Pogoda na wakacje 2021. Wiemy, jak będzie wyglądać!

Jaka będzie pogoda na wakacje 2021? Można nastawiać się na przyjemną, letnią aurę i złocistą opaleniznę czy lepiej szykować parasole? Nowy komunikat IMGW odpowiada na te kluczowe pytania. I co najważniejsze, prognozy instytutu są optymistyczne!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił długoterminową prognozę pogody na letnie miesiące. Synoptycy już wiedzą, jak w tym roku może wyglądać czerwiec, lipiec oraz sierpień, chociaż zastrzegają, by brać poprawkę na ewentualne zmiany. W komunikacie czytamy:

Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Nieco więcej o długoterminowej pogodzie na wakacje powiedział w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski Grzegorz Walijewski. Specjalista z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdradził, że w czerwcu od linii Łódź-Warszawa, aż do Zakopanego, temperatury będą powyżej normy.

Wysokich temperatur można spodziewać się też w lipcu i sierpniu, ale tu, według Walijewskiego, trzeba liczyć się z "niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi". Ekpert miał na myśli burze z porywami wiatru i gradem.

Pogoda w czerwcu – prognoza długoterminowa


Chociaż wakacje zaczynają się pod koniec czerwca, to warto poznać prognozę na cały miesiąc. W końcu przed nami długi weekend, który jest znakomitą okazją do wypoczynku.  

Wszystko wskazuje na to, że czerwiec będzie dość ciepły. Modele IMGW pokazują bowiem, że temperatura powietrza będzie się kształtować powyżej wieloletniej normy (z lat 1981-2010). W przypadku opadów deszczu sytuacja nie jest już tak jednoznaczna. Na przeważającym obszarze kraju mają nie przekroczyć normy - na wschodzie może jednak popadać mocniej, natomiast w rejonach północno-zachodnich suma opadów w czerwcu określana jest jako “poniżej normy”.

Szukasz noclegów na długi weekend w czerwcu? Zobacz:


Pogoda na lipiec. Będzie gorąco?


Najbardziej interesująca jest jednak prognoza pogody na miesiące wakacyjne. W końcu każdy chce wiedzieć, czy z urlopu wróci ze złocistą opalenizną, czy raczej przywiezie przeziębienie. IMGW daje nadzieje na to pierwsze!

Na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010. Na południu Polski, w szczególności na południowym wschodzie, możliwa średnia temperatura powyżej normy i suma opadów poniżej normy.

Można ostrożnie szykować się na upalny lipiec. Trudno jeszcze jednoznacznie określić, ile wyniesie najwyższa temperatura, jednak średnia sugeruje naprawdę wysokie wartości. Niemal w całym kraju średnia temperatura w lipcu wyniesie do 20 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie w Zakopanem – do 16 stopni Celsjusza. Z tego powodu osoby, które w lipcu planują wyjazd nad morze, na pewno już zacierają ręce.

Warto zaznaczyć, że w tym roku to właśnie morze będzie najbardziej obleganym regionem. Według informacji, jakie posiada Nocowanie.pl, oczy turystów zwrócone są w kierunku Sarbinowa. Na kolejnych miejscach mamy natomiast Władysławowo i Łebę.

Szukasz bardziej kameralnych lokalizacji nad Bałtykiem? Zobacz: Plaża w Rogowie. Spokojnie i bez tłumów

Sprawdź również noclegi nad Bałtykiem:
Mielno, ul. Jantarowa
Domki
Domki La Osada
Władysławowo, ul. Na Wzgórzu
Domki
Słoneczne Wzgórze
JAROSŁAWIEC, ul. Pogodna
Domki
Smrekowa Osada


Pogoda w sierpniu – będzie trochę chłodniej


Jak napisaliśmy wyżej, pogoda w lipcu może nas pozytywnie zaskoczyć. Powinno być ciepło i bez większych opadów deszczu. Jak jednak przedstawia się pogoda na sierpień? W jaki sposób pożegnamy się z wakacjami? Czy w sierpniu aura się zepsuje, czy raczej ze smutkiem będziemy myśleć o powrocie do codzienności?

Długoterminowa prognoza pogody IMGW na pewno nie przewiduje radykalnego załamania aury. Ma się ona raczej wpisywać w normę, co oznacza, że nie będzie ani zdecydowanie zimniej, ani bardziej deszczowo niż w latach poprzednich. Powinniśmy się z tego cieszyć, ponieważ prawie na pewno pojawią się przyjemne temperatury, towarzyszące nam podczas sierpniowego wypoczynku.

Pozostaje mocno trzymać kciuki za to, by przedstawiona wyżej pogoda sprawdziła się i czekało nas wspaniałe, ciepłe lato – najlepiej bez obostrzeń!

Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej / Wirtualna Polska

Data publikacji:

Komentarze