Bon turystyczny. Nie strać tych pieniędzy!

Bon turystyczny. Nie strać tych pieniędzy!

Program Polski Bon Turystyczny działa prawie od roku, jednak wiele osób uprawnionych do skorzystania jeszcze z niego nie zrobiło. W puli zostało niemal 3 miliardy złotych, które można przeznaczyć na rodzinny wypoczynek!

Dokładnie 1 sierpnia będziemy świętować rocznicę programu Polski Bon Turystyczny. W tym czasie bonem 500+ zapłacono około 433 tys. razy, a wartość tych transakcji wyniosła ponad 313 mln złotych.

Pierwsze tygodnie z bonem turystycznym okazały się bardzo owocne. Najpopularniejszym terminem, który szczególnie interesował beneficjentów, były dni pomiędzy 14 a 16 sierpnia. W tym czasie przypadał bowiem przedłużony weekend. Co ciekawe, równie chętnie planowano rodzinne wyjazdy we wrześniu. Późniejsza fala zakażeń koronawirusem spowodowała, że nie było już okazji, by korzystać z wyjazdów z Polskim Bonem Turystycznym.

Czytaj więcej: Wakacje 2020 z bonem turystycznym

Polski Bon Turystyczny – do wykorzystania jeszcze 3 miliardy złotych!


Początkowe założenie było takie, że bon turystyczny można wykorzystać m.in. na to, by zapłacić nim za noclegi w Polsce. Do tego dochodził też zorganizowany wypoczynek dzieci na koloniach lub zimowiskach. W związku z zamrożeniem branży turystycznej siłą rzeczy zimowy wypoczynek nie doszedł do skutku, majówka również została odwołana, stąd do wykorzystania jest tak duża pula środków.

Jak informuje Polska Organizacja Turystyczna:

Z puli 4,2 mln bonów o łącznej wartości około 4 mld złotych aktywowano dotychczas 1,42 mln bonów o wartości ok. 1,2 mld złotych. Bonem zapłacono dotychczas ok. 433 tys. razy, a wartość tych transakcji wynosi ponad 313 mln złotych, które już trafiły do przedsiębiorców. Oznacza to, że do wykorzystania pozostało ponad 800 mln złotych z aktywowanych dotychczas bonów oraz niemal 3 miliardy złotych z bonów, które dopiero zostaną aktywowane w kolejnych miesiącach.


Ta kwota może trafić do przedsiębiorców turystycznych – o ile uprawnieni do skorzystania z bonu 500+ zdecydują się to zrobić. Czasu na to jest coraz mniej...

Zobacz noclegi, za które zapłacisz bonem turystycznym:


Bon turystyczny – nie będzie przedłużenia


Jak informuje portal Money.pl, rząd nie planuje przedłużania programu, który wygasa w marcu 2022 roku. Na łamach serwisu wypowiadał się wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy, który jasno określił priorytety rządu:

Po licznych konsultacjach z branżą turystyczną uznaliśmy, że priorytetem powinno być wykorzystanie bonu turystycznego już podczas najbliższego sezonu wakacyjnego. I stąd lada chwila będzie promowany. Będziemy o nim przypominać, gdy tylko sytuacja epidemiczna pozwoli myśleć o regularnej turystyce.


Przedstawiciele rządu uważają, że czasu na wykorzystanie bonu turystycznego jest dużo. Poza tym w styczniu 2021 roku weszły zmiany, dzięki którym bonem zapłacimy nie tylko za noclegi w obiektach noclegowych czy udział dzieci w imprezach turystycznych z minimum jednym noclegiem, jak to miało miejsce rok temu. Teraz można nim płacić również za jednodniową wycieczkę, wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty.

Jeżeli więc ktoś nie wykorzysta przysługującego mu bonu turystycznego, straci znajdujące się na nim środki. Przypominamy, że wysokość wsparcia to 500 zł na każde dziecko w rodzinie – w przypadku dzieci niepełnosprawnych ta kwota się podwaja i wynosi 1000 zł.

Nie czekaj i już teraz sprawdź noclegi:
Lux-Apart

Lux-Apart

Zakopane, ul. Krzeptówki

Domki Zakopane 10.0
Domki letniskowe Stonka

Domki letniskowe Stonka

Chłopy, ul. Kapitańska

Domki Chłopy 9.8
Ośrodek Wypoczynkowy Roztocze

Ośrodek Wypoczynkowy Roztocze

Józefów na Roztoczu, ul. Kościuszki

Domki Józefów na Roztoczu 8.4


Wyjazdy z bonem turystycznym


Dzięki zapowiedziom otwarcia hoteli, które będzie miało miejsce 8 maja, już teraz można planować rodzinne wyjazdy. Nie trzeba też czekać do wakacji, przed nami są przecież wolne weekendy oraz czerwcówka.

Zobacz więcej: Weekend czerwcowy 2021 z bonem turystycznym

Przedsiębiorców, przyjmujących płatności bonem turystycznym, można łatwo znaleźć. Ich pełna lista dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Warto również wiedzieć, że portal Nocowanie.pl przygotował specjalną wyszukiwarkę obiektów noclegowych, które je akceptują. Takie oferty oznaczone są specjalną ikoną, wyróżniającą się na liście wyników. Dzięki temu w jednym miejscu można znaleźć atrakcyjny nocleg oraz nawiązać kontakt z właścicielem w celu omówienia warunków pobytu.

ApartHost Apartamenty Domki

ApartHost Apartamenty Domki

Zakopane, ul. Seweryna Goszczyńskiego

Apartamenty Zakopane 9.7
Kolorowe Domki

Kolorowe Domki

Sarbinowo, ul. Nadbrzeżna

Domki Sarbinowo 9.9
Willa Stasia

Willa Stasia

Ustrzyki Dolne, ul. Ustjanowa Górna

Pensjonaty Ustrzyki Dolne 9.2


Polski Bon Turystyczny – najważniejsze informacje


  • Bon turystyczny otrzymują rodziny z niepełnoletnimi dziećmi, na każe przyznawana jest kwota 500 zł. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie zostało podwojone i wynosi 1000 zł.

  • Aby korzystać z bonu, trzeba go aktywować w swoim profilu na PUE ZUS. Bon turystyczny to dokument elektroniczny, nie można wymienić go na gotówkę ani odsprzedać.

  • Dla wygody i bezpieczeństwa płatności bonem turystycznym realizowane są za pomocą kodów.

  • Bonem można płacić nawet kilka razy – dopóki są na nim dostępne środki. Jeżeli kwota jest niewystarczająca, nie trzeba rezygnować z usługi. Różnicę można pokryć z własnej kieszeni, płacąc kartą, gotówką lub przelewem.

Następny artykuł Nakaz noszenia maseczek na...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej