zatrzymać w samym Rogalinie lub w Kruszwicy. Dominującymi kategoriami noclegów w tym przypadku są kwatery i pokoje, domki i agroturystyka. Możecie być pewni, że znajdziecie tu coś dla siebie. Średnia cena noclegu w tej okolicy kształtuje się na poziomie 100 zł. Jednak jest duża szansa, że znajdziemy noclegi, których ceny rozpoczynają się już od 40 zł.






Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Rogalinie


Mamy nadzieję, że wypoczynek w Wielkopolsce i w Rogalinie będzie obfitował w wiele wspaniałych wrażeń, również tych związanych z podziwianiem niezwykłych dębów. Pamiętaj, że to nie jedyny przykład miejsca, które może Cię zaskoczyć. Już dziś zaplanuj swój urlop i spędź wakacje 2021 w Polsce - #wypoczywamwpolsce.




Data publikacji:

Autor:

Komentarze