Diabelska wieża w Polsce. Dlaczego warto wybrać się na Pogórze Kaczawskie?

Diabelska wieża w Polsce. Dlaczego warto wybrać się na Pogórze Kaczawskie?

Czy nie masz takiego wrażenia, że niektóre miejsca w Polsce łudząco przypominają najpopularniejsze atrakcje z różnych części świata, które cieszą się olbrzymi zainteresowaniem turystów z całego globu. A czy wiesz, że jedno z takich miejsc znajduje się na Pogórzu Kaczawskim?

O tym, że podróże obfitują w wiele wspaniałych wrażeń, nie trzeba nikogo przekonywać. Czas wakacji sprzyja wypoczynkowi w różnych częściach naszego kraju. Chętnie podróżujemy z najbliższą nam osobą, z dziećmi, czy z grupą znajomych. W każdym z tych przypadków jest jeden podstawowy cel - spędzić czas możliwie jak najlepiej i zobaczyć jak najwięcej


To oczywiste, że podczas każdego urlopu, chętnie odwiedzamy miejsca i atrakcje, które cieszą się największą popularnością w danej miejscowości, czy najbliższej okolicy. Przecież trzeba coś zobaczyć, by później mieć co wspominać. Wiadomo, że nikt nie chce, by podczas naszego wypoczynku dominowała nuda. By jej uniknąć, wybieramy się w miejsca te znane, jak i te mniej popularne. Do kategorii regionów mniej popularnych, ale w pełni wyjątkowych, można z powodzeniem zaliczyć Góry Kaczawskie


W czym tkwi wyjątkowość Gór Kaczawskich?


Warto podkreślić, że Góry Kaczawskie są świetną propozycją, w szczególności dla osób, które kochają góry i dla tych, którzy poszukują ciszy i spokoju, tak bardzo potrzebnej podczas każdego urlopu. Tu nie będziesz musiał stać w kilometrowych kolejkach do danej atrakcji, czy restauracji. Wędrówka po tutejszych szlakach, pozwoli Ci w pełni cieszyć się klimatem gór.


Spokojna wędrówka, brak tłumów, ogrom atrakcji i malownicze widoki - wszystko to i o wiele więcej, znajdziemy właśnie tutaj! Góry Kaczawskie są pasmem górskim, znajdującym się w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku, w północno-zachodniej części Sudetów, w Sudetach Zachodnich. Nie są to zbyt wysokie góry, dlatego też nasza wędrówka powinna być tylko i wyłącznie z przyjemnością. Od północy graniczą z Pogórzem Kaczawskim, od wschodu z Pogórzem Wałbrzyskim, od południowego wschodu z Górami Wałbrzyskimi, od południa z Rudawami Janowickimi i Kotliną Jeleniogórską i od zachodu z Pogórzem Izerskim. Dzięki wypoczynkowi w Górach Kaczawskich, na przysłowiowe wyciągnięcie ręki, mamy również inne pasma górskie, na które możemy z powodzeniem rozszerzyć nasze wakacyjne plany.


Należy podkreślić, że są to góry, zbudowane przede wszystkim ze skał tzw. metamorfiku kaczawskiego. Na uwagę zasługuje również tutejsze bogactwo fauny i flory, jak i wspaniałe widoki, które możemy podziwiać, wybierając się na wędrówkę którymś z dostępnych tutaj szlaków. Góry Kaczawskie turystycznie są idealnym miejscem, jeśli chodzi o uprawianie turystyki pieszej, rowerowej, konnej i narciarstwa biegowego. Stanowią również świetną bazę wypadową do zwiedzania pozostałych pasm Sudetów i całego regionu Dolnego Śląska, który obfituje w wiele wspaniałych miejsc i zabytków. Szczególnie zachwyca jesienią - przede wszystkim dominuje tu bogactwo kolorów oraz w miarę puste szlaki. Nie da się również ukryć, że Góry Kaczawskie same w sobie są regionem nieodkrytym - na pewno spotkamy tu zdecydowanie mniej turystów niż w bardziej popularnych regionach górskich.


Poznaj: Nieodkryte szlaki górskie w Górach Kaczawskich. Gdzie warto się wybrać?



fot. WikiImages / Pixabay.com CC0


Diabelska wieża na Pogórzu Kaczawskim?


Czy kiedykolwiek słyszałeś o Diabelskiej Wieży, która znajduje się w stanie Wyoming w Stanach Zjednoczonych? Niezależnie, jakiej odpowiedzi udzielisz na postawione pytanie, musisz wiedzieć, że to właśnie na Pogórzu Kaczawskim, znajduje się polski odpowiednik tego wyjątkowego miejsca.


Warto podkreślić, że ta amerykańska Góra Diabła, powstała na skutek intruzji wulkanicznej, czyli wciśnięcia się magmy w wyższe partie skorupy ziemskiej bez wydostania się na powierzchnię ziemi. Zastygająca magma utworzyła skały głębinowe, które zostały odsłonięte na skutek erozji sąsiednich miękkich warstw skalnych. Diabelska wieża w USA jest dobrze widoczna z wielu kilometrów - ma się wrażenie, że dotyka ona nieba. Jest to na pewno niezwykle charakterystyczna góra, która jest chętnie odwiedzana przez turystów, którzy podróżują po Stanach Zjednoczonych.


Nawiązując do polskiego odpowiednika tej słynnej, amerykańskiej atrakcji, należy podkreślić, że jest to Wilcza Góra, znajdująca się pomiędzy Złotoryją, Jerzmanicami a Wilkowem. Może nie jest to tak okazała i wysoka góra, bo liczy zaledwie 367 m n.p.m., ale jej historia jest na pewno niezwykłą ciekawostką. Dlaczego?


Przeczytaj również: Gdzie znajdują się wulkany w Polsce?


Wilcza Góra w Górach Kaczawskich stanowi bowiem pozostałość neogenowego wulkanu, który był aktywny około 15,5 mln lat temu. Obecnie widoczne wzniesienie nie stanowi jednak stożka wulkanicznego, lecz resztkę komina, którym magma przedostawała się ku powierzchni, tzw. nek. Stożek wulkanu znajdował się wyżej, jednak w późniejszych okresach został zniszczony, odsłaniając głębsze warstwy skał. Dzięki wyrobiskom kamieniołomu można obserwować niemal pełny przekrój komina wulkanicznego, z różnymi rodzajami skał wulkanicznych i starszych piaskowców oraz efekty innych zjawisk wulkanicznych.


Swój obecny kształt zawdzięcza jednak nie tylko naturze, ale i istnieniu przez wiele lat kopalni bazaltu na jej zboczach. Na Wilczej Górze utworzono rezerwat, w którym można zobaczyć ciekawą formę geologiczną zwaną „różą bazaltową”. Wspomniany rezerwat obejmuje powierzchnię 1,69 ha i jest chętnie odwiedzaną atrakcją turystyczną w Górach Kaczawskich.


Jak dotrzeć do Wilczej Góry i gdzie zarezerwować nocleg?



fot. abi66 / zdjecia.nocowanie.pl

Do Wilczej Góry można dotrzeć szlakiem turystycznym, rozpoczynającym się w Złotoryi. Możliwy jest dojazd od strony wsi Jerzmanice Zdrój. Jadąc od strony Świerzawy drogą wojewódzką 328 tuż za przejazdem kolejowym znajduje się mały bar z parkingiem. Stąd na Wilczą Górę prowadzi zielony szlak. Drugi wariant to zaparkowanie przy przedłużeniu ul. Horzej w Złotoryi. W obu przypadkach, czas dojścia zajmuje około 50 minut. Samo zwiedzanie miejsca jest utrudnione z powodu konfliktu turystyki i ochrony środowiska z przemysłem wydobywczym. Nie polecamy w związku z tym wypraw z małymi dziećmi.


Jeśli chodzi o nocleg w pobliżu tego miejsca, to najlepiej jest się zatrzymać w Złotoryi. Dominującymi kategoriami noclegów w tym przypadku są kwatery i pokoje i agroturystyki. Możecie być pewni, że znajdziecie tu coś dla siebie. Średnia cena noclegu w Złotoryi kształtuje się na poziomie 80 zł. Jednak jest duża szansa, że znajdziemy noclegi, których ceny rozpoczynają się już od 40 zł.






Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Złotoryi


Mamy nadzieję, że wypoczynek w Górach Kaczawskich będzie obfitował w wiele wspaniałych wrażeń, również tych związanych z podziwianiem pozostałości po dawnym wulkanie. Pamiętaj, że to nie jedyny przykład miejsca, które może Cię zaskoczyć. Już dziś zaplanuj swój urlop i spędź wakacje 2022 w Polsce - #wypoczywamwpolsce.




Następny artykuł To była udana majówka!...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!